Knížka pro děti od dvou do pěti

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Také se vám to tak pěkně rýmuje? Jakpak by ne – autorem nádherně zpracovaného titulu pro menší děti je totiž autor, který básničkami a říkankami doslova žije…

Michal Černík patří mezi naše nejvýznamnější autory, co se týká dětské literatury, má na svém kontě už více jak dvě desítky vydaných titulů. V nakladatelství Knižní klub se nedávno objevilo další vydání jeho úspěšného díla Knížka pro děti od dvou do pěti.

Titul je nabitý říkankami a básničkami – jednoduchými a přesto lahodící dětskému oušku. Nutno upozornit, že se nejedná o nějakou náhodnou směsici. Všechny verše i krátké pohádky, které jsou rovněž součástí této knížky, mají své pevné místo. Autor se snažil vše rozdělit do tematických celků. Děti si tak můžou vybrat, jestli si chtějí číst o přírodě, o rodině nebo se bavit u kuchtění, když mamince pomáhají s nedělním obědem. Já jsem četla knížku se svými dětmi. Tříletá dcera miluje ty, které vypovídají o ročních obdobích a syn se zrovna aktuálně „potřebuje“ naučit tu o koledování, protože velikonoce jsou na dosah.

Mě se na básničkách a říkankách líbí také to, že většina z nich nevyzní tzv. do hlucha. Každá o něčem vypovídá, učí děti poznávat svět kolem sebe, zcela nenásilně a přitom zábavně. Aniž si to uvědomují, dozví se například, kdy kvetou některé kytičky, či jak se chovají některá zvířata.

Děti si uvědomují to, co kolem sebe denně vidí, objevují neznámé a díky zpracování do poezie si utvářejí kladný vztah k českému jazyku, který je tak krásný a bohatý.

Kdy má pampeliška svátek

Kdy má pampeliška svátek?
Nadarmo se ptáte.
Přeci od jara až do léta.
Potom odkvétá.

Právě tohle začlenění mě hodně zaujalo a myslím, že je to naprosto skvělý nápad. Stejně jako třeba básničky, které si rodiče s dětmi mohou říkat při činnostech, jež nepatří mezi těmi nejmenšími k těm oblíbeným nebo naopak, když se menší dítě něco nového učí –  a ideální je samozřejmě použít nějakou pěknou říkanku:

Oblékání košilky

Knoflík volá: Kudy?
Dírka volá: Tudy!
Zapínají košilku.
Už to bude za chvilku.

Michal Černík také využil známé krátké pohádky, které vypráví svým vlastním stylem. Třeba je to pohádka O veliké řepě. Jeho zpracování je veselé a samozřejmě se opět skvěle rýmuje.

Zmínila jsem, že jsem si knížku četla i se svým synem. Je mu šest let, a přesto se mu zalíbila. A protože se učí číst, je i tenhle titul pro jeho věk vhodný. Texty mají větší písmenka, což je pro začínající čtenáře ideální. Nejsou v nich žádná složitá slova, vše se pěkně rýmuje a hezky zní.

Hostina pro kosy

Sad pořádal hostinu,
pozval kosí rodinu.
Přiletěli spěšně,
snědli všechny třešně.

Co nemůžu opomenout, jsou nádherné ilustrace Gabriela Filcíka, ze kterých dýchá příjemná atmosféra knizka_pro_deti_knizni_klub_ukazka1radosti a laskavosti. V knížce jich je nespočet.

Každá básnička má svůj obrázek, což považuji za důležité, vezmu-li v potaz, že titul je učený pro ty nejmenší, kteří milují všechno barevné a knížky bez obrázků jim ani tak moc neříkají.

Dcera je z ilustrací nadšená a pokaždé, když přečteme nějakou říkanku či pohádku, snaží se sama „vyprávět“ jak podle toho, co si pamatuje, tak podle obrázku. Což je hodně důležité, zvláště v tom nejmenším věku – aby děti mluvily – učí se improvizovat, využívají svou fantazii a prostě povídají:-)
Vznikají z toho skvěle strávené chvíle nad velmi podařenou knížkou, kterou bych skutečně chtěla doporučit všem rodičům jako kvalitní titul do dětské knihovničky.


knizka_pro_deti_knizni_klub_titulkaKnížka pro děti od dvou do pěti

Vydalo nakladatelství Knižní klub

Autor: Michal Černík
Ilustrace: Gabriel Filcík
Počet stran: 96
Formát: 217 × 307 mm
Vazba: vázaná

Více o knížce si můžete přečíst tady,
využít můžete i výhodnou slevu na objednání
.
Nezapomeňte si prolistovat ukázky!


logo_KnizniKlubNakladatelství Knižní klub nabízí především českou a světovou literaturu, detektivní romány a thrillery, historické a válečné romány a dětskou literaturu.
Je součástí společnosti Euromedia Group, dceřinné společnosti Bertelsmann AG, která patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist