Napínavé okamžiky i vzrušení nejen pro školáky

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Vydat se na nebezpečnou výpravu, na jejímž konci čeká kýžené vzrušení z nějakého objevu a následného úspěchu. I tak může vypadat sen nejednoho školáka. Jak těžká je taková cesta mají nyní možnost poznat v nových publikacích, které bych vám ráda představila…

Nakladatelství Edika vydalo před prázdninami dva tituly, které potěší každého kluka, ale i zvídavou holčičku. Oba jsou zaměřeny na porozumění objevů, které změnily svět.

První z nich – Objevitelé a jejich tajemství, napsal Jim Pipe, který vystudoval dějiny starověku a moderní dějiny na Oxfordu. Je autorem mnoha populárně naučných knih pro děti, samozřejmě nejvíce se zaměřením na historická témata.

Jeho více jak sto stránková publikace, provede čtenáře všemi kouty světa s těmi nejznámějšími cestovateli, jako byl například Amundsen, Scott, Mary Kingsleyová a mnoho dalších. Seřazení je chronologické, takže má čtenář možnost sledovat objevy podle dat, což je nepochybně velmi výhodné pro sledování celého vývoje v této oblasti. Je tak možnost pozorovat, jaká je „fantazie“ člověka, za čím vším se „hnal“, aby poznal prozatím neodkrytá tajemství. I přesto, že si můžeme nyní říci, že není již co objevovat, díky této knize poznáme, že tomu tak doslova rozhodně není. Na světě je stále ještě nespočet dosud neobjevených míst, živočichů apod., které na ty své objevitele teprve čekají.

Druhý titul – Vědci a jejich tajemství sepsal pro čtenáře Mike Goldsmith, jehož možná někteří z vás znají jako autora naučně-populárních knih pro děti, jichž napsal již téměř dvacet. Za svou činnost byl navržen na cenu Junior Royal Society Prize v kategorii knihy o vědě.

Jeho kniha se zaměřuje na odhalení lidských příběhů, které stojí za významnými objevy. Soustředí se na motivaci, která byla nezpochybnitelně důležitá pro to, aby se člověk vrhl do činnosti, která mohla a zřejmě i byla více či méně předem zavrhovaná. Je také nutné podotknout, že je opět řazení chronologické. Autor uvádí fakta, která znamenala pro vědce podněty pro zkoumání. Ty byly vystavěny hlavně na předešlých zkušenostech a dílech.

Čtenáři zavítají do světa Isaaca Newtona, Dmitrije Mendělejeva, Alexandra Fleminga i Alberta Einsteina…

Obě publikace jsou doprovázeny nádhernými barevnými ilustracemi, které výrazně podtrhují celou atmosféru, která doprovázela objevitele na jejich cestách a vědce při jejich pokusech v laboratořích.
U každého jména nechybí ani krátký životopis, shrnutí jeho celoživotní práce a fotografie. Velmi poutavě jsou také popsány dané objevy či vynálezy. Nejde o žádný strohý, řekla bych encyklopedický výklad. Tyto statě jsou sice vypsány na poměrně krátkém úseku, jak by se mohlo vzhledem k velikosti události zdát, nicméně se oběma autorům podařilo vyjádřit vše tak, aby byl text nejen srozumitelný, ale aby zároveň vyjádřil vše podstatné. Tím se oba tituly stávají nejen výrazným pomocníkem pro studium školáků, ale jsou rovněž významným podkladem pro podání informací i starším, kteří hledají například velmi jednoduché shrnutí týkající se těchto osobností, objevů a vynálezů.

V neposlední řadě jsou vhodné vlastně pro všechny, kteří mají chuť dozvědět se něco zajímavého o lidech, kteří zahýbali myšlením světa.

Určitě bych ale obě knihy doporučila ke studiu pro děti už na základních školách. Jistě se jim stanou významnými pomocníky.


Objevitelé a jejich tajemství

Vydalo nakladatelství Edika

Autor: Jim Pipe
Počet stran: 128
Vazba: 219×276 mm – brožovaná lepená
Vyšlo: 09.05.2012

Knihu Objevitelé a jejich tajemství si můžete objednat například zde.

Ukázku z knihy najdete zde.


Vědci a jejich tajemství

Vydalo nakladatelství Edika

Autor: Mike Goldsmith
Počet stran: 128
Vazba: 219×276 mm – brožovaná lepená
Vyšlo: 9.5.2012

Knihu Vědci a jejich tajemství si můžete objednat například zde.

Ukázku z knihy najdete zde.


Nakladatelství Edika představuje širokou nabídku knih, které jsou určeny nejen pro děti a mládež, ale také jejich rodiče a pedagogy. Moderní učebnice sledující trendy ve vzdělávání pro všechny věkové skupiny a stupně pokročilosti. Knižní portfolio nakladatelství Edika zahrnuje nejen ucelené řady jazykových učebnic, vysokoškolské učebnice, učebnice pro technické obory, odborné slovníky či dvojjazyčné verze známých literárních děl, ale také bohatou nabídku publikací a pracovních sešitů pro rozvoj schopností a dovedností dítěte, jeho předškolní i školní přípravu. Součástí knih jsou rozmanité přílohy jako například oblíbené zvukové nebo multimediální CD či DVD nosiče, které jsou v případě jazykových učebnic a příruček namluvené rodilými mluvčími.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist