Nejlepší knihy dětem

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Ráda bych vás upozornila na knihy,  které se objevily v novém katalogu Svazu českých knihkupců a nakladatelů a Česká sekce IBBY – výběr ze současné české literatury pro děti a mládež 2012/2013.

Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž budou každoročně doporučovat nové české knihy pro děti a mládež. Katalog bude sloužit pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Katalog vychází poprvé v elektronické podobě a bude rozšiřován prostřednictvím profesních organizací. Knihy byly vybírány z členské nakladatelské základny SČKN a České sekce IBBY, ale v budoucnu do projektu bude zahrnuta širší produkce.

Letošní výběr doporučuje 36 titulů původní české tvorby a zajímavé ediční počiny.

Já vám nabízím výběr doporučených knih z produkce nakladatelství Mladá fronta.

V letošním výběru jsou tyto čtyři knihy z produkce Mladé fronty:

Anička, žabičky a jejich přátelé
Koho malá Anička Kropáčková našla za starou kůlnou

anicka_zabicky_a_jeji_pratele_potah.inddTřetí kniha v edici určené začínajícím čtenářům s názvem Anička, žabičky a jejich přátelé vypráví o docela obyčejné holčičce Aničce, která jednoho léta zažije neuvěřitelné dobrodružství.

Skamarádí se s žabičkami ze svých holinek a zjistí, že ožijí, když si to přeje, ale také s jedním trochu neobvyklým tvorem, který se narodil v trávě za starou kůlnou. Společně budou muset dokázat několik odvážných kousků, které prověří jejich přátelství.

Ilustrace Andrea Tachezy

199 Kč | vázaná bez přebalu | 104 stran | 165 x 210 mm
Ukázku z knihy najdete tady.


Dědečku vyprávěj
Etiketa pro kluky a holčičky od tří let

dedecku vypravej potah.inddKnížka Dědečku, vyprávěj je určena dětem od tří let, vypráví o světě etikety pohledem malého děvčátka a jejího trpělivého a laskavého dědečka. Děti se naučí základům chování ve společenských situacích, které jsou přiměřené jejich věku a zkušenostem. Dozvědí se, jak se máme chovat v rodině, na ulici, ve školce, na návštěvě, u stolu, v divadle, v restauraci i v hotelu. Vyprávění moudrého dědečka je protkáno pohádkovými příběhy, které v dětech pěstují ohleduplnost, obětavost, lásku ke světu kolem nich. Kniha jim položí základy, na nichž pak budou stavět, až budou starší a budou je potkávat nové zkušenosti. Knížka je bohatá na obrázky, proto si ji mohou děti po prvním přečtení s dospělými „číst“ i samy. Na konci knihy je sérii otázek ke každé kapitole, aby si dospělí s dětmi mohli o tématech kapitol ještě vyprávět.

Přílohou knihy je i zvukové CD, které mohou děti poslouchat doma nebo v autě a přitom podle obrázků prožívat děj.

289 Kč | vázaná bez přebalu | 104 stran | 217 x 220 mm
Ukázku z knihy najdete tady.


Pes nám spadla
Bláznivé básničky

pes nam spadla.inddReprezentativní výbor Pes nám spadla celkem 80 hravých básniček a říkanek jednoho z nejčtenějších českých autorů dětské literatury vychází v době, kdy básnické tvorbě obecně na českém trhu příliš pšenka nekvete, nicméně poptávka po kvalitní poezii pro děti se neustále zvyšuje. Kratochvíl se svými básničkami, které se vyznačují absurdním humorem a novátorským hraním se slovy, řadí mezi takové české klasiky, jako je Emanuel Frynta, Pavel Šrut či Jiří Žáček.

Verše vybrané z pěti již vydaných sbírek (Deset malých Bohoušků, Hodina smíchu, Létací koště, Potkal Kočkodán Kočkonora, Zapište si za uši) jsou rozděleny do tematických celků nazvaných Zvířecí, Školní, Ze života, A něco navíc…

Ilustrovala Eva Sýkorová-Pekárková

269 Kč | vázaná bez přebalu | 96 stran | 190 x 220 mm
Ukázku z knihy najdete tady.


O´Bluda
Ve škole je nový učitel angličtiny. Proč ale dětem připadá tak divný?

obluda.indd„Ten novej učitel je vážně divnej!“ Čenda s Pavlem, Markétou a Vojtou dostanou nového učitele angličtiny, rodilého mluvčího. Usoudí, že jeho neobvyklý zjev je daný kulturním rozdílem.

Když ale postupně zjistí, že učitel dělá chyby v angličtině, začnou tušit, že s tímhle chlapíkem není něco v pořádku. Což jim samozřejmě nikdo z dospělých neuvěří. Naopak. Namísto rodičovského pochopení si děti vyslechnou jen jízlivé poznámky, že jsou líní učit se slovíčka! Takže jim nezbývá než pátrat na vlastní pěst.

Dobrodružný detektivní příběh O´Bluda čtyř obyčejných školáků z malého českého města je plný napětí, záhad a také humoru. Takže – co je vlastně zač ten učitel?

Ilustrovala Barbora Kyšková

219 Kč | vázaná bez přebalu | 144 stran | 130 x 200 mm

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • supice

    Opravdu krásné knihy. Dědečku vyprávěj chci dcerce pořídit.. Je opravdu spousta nádherných knížek, nejraději bych koupila všechny! 😀

  • Moc pěkné knížky.

  • bamiska

    to je krásných knížek, my máme tu o An ičce a je také moc hezká….Pavlínko díky za doporučení, jdu na ní juknout…asi ji nechám přečíst i těm starým pacholkům….

  • Z knížky Dědečku, vyprávěj jsou holky nadšené. Jája ji přečetla během dvou dnů a každý večer poslouchají CD před spaním. CD je moc hezky načtené. A už jsme se dočkaly i přednášky o etiketě 😉 Takže opravdu všem doporučuju.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist