Logopedická příručka pro upevnění hlásky „L“

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Správná artikulace hlásek může být pro některé děti problém. Pravidelné opakování veselých říkanek ale motivuje a pomáhá…

nakladatelství Portál vyšla v minulém roce další v série publikací, které se věnují správné výslovnosti, po názvem Říkanky pro upevnění hlásky L, kterou sepsala Jitka Tučková. Kniha volně navazuje na předchozí tituly: Říkanky pro rozvoj řeči (Portál, 2007) a Říkanky pro upevnění hlásek H,CH, K,G a měkčení (Portál, 2011).

Tato třetí část cyklu je především určena dětem, které mají v řeči větší obtíže než jen pouhé vyslovování. Ovšem využít ji mohou i rodiče, jež mají zájem, aby jejich dítě tuto hlásku užívalo zcela správně, zopakovalo si a procvičilo si ji ve spojení s dalšími hláskami, například při tvoření vět. Hodí se tedy i u těch dětí, které mají jen vadu výslovnosti bez poruchy vývoje řeči. Sešit je také perfektním prostorem pro podporu fantazie nejmenších. A v neposlední řadě nabízí celou řadu dalších slov a slovních spojení, která se rodičům mnohdy těžko vymýšlí tehdy, když procvičují na základě doporučení logopeda určité hlásky. Materiály poskytované lékařem k domácí výuce jsou většinou omezené na jeden až dva listy, což je dle mého velmi nedostatečné. A právě tehdy je vhodný čas k zakoupení třeba takovýchto učebních textů, samozřejmě s možností konzultace s lékařem.

Titul sestávající se z více jak padesáti stran nabízí na každé z nich jednu říkanku, vždy doplněnou obrázky Patricie Koubské. Ilustrace jsou černobílé, což je ovšem záměr. Děti si je mohou dle vlastní fantazie vybarvit. Při malování zároveň procvičují danou hlásku, ale jsou hlavně motivovány tím, že právě ten daný obrázek pěkně vybarvily, budou o něm dokázat povídat a aktivně tedy s texty pracovat.

Provázet je budou postavičky malých kamarádů, s nimiž se děti seznámí hned v úvodu. Motivací pro dítě jsou pak jejich dobrodružství, která zažívají v nejrůznějších situacích, jež jsou v publikaci vyjádřena rýmovanými a veselými říkankami. Některé jsou vhodné i k naučení se zpaměti. Ti rodiče, kteří s dětmi navštěvují logopeda, mi jistě potvrdí, že básnička patří do „domácích úkolů“…

Texty vybízejí k vymýšlení dalších slovíček a slovních spojení ve vztahu k dané hlásce. Nutná je samozřejmě aktivní spolupráce rodičů s dítětem, hlavně co se týká výslovnosti.

V případě dalšího zájmu o logopedické publikace je určen přehled použité literatury s výčtem knih a nakladatelství, kde vyšly.

Domnívám se, že se jedná o jeden z velmi přínosných titulů, který bude v logopedické praxi hojně využíván a doporučován stejně jako předchozí díla Jitky Tučkové.


Říkanky pro upevnění hlásky L

Vydalo nakladatelství Portál

Autorka: Jitka Tučková

Počet stran: 56
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-262-0186-1
Vyšlo: 2012

Knihu Říkanky pro upevnění hlásky L si můžete objednat například zde.

Další logopedické příručky Jitky Tučkové najdete zde.


Portál byl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist