Najdete i vy své blýskavé prasátko?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Pojďte si s dětmi přečíst srozumitelný příběh z pera známé logopedky a dětské spisovatelky o dvou růžových prasátkách. Může nadchnout nejen předškoláčky, pro které je určený, ale i starší děti a jejich rodiče.

Žežicha se neříká, Žvanda a Melivo či Mařenka už říká Ř! – to je jen pár knih, které pro děti napsala speciální pedagožka a logopedka Ester Stará. Za své knihy získala i několik ocenění, například zahraniční White Raven. Zaujme stejně i nová kniha Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem?

Pohádka je velmi jednoduchá. V domečku žijí dvě prasátka, Chrochtík a Kvikalka. Mají se rádi, sousedé jsou vlídní, nic jim ke štěstí nechybí. Dokud se Kvikalka náhodou nedoslechne o blýskavém prasátku. V té chvíli ví, že už nikdy nebude šťastná, dokud blýskavé prasátko nespatří. S Chrochtíkem se tedy vydávají na strastiplnou cestu, netušíc, jak vlastně ono blýskavé prasátko vypadá, natož kde ho hledat.

Příběh je vystavěn na lidovém úsloví všude dobře, doma nejlíp. Mohlo by se zdát, že s takovou zaujme jen nejmenší (a tudíž nejméně náročné) čtenáře. Ale nemusí tomu tak být, protože kniha má v sobě několik silných prvků.

Jak již bylo řečeno, autorka je logopedkou, což se odrazilo v psaném slovu. Ester Stará si se slovy hraje. Některé věty opakuje, možná i proto, že zejména malé děti mají rády jistotu, vyžadují rituály, a opakující se věty pro ně tedy mohou být velmi vítané a příjemné. Autorka také slova uzpůsobuje tak, aby korespondovala s daným mluvčím. Sova protahuje hlásku U (kouukám, kouulí, …), potkan zase I/Y a pes R. Stačí jen, aby předčítající rodič přizpůsobil svůj hlas a sova bude houkat, potkan pištět a pes vrčet.

Dalším zajímavým a vítaným prvkem textu je hraní si s jeho velikostí a barvou. Aby bylo zřejmé, že na některé věty či jejich části je kladen důraz, jsou zvětšené přibližně dvojnásobně až trojnásobně. Můžete tak narazit na stránky, kde jsou až 4 různé velikosti písma. Pokud prasátka s někým mluví, jsou věty jednotlivých mluvčí psány jinou barvou, například slova Chrochtíka a Kvikalky světle žlutě, vlkovi je přiřazena modrá barva. Tento prvek ocení rodiče, kteří při čtení mění hlasy – již na první pohled je patrné, kdo mluví a zda tedy mají mluvit tence či hluboce.

Možná si všimnete jisté nesourodosti v množství textu na jednotlivých stránkách. Někde je textu minimum, což by bylo skvělé pro předčítání nejmenším dětem. Bohužel, tyto stránky se střídají s jinými, kde je textu mnohem víc a je tudíž potřeba více dětské trpělivosti a soustředění.

Nedílnou součástí knihy jsou ilustrace Martiny Matlovičové. Místy příběh jen dokreslují, místy s ním korespondují či jej spoluvypráví. A někdy si žijí svým vlastním životem. Můžete se tedy při čtení zastavit a prozkoumávat množství detailů. Najdete tu i věty, které vás možná pobaví. Třeba potkáte medvěda, který hledá cestu do Kolína, odkazujíc tak na pohádky Pojďte pane, budeme si hrát. Nebo divočák po spatření holých prasátek pronese, že si asi zajde na depilaci. Tyto prvky jsou určeny spíše pro rodiče, případně pro starší děti, malé děti je sotva ocení.

Obrázky jsou dělány jako koláže. Najdete zde výstřižky z nejrůznějších světových novin, čárové kódy, střihové vzory, … Je otázkou, jestli vás tyto prvky budou rušit či nikoli. Množství detailů totiž snadno odvádí dětskou pozornost od pohádky samotné. Kdoví, zda i vaše dítě vám bude při čtení skákat do řeči a vykřikovat, abyste se podívali na to či ono, nevnímajíc, co vlastně čtete. Ilustrace mohou být velkým plus této knihy, stejně tak ale mohou některé lidi odradit.

Stejně tak příběh – jednoduchý, s jasným poselstvím, že si máme vážit toho, co máme. Pro některé ideální, jiní namítnou, že je to jen znovu zpracovaný stále stejný a častý motiv pohádek.

Záleží na vás, ke které skupině se přikloníte. Kniha Chrochtík a Kvikalka si ale vaši pozornost tak jako tak zaslouží a možná i ve vaší rodině si ji oblíbí nejen předškoláci, ale budou si v ní číst i starší děti.

Mé dítě knihu přijalo s nadšením, a i přesto, že ilustrace rozptylovaly pozornost, smysl knihy pochopilo a vyjádřilo vlastními slovy. Není nic krásnějšího, než po dočtení slyšet od svého dítěte, že své blýskavé prasátko již našlo, že to vy jste jeho vysněným blýskavým prasátkem, za kterým by šlo světa kraj…


Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem

Vydalo nakladatelství 65. pole

Autorka: Ester Stará
Edice
: Políčko
Vazba
: vázaná
Formát: 25 x 22,7 cm
ISBN: 978-80-87506-09-7
Vyšlo: 2012

Knihu Chrochtík a Kvíkalka na cestě za blýskavým prasátkem si můžete objednat například zde.


Nakladatelství 65. pole bylo založeno v roce 2007, sídlí v Praze. Soustřeďuje se zejména na vydávání knih nových autorů. Vydává beletrii (edice TAH), populárně naučné knihy, životopisy a dětskou literaturu (edice Políčko).

Zaznamenalo mimořádný úspěch s knihou Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla, která daleko překročila hranici svého žánru, dočkala se divadelního zpracování a byla přeložena do 11 jazyků.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • markét, moc pěkně napsané a jak píše Bamiska, poslední odstavec je ze všeho nejhezčí 🙂

  • bamiska

    krásný článek a doporučení na pěknou kníčku…a poslední odstaveček mě zalehtal u srdíčka..krásný….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist