Kulihrášci séééééém

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Ahoj Kulihrášci, že se vás to netýká, opravdu ne?
Já myslím, že v každém z nás je jeden takový malý Kulihrášek, a proto bych nejen dětem, ale i  nám dospělým, doporučila  právě  tuto: KNÍŽKU PRO KULIHRÁŠKA.

Kdopak takový skvost od ALBATROSU sepsal?

Těch autorů je více a nejen autorů textů, ale i ilustrací. Co třeba Ondřej Sekora a jeho nezapomenutelný Ferda mravenec, láká vás?
Nebo Václav Čtvrtek a Vodník Česílko, vzpomínáte?
Pamatujete si  Kuře Napipi?
A takových skvostů je plná kniha. Jsou tam nejen nádherné ilustrace, které jsou nám, dospělým,  velmi známé, ale také třeba komiksové zpracování, klasické čtecí pohádky, obrázkový komiks beze slov, kde si děti mohou procvičit slovní zásobu a povyprávět děj obrázků svými slovy.

Popravdě, když se mi do rukou dostala tako kniha s krásným lesklým přebalem, byla jsem více než nadšená a do knížky pro Kulihráška jsem se začetla také. Jako bych se vrátila do svých dětských let. S radostí jsem si přečetla pohádku O třech medvědech, prožila dobrodružství s Ferdou mravencem, obdivovala kresby na každé stránce.

Myslím si, že tato kniha by neměla chybět v žádné  domácí knihovničce. Ba co více, i děti, které nejsou vášnivými čtenáři, si určitě projdou obrázky či se začtou do komiksu.

Ukázka z knížky:
Dlouho jablůňka čekala, zda se vrátí. Čekala od rána až do poledne, ale nikdo nepřicházel. Teprve pozdě odpoledne zaslechla z lesa, jak tam datel znovu ťuká. Zatajila dech. Nese datel dobré zprávy?
Datel samou radostí vyklepával do stromů:
„Dudududu, už ho vedu!“
A vedl zahradníka ze zahrady u vesnice až na mýtinu k jablůňce. knizka_pro_kulihraska_ukazka3
„Podívejme se!“ podivil se zahradník. „Jablůňka v lese! A jaká krásná!“
Pohladil jablůňku po kmeni a ona se celá zachvěla. Takhle ji dosud nikdy nikdo nehladil, teplo lidské ruky jí bylo příjemné. Hned uvěřila, že ta hřejivá ruka jí pomůže.
„Půjdeš se mnou,“ řekl zahradník, „a bude z tebe strom jedna radost.“
„Tak vidíš,“ povídal datel, „co jsem ti říkal? A neboj se ho, ten ti opravdu pomůže!“
Zahradník k jablůňce přiklekl, odhrabal listí a zem od kořenů jablůňky, opatrně ji vytáhl ze země a odnesl ji k sobě do zahrady. V rohu zahrady vyryl jamku, jablůňku do ní zasadil, zalil ji, znovu ji pohladil, obhlédl ji se zalíbením a řekl:
„Tak, tady mi rosť a na jaře z tebe udělám jabloň krasavici!“
V lese nastal poplach. Zvířátka se vylekala. Ten člověk jim odnáší jejich jablůňku! V patách mu poletovali ze stromu na strom sýkorka, drozd i sojka, cupital ježek, skákala bába žába, i srnka z hloubi lesa se za nimi dívala se strachem. A jen zahradník jablůňku zasadil a odešel, už tu byla ustaraná sýkorka a sojka, vyplašený drozd i datel. Jenom ten se usmíval a kýval spokojeně hlavou.
„Co to s tebou udělal? Proč nám tě vzal?“ skoro plakala sýkorka a drozd jablůňku hladil zobáčkem.
A to už přicupital i ježek.
„Tak co, jablůňko, jak ti je?“
A za ježkem udýchaná a ustaraná babička žába.
„Děvenko moje, neublížil ti ten člověk? Nebolelo tě to?“

Kniha je určena nejspíše všem dětem různých věkových kategorií.
Nad  touto knihou jsem  nachytala i starší 10letou dcerku, která si knížku pro Kulihráška  vzala na hodinu čtení do školy.
Mladší 7 letý syn byl zprvu nedůvěřivý. On přece není žádný Kulihrášek, ale knížku, ač se zdá celkem tlustá, přečetl nakonec velmi rád. Kniha ho inspirovala k dalším příběhům Ferdy mravence, takže před Vánocemi louskal v peřině Ferdu a nemohl se od něj odtrhnout 🙂

Kniha je opravdu velmi pěkně zpracovaná, je to prostě skvost dětské literatury a zatím v takovém formátu ( příběhy, komiksy, obrázkové čtení a pod.) jsem žádnou jinou neviděla.

Takže Kulihrášci, rovnýma nohama do starých příběhů českých autorů, kteří baví děti již několik let.

Ať se vám  kniha nejen dobře čte, ale ať se vám hlavně líbí aspoň tak, jak se líbí mě a mým dětem.

Ještě pár informací : knihu vydalo nakladatelství ALBATROS, má zhruba  210 stránek, doporučená od 5 let, ale opravdu si myslím, že i mladší děti budou rády, když jim maminka či tatínek přečte pohádku, nebo si knihu prolistují samy. Některé příběhy, my staršího data, budeme znát z časopisu Sluníčko, či Ohníček, pamatujete si na ně?


knizka_pro_kulihraska_titulkaKnížka pro Kulihráška

Vydalo nakladatelství Albatros
Počet stran: 208
Formát: 195×255 mm
Vazba: vázaná s laminovaným potahem

Více o knížce se dozvíte zde.
Prolistujte si i ukázky!


albatros_logoNakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí moderní mediální společnosti Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to cca 130 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let. Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky.

Napsal/a: Bioviruska

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist