Naučte děti vařit hravě

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Pustit nebo nepustit děti do kuchyně? Toť otázka. Vaření je vlastně takové malé umění. Z pár surovin dokážete vykouzlit báječné jídlo a pokud k tomu máte ještě jednu velice milou babičku, zvládne vaření opravdu každý. Nevěříte? Tak se pojďte přesvědčit sami.

Hravá škola vaření vyšla ve spolupráci s nakladatelstvím Grada a autorkou je Zuzana Pospíšilová. Tu můžete znát i z jiných dětských knížek. Např. Hravá písmenková škola, Hravá autoškola, Detektivové, Čarodějnice Eulálie atd… O veselé a barevné ilustrace se tady postaral Drahomír Trsťan.

Magda by se moc ráda naučila vařit, jenomže maminka má strach pustit ji do kuchyně. Naštěstí je tady babička, která Magdě slíbí, že ji vařit naučí. A tak Magdě o prázdninách začíná jedno veliké kuchařské dobrodružství. Babička je trpěivá a Magda zase velice učenlivá žačka. V kuchyni jim to jde moc dobře. Společně zvládnou nachystat snídani – svačinu – oběd i večeři. Magdalenka se podle babiččiných osvědčených rad a receptů naučí spoustu dobrých jídel, které nejenom jí, ale také vám, babička podrobně vysvětlí. Dozvíte se tak vše od správného stolování, až po hotové jídlo. Takže, nebojte se vaření a pusťte se do čtení. 🙂

Co na vás a děti čeká

Čekala jsem klasickou dětskou kuchařku. A jaké bylo mé překvapení, když jsem knížkou listovala. Tady nejde ani tak o recepty, ale o tu radost z vaření, kdy babička chce svoji vnučku zasvětit do tajů kuchyně a naučit ji vařit. Magdalenka má zase obrovskou radost z toho, že ji babička nechává všechno dělat sama.

Knížka popisuje krásným, spíše pohádkovým vyprávěním vše o stolování a vaření. Recepty, které Magdu učí tak, aby je opravdu zvládla sama, jsou velice jednoduché na přípravu i na suroviny. Není třeba jít kvůli tomu na velký nákup, protože většinu věcí budete mít určitě doma.

Celá knížka je spíše pohádkou než kuchařkou. Takže i když zrovna nemáte chuť vařit, s radostí se začtěte do tohohle krásně ilustrovaného pohádkovo – kuchařského příběhu. Věřím, že místo najde v dětské knihovničce spíše než u kuchařek.
Titul je doplněn veselými ilustracemi Drahomíra Trsťana, které jsou veselé a krásně příběh doplňují.

Autorka píše opravdu velice poutavě a já se těším na její další knížky. Věřím, že tahle nebude v naší knihovničce jediná.

Jak jsme připravili podle knížky:

Mrkvový salát

Šťáva z poloviny citronu
Ananaový kompot, kiwi, banán nebo pomeranč
1 jablko
3 mrkve

hrava_skola_vareni1hrava_skola_vareni2hrava_skola_vareni3

A výsledek stál za to:-)

hrava_skola_vareni4hrava_skola_vareni5

Ukázka z knížky:

Zmrzlinářka, nebo kuchařka?

„Babi, čím jsi chtěla být, když jsi byla malá?“ zeptala se Magdička své babičky.
„Nejdříve jsem chtěla být prodavačkou zmrzliny, protože jsem si přála tajně ochutnávat všechny druhy zmrzliny.“
„Jé, to máš pravdu. Taky mě vždycky mrzí, že si musím vybrat jenom jeden nebo dva kopečky,“ vykřikla rozverně malá vnučka. Seděla na posteli s šátkem okolo krku a na nočním stolku měla heřmánkový čaj. Dostala angínu a nemohla do školy, tak přijela hlídací babička.
„Babi, já jsem asi stejná jako ty,“ dodala na závěr a babička se rozesmála.
„Asi už to tak bude!“ přikývla.
„A proč jsi teda nakonec byla učitelka?“ divila se malá Magda.
Babička byla tou otázkou trochu zaskočená, ale nakonec Magdičce odpověděla: „Protože časem jsem zjistila, že prodávat zmrzlinu může úplně každý, ale učit děti můžou jenom někteří.“
„Ještě by se mi líbilo být dortářka,“ nevzdávala se vnučka.
„Cože?“ babička nechápavě zvedla obočí.
„Chtěla bych péct dorty!“ vysvětlila Magdička.
„Aha!“ rozesmála se babička. „Ale to nedělají dortářky, ale cukrářky. Ty pečou sladkosti z cukru.“
„Nebo budu kuchařka. Strašně moc bych chtěla umět vařit,“ svěřila se Magdalenka.
„Tak musíš mamince v kuchyni při vaření pomáhat a ledacos při tom pochytíš, uvidíš! Já jsem se taky naučila vařit pomáháním!“
„Zkoušela jsem to, ale maminka má pocit, že jí při vaření překážím. A taky se bojí, abych se neřízla nožem, nestrouhla na struhadle nebo nerozmixovala v mixéru. Myslí si, že jsem mimino!“ řekla dotčeně Magda. Mimino už rozhodně není.  Chodí do první třídy a po prázdninách už půjde dokonce do druhé.
„A ty už by ses opravdu chtěla naučit vařit?“ zeptala se babička.
Magdě se rozzářily její veliké modré oči. Honem přikývla.
„Tak se domluvím s maminkou, jestli bys nemohla být o prázdninách u mě aspoň dva týdny, a pak budeme spolu vařit!“ navrhla babička a Magda úplně zapomněla na svou nemoc. Skákala na posteli jako na trampolíně, až ji babička musela napomenout.
„A nešlo by to už teď?“ škemrala Magdička.
„Ne, ne,“ zavrtěla hlavou babička. „Když jsi nemocná, tak do kuchyně nesmíš. Mohla bys přenášet bacily.“
Magda se tvářila zklamaně, ale zklamání bylo brzy vystřídáno dlouhým obdobím těšení.


Obálka Hravá škola vaení.inddHravá škola vaření

Vydalo nakladatelství Grada

Autorka: Zuzana Pospíšilová

Počet stran: 88
Formát: 17×22 cm
Vyšlo: 17.01.2014
Edice: Hravá škola

Více o knížce najdete tady.


gradaKnihy s logem GRADAvycházejí v České republice již od roku 1991.
V její produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist