Nanukova cesta za polární kruh

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Které z dětí by nemělo rádo malé štěňátko! Pokud nemůže mít doma živé, pak můžete zkusit sice vymyšlené, ale o to přátelštější, se kterým zažije jedno velké dobrodružství…

nakladatelství Portál vyšla nedávno knížka Alžběty Dvořákové s názvem Nanukova dobrodružství. Jejím hlavním hrdinou je štěně malamuta Nanuk, kterého si do Čech přivezla rodina malé Aničky. Vyrůstá v domečku se zahradou spolu s ovčačkou Roklinou a zlomyslným kocourem. Nanuk se má brzy vypravit za polární kruh za svými psími prarodiči na návštěvu, ale poraní si nešťastnou náhodou tlapku. Jeho cesta se tak dle maminky odkládá na neurčito. To ale Nanuk nechce připustit a v noci se tajně vyplíží ven a rozhodne se absolvovat cestu sám…

Knížka vyšla v edici První čtení, to nic není, je tedy určena začínajícím čtenářům. Tomu odpovídá i délka jednotlivých kapitol, je ideální pro udržení pozornosti. Děj je jednoduchý, ovšem s fikaně stupňujícím se napětím, kdy děti doprovázejí Nanuka na jeho osamocené cestě za příbuznými. To v nich udržuje těšení se na další čtení. A závěr musí samozřejmě patřit happy endu…

nanukova_dobrodruzstvi2Nanukova dobrodružství nejsou ale jen obyčejnou pohádkou. Jsou zároveň velmi výchovným materiálem, kterého by mohli využít rodiče. Příběh je vyprávěním svým způsobem nešťastného zvířete, kterému někteří v jeho okolí házejí tzv. klacky pod nohy. Nanuk si připadá stejně jako ona podlá přezdívka, kterou ho častuje kocour i ostatní psi ze vsi: cizák. Připadá si, že ho nikdo nemá rád, že sem prostě nepatří. Jednu chvíli mu i přijde, že ani maminka Aničky jej nemá ráda. Není se pak čemu divit, že se rozhodne opustit domov a vydat se tam, kde ví, že ho přivítají s otevřenou náručí. A pokud se nad tímto zamyslíme, i naše děti se někdy mohou ocitnout v podobné situaci. Třeba kvůli naprosté banalitě – ale to jen z našeho, „dospěláckého“ pohledu. Pro dítě mohou mít ale takové maličkosti velký význam. Stačí si připomenout třeba útěky dětí z domova kvůli jedné špatné známce apod. I proto se domnívám, že na povídání na takové téma není nikdy brzy a začneme-li s ním co nejdříve, je to jen ku prospěchu. Dítě by mělo vědět, že jej máme rádi, že se na nás může kdykoli se vším obrátit, že jsme tu pro něj. Stejně jako Nanuk pak bude postupem času více a více sebevědomé a pochopí, co má v životě skutečný význam.

Tento příběh je, podle mého názoru ideálním – poutavou pohádkou nám, rodičům, pomůže dítěti vysvětlit tuto problematiku.

Na závěr každé kapitoly je přidána otázka, která rozvíjí nějaký náročnější výraz použitý nanukova_dobrodruzstvi1v příběhu. Třeba co znamená slovo zlomyslný, nebo jakou barvu má kdoule apod. Přišlo mi to jako skvělý nápad, kde opět autorka zve rodiče ke spolupráci. I když třeba jakou barvu má kdoule se musím přiznat, jsem nevěděla – o to zábavnější to bylo, když jsme se synem prohledávali encyklopedii a hledali kdouli:-)

Na závěr bych ráda zmínila nádherné ilustrace Michaely Bergmannové, které vynikají jednak barevností, ale jsou zároveň natolik “živé“, že děti nepochybně zaujmou nejen jako hezký obrázek na stránce s písmenky.

Knížku bych ráda doporučila všem rodičům, kteří pro své děti hledají jak milý pohádkový příběh, tak poučný, u kterého stráví se svými potomky příjemné chvilky.


nanukova_dobrodruzstvi_titulkaNanukova dobrodružství

Vydalo nakladatelství Portál

Autorka: Alžběta Dvořáková

Počet stran: 72
Vazba:pevná

Knížku si můžete objednat třeba zde.


portalPortál byl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

Čtu dál →

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Dětský svět v zahradě? Vsaďte na bunkr, hmyzí hotel nebo malé hřiště

Hledáte recept, jak děti vylákat na zahradu, aby se vydováděly na čerstvém vzduchu a měly jste je přitom na

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist