Není radno potkat čerta a dubového mužíčka

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Jak je z pohádek dobře známo, čertům je lepší se vyhýbat. Mohou totiž lidi dostat do nejedné lapálie. Ale věděli jste, že byste se měli mít na pozoru i před dubovými panáčky? Ne? Tak to si nenechte ujít pohádkové příběhy Václava Čtvrtka!

Když se řekne Václav Čtvrtek, kdekdo si vybaví Rumcajse, makovou panenku, Křemílka s Vochomůrkou, vílu Amálku a další postavičky, známé zejména z večerníčků. Ovšem Václav Čtvrtek napsal pro děti mnoho knih, více či méně známých, které také mohou zaujmout – jako například Jak čert hledal díru do pekla a Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka. Oba tyto tituly bych vám teď ráda přiblížila.

Základní motiv obou příběhů je stejný – v lidském světě se nečekaně objeví nadpřirozné bytosti, konkrétně čert v prvním případě a dubový mužíček v druhém. Ani jeden tu nechce být, touží po návratu, ale cestu zpět neznají. A lidem přinesou nejedno trápení.

Čerta vystrčili z pekla dírou ven jeho druhové, když se jednou strkali. Čert ale nikdy nemůže najít díru zpátky, musí mu s tím někdo pomoci. Shodou náhod pomoc přislíbí bába Šalvějka, stará moudrá kořenářka, které čert vpadl do chalupy a zničil jí všechny bylinky a masti. Ztracený pekelník se ovšem stihne zakoukat do krásné Mančinky, která k bábě přinesla nemocného stehlíka. Čert chce dívku potěšit, a tak stehlíka kouzlem uzdraví – a udělá z něj zářícího ptáčka ohniváčka, který přenádherně zpívá. Jenže od čerta nemůže vzejít nic dobrého, a tak musí Mančinka čelit žárlivosti svého nápadníka Vincka, namyšlenému kostelníkovi, který ji chce upálit pro spolky s čertem jako čarodějnici, císařpánovi, který zuří, že ohniváček zpívá líp, než císař hraje na pikolu, …

Příběh o dubovém mužíčkovi je méně pohádkový, spíše se jedná o současný příběh s pohádkovými prvky. Slávek se marně snaží vyřešit domácí úkol, kolik je jedenáct bez tří. Sedí pod dubem a neustále ho něco ruší – jedoucí tramvaj, štěkající pes, spolužačka Jiřka, … Nešťastně čmárá po papíru a ještě zalže mamince, že už má hotovo, a najednou bác, stojí před ním dubový mužíček.

Tím čmáráním a lhaním si ho Slávek právě přičaroval. Mužíček se zlobí, protože teď z něj nevyroste dub, a prohlásí, že od této chvíle bude Slávka doprovázet a bude mu spíš pro zlost, dokud se z něj zase nestane žalud.

Až na onen společný motiv nešťastné pohádkové postavy se obě pohádky výrazně liší. Autor čertův příběh vypráví nářečím, používá slova jako zmehlo mi, loutat, bandury, šošole, … Zato Slávkovy trampoty s dubovým mužíčkem jsou psány srozumitelnějším, i dnes aktuálním jazykem. Oproti původnímu vydání z roku 1976 došlo snad jen k jedné modernizaci – době poplatné označení „soudružka učitelka“ nahradilo „paní učitelka“.

Obě knihy jsou určeny pro děti od pěti let, i když osobně si myslím, že pohádku Jak čert hledal díru do pekla si lépe vychutnají spíše starší čtenáři, zejména kvůli použitému jazyku. Menším dítkům mohou unikat i některé úsměvné slovní hříčky:

 

Druhý den už od rána se na zámeček sjížděly kočáry se záclonkami. Přivážely jenerály nad půldruhá centu. Každý si s sebou vezl sovu jenerálku. Jen jenerál pěšáků Šel z Nedošel nepřijel.
[…]
S velikým trarará přijel polní maršálek Klepanda ze Strachotic. Poťukával kanonýrům po torbách maršálskou holí a říkal:
„I vy nosíte každé v torbě maršálskou hůl. Jen pro ni sáhnout.“
Vincek to honem zkusil, ale v torbě nic nebylo.
‚S menším trarará přijeli ostatní jenerálové.
‚[…]‘
Jenerál jezdectva Spad z Nestal klopýtl, když vystupoval z kočáru, a stráž vystřelila na poplach.
Jenerál vodního vojska Dirka z Pontónu měl nohavice vysoko vykasané, jako by čekal velkou vodu. (str. 63)

Příběh o Slávkovi je v tomto směru vhodnější i pro děti předškolního věku, ale pohádka o ztraceném čertovi také stojí za přečtení. Autor zde poukazuje na některé špatné lidské vlastnosti (závist, žárlivost, pýcha, …) a na to, kolik trápení druhým mohou způsobit. Ovšem jako v každé správné pohádce i zde vše dobře dopadne.

Knihu Jak čert hledal díru do pekla doprovodil svými obrázky Karel Franta, druhý titul Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka ilustroval Josef Quis. Obě knihy vydalo nakladatelství Fragment v roce 2012.


Jak čert hledal díru do pekla

Vydalo nakladatelství Fragment

Autor: Václav Čtvrtek

Počet stran: 88
Rozměry: 166×230
ISBN: 978-80-253-1367-1
Vazba: vázaná
Vyšlo: 2012

Knihu Jak čert hledal díru do pekla si můžete objednat například zde.

 

Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka

Vydalo nakladatelství Fragment

Autor: Václav Čtvrtek
Počet stran: 72
Rozměry: 166×230
Vazba: vázaná
ISBN: 978-80-253-1416-6
Vyšlo: 2012

Knihu Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka si můžete objednat například zde.


Nakladatelství Fragment se zaměřuje zejména na knihy pro děti a mládežleporelaslovníkyučebniceturistické průvodce.

Mezi bestsellery patří ERAGONLetopisy Narnie,Maturita v kostce.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • aladin10
    aladin10

    Taky se mi líbí,nejlepší jsou pohádky s čerty.

  • Zajímavé, něco mi ten druhý titul říká, tuším, že jsme jako děti měli o Slávkovi a dubovém mužíčkovi, takže hned jdu prohledat knihy po nás, protože naše prvňačka čte jak divá, hrozně ji to baví 🙂

  • JanaK

    Obě knížky vypadají mooc pěkně, asi už mám dárek k narozeninám pro děti 😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist