Létání je splnitelný sen

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Každý z nás měl někdy sen. A bylo by smutné, pokud by se sny nesplnily. Některé sny se splní nám samotným, některé až našim dětem nebo vnoučatům. A i to by se dalo říci o létání, kterému se věnuje knížka Jiřího Kahouna, zajímavá nejen pro dětské čtenáře.

Jiří Kahoun, známý jako autor Příběhů včelích medvídků, se v nedávné minulosti dětským čtenářům představil i jako autor příběhů o autech nebo mašinkách. Dosud poslední příběhy věnoval strojům, které jsou rychlejší než auta i mašinky, a to letadlům. Titul O létajících strojích (Pohádky z povětří) vyšel v březnu letošního roku v nakladatelství Albatros.

První příběh začíná v ráji, u Adama a Evy. Důvodem je podezření, že sen o létání si předávají lidé právě od Adama a Evy až dodnes. Kniha monitoruje všechny letecké pokroky a je do jisté míry stručnou encyklopedií aviatiky.

Čtenář se seznámí s Leonardem da Vincim, který byl talentovaný v mnoha oborech a věnoval se i návrhům prvních létajících strojů, pozná touhy a úspěch bratří Montgolfierů, kteří sestrojili horkovzdušný balon. Mezi osobnostmi nezaniknou ani česká jména jako Václav Kadeřávek, autor samoletu českého, nebo příběh Jana Kašpara, kterého naučila létat kráva.

Výčet jmen vynálezců, jejich vynálezů i jednotlivých typů letadel by byl velmi dlouhý. Jiřímu Kahounovi se podařilo mezníky letectví včetně mnoha detailů zachytit na 69 stránkách. To vše doplněno o četné ilustrace Petra Morkese.

O_letajicich_strojich2O_letajicich_strojich3

Při četbě knihy, která je určena čtenářům od 6 let, jsem si několikrát pokládala otázku: Proč autor zvolil podtitul knihy „Pohádky z povětří“. Příběhy vynálezců jsou podávány velmi čtivě, ale spíš než pohádky jsou to jakési „obrazy“ z historie létání. Věkové doporučení od 6 let je tedy určitě na místě, ba dokonce si myslím, že knihu si užije mnohem více čtenář již zkušenější. Jednotlivé příběhy budou ve zvídavých dětech vzbuzovat touhu hledat další informace o lidech či létajících strojích, o kterých dosud neslyšely nebo nečetly. Pokud by podobně šla zpracovat do knihy látka vyučovaná v hodinách dějepisu, jistě by si data a události žáci zapamatovali lépe a s chutí.

Ačkoli jsem v titulu O létajících strojích (Pohádky z povětří) nenašla slibované pohádky, hodnotím ho velmi dobře. Zpracování knihy mi ani nedovoluje hodnotit jinak. Šestnáct čtivých kapitolek s příjemnou velikostí písma a četnými ilustracemi mě obohatily o informace, po kterých bych jinak nepátrala. Odborník na historii létání by možná našel nějakou nesrovnalost nebo nějakou nepřesnost. Dětem, kterým je kniha určena, přinese radost z čtení i poučení. Pokud již vyhlížíte dárek za vysvědčení, mohu vám tento titul vřele doporučit!


O_letajicich_strojich_nahledO létajících strojích – Pohádky z povětří

Vydalo nakladatelství Albatros

Autor: Jiří Kahoun

Počet stran: 72
Formát: 163×238 mm
Vazba: vázaná s laminovaným potahem
Vyšlo: 06.03.2013

Cena: 199Kč, se slevou zde.
Přečíst ukázku si můžete zde.


albatros_logoNakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež(bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí moderní mediální společnosti Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to cca 130 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let.

Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky. V poslední době vydává své nejlepší knihy pro nejmenší také ve slovenštině. U nás si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. Knížky bohatě barevně ilustrované i příběhy pro zdatnější a náročnější čtenáře. Vstupte a přesvědčte se!

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • bokul

  Bamisko, nezapomeň pak dát vědět, jak se synovi knížka líbila!

 • bamiska

  bokul tak to je ideální knížka pro nás, kluci jsou dyslektici a mají právě rádi(no rádi?? 🙂 )krátké knížky žádné bichle děkuji za odpověď

 • bokul

  Milá bamisko – k Tvému dotazu. Pokud ke syn zdatným čtenářem a knihomolem, bude největší slabinou knížky její rozsah (69 stran). Myslím to tak, že knihu přečte jedním dechem klidně během jednoho dne. V takovém případě bych spíš potom doporučila už nějakou knihu typu encyklopedie. Pokud ale s čtením bojuje, a chceš ho k čtení nějak připoutat, tak takováto knížka může dobře posloužit. A to už ze zmíněných důvodů – je čtivá, přináší zajímavé informace, obrázky.

 • mura

  Knížka vypadá poučně a taky zajímavě.

 • bamiska

  myslíš že by to upoutalo i 12i letého kluka??

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Pro děti bude knížka poučná.

 • Knížka vypadá zajímavě, ta by se mohla líbit synovi. Nedávno dostal knížku s raketou, kterou si musel sám poskládat, a byl nadšený.

 • aladin10

  Kniha vypadá výborně,asi jí koupíme.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist