Jak na hlásky jednoduše…

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

V dnešní době přibývá dětí, které nemají správnou výslovnost. Sama mám doma tři děti. S prvními dvěma jsem navštěvovala logopedii, se třetím mě to asi také nemine. Zrovna minulý týden jsem řešila, že s tím pomalu budeme muset něco začít dělat…

Proto, aby děti správně mluvily, je důležitá logopedická prevence, jejímž smyslem je předcházet vadám řeči v celé jejich šíři.  Pokud vaše dítko navštěvuje mateřskou školu, tak program v ní podporuje všestranný harmonický vývoj dítěte. Mnohé děti s opožděným vývojem se rozmluví s nástupem do mateřské školy. K logopedické prevenci patří (možná by vás to ani nenapadlo) rozvoj jemné a hrubé motoriky, pracovní, hudební a výtvarné činnosti. Je důležité rozvíjet slovní zásobu – povídáním, čtením pohádek, popisem obrázku, učením básniček atd.

Nakladatelství Portál vydalo knížku Kouká Mína do komína, která se této problematice věnuje. Jsou to logopedické říkanky. Jejich autorky Mgr. Jana Havlíčková a Mgr. Ilona Eichlerová jsou klinické logopedky a čerpaly ze své praxe. Kniha navazuje na jejich první knihu, kterou je Já mám v krabici cukr a krupici, která je určená k procvičování hlásek R a Ř. Jistě stojí za zmínku připomenout jejich Velké logopedické pexeso 1–3 a Logopedické pohádky ….. vše vyšlo u zmíněného nakladatelství.

KOUKA_MINA1KOUKA_MINA2

V knize najdete devadesát říkanek zaměřených na procvičování výslovnosti všech hlásek. Jsou zařazené od jednodušších hlásek k těžším. V každé převládá procvičovaná hláska a naopak hlásky obtížné v ní nejsou. To znamená –  v říkance, která je zaměřená na „S“ nenajdete „C,Z,Č,Š,Ž,R,Ř“ a podobně. U každé najdete označení jakou hlásku procvičujete.

Každá říkanka je doplněná veselým obrázkem od Edity Plickové, s jejímiž ilustracemi jsem se setkala i v jiných knihách a troufám si říct, že jsou dětmi oblíbené. Věřím, že pomohou přitáhnout zájem dítěte ke knížce a společnému „učení“. I díky nim dítě nebude mít pocit, že zrovna něco procvičuje, nebo se právě učí. Jistě dobře víme, co ta slova u dětí vyvolávají :-). Tady si vlastně budou „JEN“ prohlížet krásné obrázky říkat k nim říkanky, kterým nechybí rým, rytmus ale hlavně hravost s vtip. Musím připsat, že některé vykouzlili úsměv i na mé tváři.

Ježibaba (procvičení č,š,ž bez cstz, r,ř)

Ježibaba na koštěti,

kolem naší školky letí.

jemináčku, to je švanda,

ježibabě kouká kšanda!

Hadi (procvičení h bez čžš, r,ř)

Když jsou hodní malí hadi,

maminka je hodně hladí.

Honem, honem, háďátka,

bude hadí pohádka.

Kniha se mi velmi líbí, a i kdybyste si ji nepořizovali z důvodů logopedické prevence, jistě získáte pro své děti krásné básničky, vtipné a hezky zapamatovatelné. Díky tomu, že pracuji v mateřské škole, prošla mi rukama celá řada knih a básničkami. Musím říct, že některé jsou zdařilé a některé méně. Tyto určitě budou patřit k těm, po kterých ráda sáhnu, a budeme si je s dětmi povídat!!!!


KOUKA_MINA_titulkaKouká Mína do komína

Vydalo nakladatelství Portál

Autorka: Mgr. Jana Havlíčková a Mgr. Ilona Eichlerová

Počet stran: 96
Vazba: pevnáCena: 235 Kč

Knihu si můžete se slevou koupit například zde.
Prolistovat si ukázku můžete zde.


portalPortál byl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT).

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • bamiska

  tak to jsem ráda, tak hlaavně ať všechna písmenka postupně naskakují tak jak mají…nás to s malým čeká také i s tou logopedii…:( 😀

 • jana231

  Bami, dekuji za tip, snad to bude trefa do cerneho:)

 • Ivča a Domča

  Včera jsem byla se synem na logopedii. Dr. nám tam vždy kopíruje nějaké říkanky na hlásky tad a zrovna včera mi doporučovala právě tuhle knížku, ze které mi pro Domču kopírovala básničky k naučení – takže mířím do knihkupectví a děkuju za tip:-)

 • janca.mas
  janca.mas

  Bami, moc díky za tip. Už jsem se taky začala pomalu rozhlížet po nějaké logopedické knížce. Máme problém s r, ř. Malá sice nemá ještě 4roky, ale radši začneme procvičovat dřív než později 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist