Nakladatelství Albatros ocenilo své nejlepší autory a knihy za rok 2013

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Výroční ceny nakladatelství Albatros za rok 2013 již znají své vítěze. Pojďte nahlédnout…

Do pomyslné síně slávy vstoupil ilustrátor Alois Mikulka, který z rukou generálního ředitele skupiny Albatros Media Václava Kadlece převzal hlavní cenu za Významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež.

Výroční ceny nakladatelství Albatros byly uděleny v šesti kategoriích. Jejich prestiž je dána zejména pětašedesátiletou tradicí nejstaršího a zároveň nejúspěšnějšího nakladatelství dětské knihy u nás, které klade trvale důraz zejména na literárně-umělecké a výtvarné kvality svých knih.

Cenu za Literární text pro menší děti si odnesl spisovatel PETR CHUDOŽILOV za knihu Příliš mnoho andělů. Autor, který byl v roce 1982 donucen STB vystěhovat se do Švýcarska, vydal knihu nejprve v Německu. Petr Chudožilov byl oceněn v roce 1991 Čestnou listinou IBBY a v roce 1993 získal Evropskou cenu za nejlepší německou pohádku.

prilis_mnoho_andelu_titulkaKniha fantaskních povídek pro děti vychází v překladu samotného autora po dvaceti letech od prvního vydání v německém jazyce.

Děj devatenácti jímavých příběhů, v nichž hrají hlavní roli andělé strážní, domácí a mnozí další, se odehrává ve světě nepohádkové každodennosti. Příběhy přitom nepostrádají pravý pohádkový obraz světa – víru, že dobro přece jen nakonec vítězí nad zlem, stejně tak jako láska vítězí nad nenávistí a spravedlnost nad křivdou.


Vítězem kategorie Literární text pro starší děti se stal ONDŘEJ HNÍK za básnickou sbírku Malý pražský chodec. V téměř šedesáti básních zachycuje Prahu jako dámu dvou tváří. Jako pulsující metropoli a jako tajuplné město plné bájí a pověstí. Kniha využívá formu lyrických textů k podnícení dětského zájmu o historii, architekturu a kulturu.

maly_prazsky_chodec_titulkaVíte vy vůbec, moje drahá, jak vlastně vzniklo slovo Praha?

Pojďte se s námi toulat po stověžaté matce měst. Prozkoumáme všechna její zákoutí, zvrátíme hlavu před monumentálními chrámy a ponoříme se do tajemných hlubin, které ukrývá. A potkáme se i s alchymisty!

Verše Ondřeje Hníka svými charakteristickými ilustracemi doprovodil Jiří Votruba.


Ocenění za Ilustrace pro menší děti  převzal ADOLF BORN za knihu Všichni sloni v orchestru. Reprezentativní publikace, která se jako první vrací k Macourkově poezii, se kterou v roce 1958 debutoval, doplnil Adolf Born novými ilustracemi, z nichž čiší jeho současný styl s živou paletou barev.

sloni_titulka„Jiní kluci mého věku lezli po stromech, stříleli prakem po vrabcích a kradli třešně v sousedovic zahradě, kdežto já jsem žil ve vysněném světě princů a princezen, čarodějů a trpaslíků,“ napsal o sobě před deseti lety Miloš Macourek.

Na jeho počest vznikl tento výbor z prozaických i básnických textů pro děti i dospělé. Autor s takřka bezbřehou fantazií a osobitým smyslem pro humor se v něm po letech znovu setkává se „svým“ ilustrátorem Adolfem Bornem, který Miloši Macourkovi rozumí jako nikdo jiný.


MILOŠ KOPTÁK se stal vítězem kategorie Ilustrace pro starší děti. Svými ilustracemi podtrhl jedinečnost básnické sbírky Lidské klubíčko, která je výborem poezie Vladimíra Vokolka, sestaveným u příležitosti stého výročí autorova narození.

lidske_klubicko_titulkaVýbor z poezie Vladimíra Vokolka (1913–1988), sestavený u příležitosti stého výročí autorova narození.

Formálně pestrá, důvěrná poezie, v níž rozmlouvá otec se synem, vybraná nejen ze dvou sbírek „dětské“ poezie, napsaných v těžké životní situaci.
Druhý svazek edice Stoletý kalendář.


Za nejlepší Překlad ocenil Albatros MAGDU DE BRUIN HÜBLOVOU za Všehoknihu, od nizozemského spisovatele Guuse Kuijera, laureáta Ceny Astrid Lindgrenové, která je knihou o síle lidské vůle, naději, touze a lásce. Vypráví příběh malého Tomáše, který před krutou realitou tyranského otce utíká do snění a představ.

vsehokniha_titullka„Tomáš viděl věci, které nikdo jiný neviděl. Nevěděl, čím to je, ale bylo to tak odjakživa.“ Tak začíná kniha nizozemského autora Guuse Kuijera, ověnčeného mimo jiná ocenění i cenou Astrid Lindgrenové. Ve „Všehoknize“ vypráví příběh malého Tomáše, který před krutou realitou tyranského otce utíká do snění a představ. Ty mu dávají naději a sílu, aby se nakonec svému otci postavil a stal se tím, čím odjakživa chtěl být, až vyroste: šťastným.

Jedinečná kniha, dojemná i humorná zároveň, prodchnutá jemnou ironií a neutuchající vírou v sílu lidské vůle.


Výroční cena za Významný literární počin patří IVONĚ BŘEZINOVÉ za autorskou řadu sedmi literárních cestopisů pro mládež, v nichž bravurně využívá svůj čtenářsky úspěšný model spočívající v propojení zábavného děje s literárněhistorickým výkladem.

Vítěz soutěže o nejlepší detektivku pro děti

Nakladatelství Albatros vyhlásilo také vítěze 5. ročníku literární soutěže za rok 2013 na téma „Detektivka pro děti“.

Do soutěže se zapojilo na sedmdesát autorů, do finále postoupilo šest rukopisů. Šek na dvacet pět tisíc korun a příslib vydání knihy si odnesla Dana Rusková z Osové Bítýšky za rukopis První velký případ.

Mezi zaslanými rukopisy vynikl největší řemeslnou zručností, jazykovou elegancí a citem pro psychologii postav. Naplňuje požadavky na klasickou žánrovou prózu pro děti středního školního věku, která opěvuje kuráž malých detektivů s velkým srdcem,“

uvedla šéfredaktorka nakladatelství Albatros Karolina Medková, která poté vyhlásila 6. ročník literární soutěže na téma „Smích – základ života aneb Příběh, který nás pobaví“. Do soutěže může být přihlášen každý rukopis, který nebyl dosud nikde publikován a bude doručen do nakladatelství Albatros do 1. prosince 2014.

Na křídlech Albatrosu děti létají už 65 let!

Nakladatelství Albatros oslavilo 15. dubna své 65. narozeniny. V rámci oslav tohoto výročí bude Albatros v průběhu celého ruku vydávat reedice klasických děl z pomyslného zlatého fondu dětské literatury, v únoru vyhlásilo anketu Zlatý tucet. Anketa vyvrcholí před Vánocemi 2014, kdy vyjde dvanáct nejoblíbenějších dětských knih z nakladatelství Albatros ve speciální limitované kolekci. Dalším bodem oslav bude soutěž Knihovna plná knih, v níž čtyři výherci na konci roku získají knihovnu se stovkou dětských knih. 

Albatros bude slavit po celý rok.

„V průběhu roku vydáme knihy z pomyslného zlatého fondu dětské literatury. Půjde o reedice klasických děl i o výbory a čítanky významných autorů, kteří vytvářeli kontext české dětské literatury,“

uvedla Karolina Medková, šéfredaktorka nakladatelství Albatros. V prosinci už takto vyšel titul Knížka pro Kulihráška, který v lednu doplnilo kapesní vydání Malého prince v bohaté moderní úpravě.

maly_princ_titulkaknizka_kulihrasek_titulka

Malý princ – klasická knížka v novém, menším formátu do kufříku nebo kabelky!
S Malým princem se v africké poušti setkává opuštěný letec, autor této knížky. Zatímco se pokouší opravit havarovaný stroj, povídají si o všeličem. O tajemství podivuhodné pouti Malého prince, o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí, o odpovědnosti za ty, které máme rádi. Knížka vychází s původními ilustracemi autora a v novém moderním překladu Richarda Podaného.

Knížka pro kulihráška pestrá paleta veselých pohádek z per skvělých pohádkářů a štětců znamenitých ilustrátorů.
Jak šel Česílko Andulce pro bačkůrky vám poví Václav Čtvrtek, Hana Doskočilová představí Micku z trafiky, Dagmar Lhotová vykouzlí Pohádku z devátého klobouku. Zavoní jablůňka se zlatými jablky, zabručí tři medvědi, představí se zvířátka z dřevěného domečku a taky město Nepovězto. V obrázkových seriálech vás Josef Lada seznámí se statečným králíčkem a zasmějete se neuvěřitelným příhodám Frantíka Vovíska a kozla Bobeše stejně jako kouskům mládence Ferdy Mravence od Ondřeje Sekory. A co teprve nápady neposedného kuřete Napipi!


Čtenáři se mohou těšit na Příběhy Odysseovy, Kam běží modrá liška, Kosmopohádky, Nádherné úterý, Máme doma gorilu a další. K vydání jsou přichystány rovněž knihy autorů v dětské literatuře zatím neznámých, např. Muž z hodin Vratislava Maňáka.

Strejdo, vyprávěj mi o kosmonautech!

kosmopohadky_titulka

Humorné nonsensové pohádky o dvou kosmonautech a o tom, co všechno se dá na cestách velikánským vesmírem vidět.

Kostková planeta, kde mají místo kružítka čtveřítko, není ani zdaleka to nejzajímavější!

 

Znáte pohádku o vystudované princezně a o knihomůlcích, hodných skřítcích, kteří za pana Vodňanského napsali pohádku?

mame_doma_gorilu_titulkaDárková knížka Máme doma gorilu shrnuje to nejlepší z autorovy tvorby. Kdo ještě číst neumí, může si v knize prohlížet obrázky Aloise Mikulky, kromě toho zazpívat a dorýmovat podle obrázků.
Některé písničky přece znáte! Co třeba Slůně stůně, Máme doma gorilu, Kakao se rozlilo!
Kdo zpívá falešně, může si písničky zabroukat a poslechnout si pana autora.
V knize je přiložené CD s názvem Dejte mi pastelku, nakreslím pejska.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist