Nechte se inspirovat Klubem knihomolů – školáci

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

A opět vám přináším tipy na knížky, tentokrát zaměřené na děti povinné školní docházkou. Necháte se i nyní inspirovat?…

Vyhledala jsem celkem osm knížek, které by mohly malé i větší školáky zaujmout, ale v některých se dočtou i zajímavé tipy pro jejich školní život. Opět se jedná o knížky, které přečetly redaktorky portálu Klub knihomolů a vy tak máte skvělou příležitost porovnat anotace knih se skutečným pohledem…

Všechny recenze najdete kompletní na partnerském webu Klubknihomolu.cz – stačí jen prokliknout nadpis či odkaz. Zde jsou zveřejněné úvodní odstavce s obrázkem.

Opět mi nezbývá než popřát příjemné počtení

a dobrý výběr!

O líné babičce

Knížka Aleny Kastnerové vypráví příběh babičky, která se nehodlala zařadit do zástupu celého davu jiných babiček, těch typických, které máme my i naše děti na mysli. Chtěla mít klid, volnost a svobodu. A volného času si náležitě toužila užít po svém a ne vyprávěním pohádek na dobrou noc svým vnoučatům, žehlením, pečením a neustálým uklízením. Jak sama říkala: „Binec v bytě – šťastné dítě“.

Recenze knihy O líné babičce
Vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Přečíst celou recenzi

Výlety malé Báry – tentokrát do středověku

Veronika Válková, učitelka dějepisu a latiny, napsala pro děti první díl ryze české série zabývající se historií – Dobrodružné výpravy do minulosti, kterou vydalo v letošním roce nakladatelství Fragment. Hned ta první vypráví příběh českého krále Karla IV.

Recenze knihy Dobrodružné výpravy do minulosti – Karel IV., příběh českého krále
Vydalo nakladatelství Fragment

Přečíst celou recenzi

 

Netradiční příběh s dobrým koncem

Kniha Daniely Krolupperové Já se nechtěl stěhovat vypráví příběh, který si prožije nejeden školák, když je nucen se s rodiči přestěhovat do jiného města a tím pádem musí pak začít chodit do školy, kde vůbec nikoho nezná. Čekají ho noví kamarádi nebo naopak zklamání?

Recenze knihy Já se nechtěl stěhovat
Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Přečíst celou recenzi

 

Poutavé čtení pro děti i romantické pro dospělé

Žabákova dobrodružství jsou obsáhlou knihou o zvířátkách, v pohádkovém podání, takovou čtivou knihou pro děti i romantické dospěláky. Autorem je skotský spisovatel Kenneth Grahame a jedná se o jeho nejvýznamnější dílo.

Recenze knihy Žabákova dobrodružství
Vydalo nakladatelství XYZ

Přečíst celou recenzi

 

S Aničkou a Kubou zpátky do minulosti – nebo do budoucnosti?

Pohádek není nikdy dost a to ani těch, které neodpovídají těm klasickým, ale zabrousí třeba do žánru fantasy a sci-fi. Mary Pope Osbornová napsala takovou malou sérii knížek pro děti od sedmi let, přeložila je Drahomíra Michnová a vydalo nakladatelství Fragment. Jedná se o čtyři knížky cestování v čase, mně se dostaly do rukou dvě poslední z tohoto celku: Dobrodružství v době ledové a Dobrodružství na Měsíci.

Recenze knihy Dobrodružství v době ledové
Vydalo nakladatelství Fragment

Přečíst celou recenzi

 

S Davidem za tajemstvím dinosaurů

S komiksovými příběhy pro děti se poslední dobou roztrhl pytel. Já objevila jednu útlou knížečku, která se věnuje zajímavému období života na Zemi a zvířatům, která tu tehdy žila – dinosaurům. Líbit se bude nejen klukům, poučení najdou i holčičky… Mohla by zaujmout školáky, dostala název Davidův dům – Dinosauři. Jedná se o volné pokračování příběhů malého Davida, který pátrá a vyzvídá stejně, jako děti v jeho věku, tj. mezi sedmým a dvanáctým rokem.

Recenze knihy Davidův dům – Dinosauři
Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Přečíst celou recenzi
S Klubem záhad do středověku

Na Sokolí skále se bude zase cestovat časem. Tentokrát se tři dobrodruzi vydají do středověku, aby odvrátili nebezpečí, jež by jinak neminulo naši dobu… Rakouský spisovatel Thomas Brezina, známý knihami pro dospívající mládež, vydal další z příběhů Klubu záhad – Brána času, tentokrát s podtitulem Boj černého rytíře. Je určena pro děti od 11 let.

Recenze knihy Brána času – Boj temného rytíře
Vydalo nakladatelství Fragment

Přečíst celou recenzi
Expedice Kolumbus na cestě do minulosti

Další pokračování dobrodružných výprav zanese Miki a Tina až do vzdáleného středověku. Proč se tam vydali? A jak nebezpečná je jejich cesta? Na tyto otázky najdou děti odpověď v dalším díle Expedice Kolumbus.

Recenze knihy Expedice Kolumbus – Tajemství hradu
Vydalo nakladatelství Fragment

Přečíst celou recenzi


Máte knížky rádi, ale žádná z výše uvedených vás nezaujala pro své děti?  Zkuste nahlédnout na stránky serveru Klub knihomolů.cz

Najdete tam spoustu dalších recenzí knih různých žánrů – beletrii i populárně-naučnou literaturu, včetně dětské  – a řadu dalších článků s přehledem knižních tipů. Navíc zde máte možnost získat pěkné knihy v soutěžích a aukcích.

Součástí stránek je také kalendář akcí, který je nabitý pozvánkami na autogramiády, křty, besedy s autory a další literární akce.

Zaujala vás nějaká ze zde uvedených knížek? Máte jiný tip na knížku pro školáky? Co čtou zrovna teď vaše děti?

Předejte své zkušenosti i ostatním!

 

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Marinada

  Hodím sem pár titulů, které za poslední dobu četla dcera a knihy se jí líbily (těch knih je víc, ale nějak už ztrácím přehled):
  Psí ráj (3díly – Pepřík, Saša, Zlatíčko)
  Jak Alfík zůstal sám
  Jak Peřinka hledala domov
  Co bude s Modruškou?
  Týna a Pony (hodně dílů)
  Horseland (hodně dílů)
  Z deníku kocoura Modroočka (to teď čtou i ve škole)

  Jiné názvy si už bohužel nepamatuju…

  Jarmuschko, my si taky Ježíškovi píšeme každoročně o knihu. A byla jsem překvapená – když už kniha pro věk dcery není aktuální a dám jí na burzu, je v mžiku pryč.

 • Jarmuschka

  No, u nás se o knížky většinou stará dědeček – pořizuje takovou tu klasiku.
  Ale ty aktuální, „moderní“ tituly – to už bude na nás.
  Snažím se dodržet rodinnou tradici a (zatím aspoň) na Vánoce darovat knížku.

 • Marinada

  Tak to jsem moc ráda 🙂

 • Anonymní

  Jé, Marinado, vůbec to tak nevyznělo:-)Jsem naopak ráda, že přidáváte své názory a zkušenosti!Skutečně mě to těší! Odkaz na knihy pro prvňáčky jsem dala jen jako doplněk, protože se o nich zmiňujete:-)

  Iveta P.

 • Marinada

  Iveto, doufám, že můj příspěvek nevyzněl jako rýpnutí – tak jsem to vůbec nemyslela. Já už mám třeťačku a právě už jako prvňačka četla knihy s velkým i malým (normálním) písmem.
  Ona je zaměřená na zvířata, tak rovnou jdu po knihách najisto. Článek se mi moc líbil a muselo dát hodně práce z té spousty knih vybrat právě tyhle. Dcera by si z nich nevybrala jen z toho důvodu, že kde není zvíře, to nečte. Ostatní si třeba vyberou a chápu, že se nedá trefit do vkusu všem.
  Děkuji za článek (knihy miluji) a těším se na další.

 • Anonymní

  Knížky pro malé čtenáře s velkými písmenky, tedy pro prvňáčky byly zmíněny v předchozím článku:
  http://www.vasedeti.cz/skolak/skolni-tipy/nechte-se-inspirovat-klubem-knihomolu-%E2%80%93-prvni-cteni/

  Iveta P.

 • Marinada

  Dcera je knihomol, ale z těhle knížek by si asi nevybrala ani jednu – bere jen knihy o zvířatech. Chodíme do knihovny a opravdu i pro prvňáky je tam knih spousta – on ten věk je tam jen orientační a možná zrovna u prvňáků to není ani tolik o obsahu, jako o velikost písmenek.
  Hezkých holčičích knih o koních, psech a kočkách je podle mě spousta, spíš bych asi měla problém vybrat vhodnou knihu pro kluka…

 • Jarmuschka

  No, taky mám pocit, že pro prvňáky toho moc není.
  Holky domů nosí nabídky knížek „vhodné pro školáky“, ale všude je uvedená vhodnost až tak od 9 či od 11 let.
  Ale tož aspoň po očku sleduju, co se vydává, ať nejsem zcela mimo obraz.

 • Peťka

  Děkuji za tipy!
  Na první pohled mě hodně zaujal název – Výlety malé Báry – tentokrát do středověku. Nechala jsem se zmást tím slůvkem „malé“. Pak jsem zjistila, že kniha asi pro prvňáčka nebude, ale nevadí. Představení dějin vhodnou formou pro děti, vnímám jako velké plus.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist