Milá puberťačko,…

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Tak takhle by mohlo asi znít pozvání k přečtení této knížky, která je určená pro slečny, které stojí na prahu dospělosti nebo dospívání. Záleží jenom na tom, z jakého úhlu pohledu se na to díváme. Dneska můžu říct, že dospívání může být krásná věc, tak proč to tedy neulehčit i slečnám!

Autorkou publikace Dospívání dívek je Shushann Movsessian a ze všeho nejdříve se dozvíte, proč a jak tato knížka vznikla.  Vydalo ji nakladatelství Portál a do češtiny jí přeložila Hana Loupalová. Barevné Fotografie jsou dílem Katrin Crook a také fotobanky SAMphoto.

Celá knížka je rozdělena do  9 kapitol, v nichž se slečny dozvědí všechno o dospívání, o výhodách i nevýhodách, ale hlavním cílem je dospívající dívky na tuto část života lépe připravit. Autorka píše o tom, že se dívky nemají vůbec stydět za veškeré změny, které je čekají, ale že je mají brát s nadhledem i s jistou radostí, protože se přece mění v ženy. Knížka se nejvíce věnuje menstruaci. Dívky se zde dozvědí naprosto vše, co se o menstruaci dá říct. Jak se používají vložky i tampóny, které jsou a na co nejlepší. K tomu je vše doplněno grafickou ilustrací a popisem, jak se co používá. V knize jsou také popsány výhody a nevýhody používání tampónů nebo vložek. Kromě menstruace se slečny dozví proč dochází k ochlupení těla, jsou tu informace o kráse lidského těla, ale také o nemocech, jež mohou potkat nejenom dospělé.  Co tělu škodí a jak nejlépe mu naslouchat.

Každá „puberťačka“ mívá problém s pletí. Kdo to nezažil, ať se přihlásí. Správnou péčí se i tento problém dá dobře zvládnout, stejně tak jako tělesný pach.
Zajímavé jsou také kapitoly „O svém těle rozhoduji sama nebo Vyřeš si to sama KAMARÁDKO!“ Jde o to, že ne všechno si musíme nechat líbit a jak důležité je ozvat se nebo říct NE. A jak už to bývá, mezi kamarády občas vznikne nějaký ten konflikt. Proč spolu lidé nesouhlasí, nebo proč se hádají i ti nejlepší přátelé? I když se to nezdá, odpověď na tuto otázku může být vlastně úplně jednoduchá. Přesto je dobré vědět, co se dá v téhle situaci dělat a jak takový konflikt řešit.
„Svět ti leží u nohou“ –  není to jenom název poslední kapitoly, je to pravda. Všichni se mění. Někdy jsou z toho zmateni, jindy rozpačití, ale určitě jsou také zvědaví. Zvědaví na to, co bude dál.

Puberta – schody na cestě k dospělosti

Puberta je součástí cesty životem, po kterém kráčí každá z nás.

Tvůj život bude takový, jaký si ho uděláš. Máš na vybranou,

jakými cestami se vydáš a jakou ženou se staneš.

Dívkou se narodíš, ale ženou se musíš teprve stát.

Všímej si sama sebe a možností, které se ti nabízejí.

Autorka knížky Sushann Movsessian je psychoterapeutka. Pracuje s dospívajícími dívkami a již 13 let vede také semináře o pubertě a dospívání. V úvodu píše o tom, proč tuto knihu napsala, a také zde popisuje svoji první menstruaci a pubertu. Hlavní myšlenkou publikace je to, že se není za co stydět, protože všechno je vývoj, kterým si projde každá dívka, než se změní v ženu.

Publikace je rozdělena do 9 přehledných kapitol a má 127 stránek a nejvíce se věnuje právě menstruaci. Je tu ale také mnoho dalších, zajímavých a praktických rad. Třeba jak je důležité poznat své tělo, jak si vybrat první podprsenku nebo jak neškodit svému tělu a kdy říci NE.

Knížka je psaná srozumitelně a „přátelsky“. Autorka dívkám tyká a vše popisuje stylem, jako když se mezi sebou baví kamarádky. Mluví otevřeně a  vše popisuje nenásilnou, srozumitelnou formou. Nevyhýbá se intimním tématům ani ožehavějším otázkám. Např. o onanii, sexuální orientaci nebo šikaně.

Knížka je doplněná barevnými fotografiemi. Najdete zde citace z dopisů dívek, které doplňují psaný text. Ty jsou odlišené v barevném rámečku jiným písmem i barvou. Jindy je poznáte pouze podle jiné barvy a jiného písma. V závěru knihy najdete slovníček slov, které vysvětlují výrazy, jež jsou pro dívky nejenom nové, ale také neznámé. Také jsou zde uvedeny důležité kontakty, které mohou dívky v případě potřeby použít. Např. Linka bezpečí pro mládež, Linka vzkaz domů, Dětské krizové centrum a další.  Celá publikace je barevná a působí vesele.

Jde o nenásilnou formu, jak dívky připravit na vše, co je v dospívání čeká. Určitě by si ji měli také přečíst dospělí, kteří s tímto problémem mají trochu problém. Díky tomu budou také lépe připraveni na otázky, kterým se určitě nevyhnou.

Jediné, co bych této knížce vytkla, je, že působí spíše jako nějaký katalog. Protože první, co mě po  rozbalení balíčku napadlo, bylo „Co to je za katalog“. Až po bližším zkoumání jsem zjistila, že jde o knížku. Přiznám se, že v knihkupectví bych si jí ani nevšimla. Obal knížky na první pohled moc nezaujme. Jinak se mi ale titul svým zpracováním líbí. Popisuje vše, co dívky potřebují vědět. Autorka o všem mluví otevřeně a popisuje nejenom tělesné, ale také psychické změny. Radí, jak se s pubertou a veškerými změnami co nejlépe vyrovnat a že vlastně jde o něco úžasného.

Tuhle knížku bych doporučila nejenom dívkám, ale také maminkám, které se díky ní s pubertou své dcery mohou lépe vyrovnat. Protože ve vědění je přece síla. 🙂


dospivani_divek_portal_titulkaDospívání dívek

Vydalo nakladatelství Portál

Autorka: Movsessian, Shushann
Překlad: Loupová, Hana
Počet stran: 128
ISBN: 978-80-262-0452-7
Cena: 249,- Kč

Knihu Dospívání dívek si můžete objednat se slevou třeba zde.


portalPortál byl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist