Hry a nápady nejen na prázdniny

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Prázdniny jsou tady už doslova za chvilku a spousta dětí vyrazí na venkov, do přírody. A pokud si zavzpomínáte, pak mi potvrdíte, že právě venku, spontánní hrou jsme se za našeho dětství naučili mnoho, nejen zajímavých, ale i užitečných věcí.

Já si třeba pamatuju, jak jsem si vyráběla svůj první herbář a pro listy chodila do nedalekého, ale nádherného lesa s mýtinkou uprostřed. Pamatuju se, jak jsme se sestrou pořádaly výlety do nedalekého okolí a balily batůžky, chytaly mravence a s dědou se učily uzly. Babička nás zase učila poznávat kytičky na její chloubě – zahrádce. Vzpomínám si na dědu, který ráno a navečer sedával na malé lavičce u domku, koukal na oblohu a komentoval, jak bude přes den nebo ráno. Musím přiznat, že si právě od něj dost pamatuju, naučil mě spoustu věcí, které se ve škole neučí.

I dnešní děti jsou stejně zvídavé a mají chuť poznávat. Možná je někdy škoda, že jich hrozně moc potkávám v létě v rozpálených ulicích města s mobilem v ruce, místo toho, aby byly se svými babičkami a dědečky někde na venkově a poznávaly svět kolem sebe. Ale na druhou stranu znám také spoustu dětí, které jsou nadšené i z malého výletu do parku, kde pozorují třeba ptáky nebo hmyz a zkoumají, jaké rostlinky tu najdou.

A možná právě pro ně by se hodila kniha Ljuby Štíplové s názvem Knížka plná her. Radost z ní budou mít všechny děti, které nechtějí jen nečinně sedět u počítače nebo tabletu, ale chtějí poznat všechno to zajímavé okolo nich. Na více jak sto dvaceti stranách najdou obrovské množství nejrůznějších úkolů, kvízů, hádanek, ale také velmi užitečné rady a návody.

A právě ty považuji na knize za ty nejpřínosnější. Děti si mohou vyzkoušet vyrobit třeba lodičky z papíru, vyrobit herbář či zábavnou hru pro dlouhou chvíli. Když vyrazí na výlet a naučí se předem vytvořit krabičku z obyčejného papíru, nebudou mít pak problém přinést domů třeba nepoškozené lístky, peříčka apod. Větrník či ozdobné třepetáčky už také nebudou žádný problém pro malé šikulky. Každý návod je podrobný, doplněný obrázky Zdenky Krejčové a navíc jde o zcela jednoduché a časově nenáročné věci, které zaberou pár minut.

knizka_plna_her_ukazka1knizka_plna_her_ukazka2

Kromě výroby tu děti najdou také kompletní Morseovu abecedu či zcela podrobně popsané uzly s tím, jak je vytvořit. Tohle se mi líbilo a zavzpomínala jsem na „Pionýra“, kde jsme se morseovku i uzly učili. Jen nemít tak krátkou paměť…

A protože děti milují písničky, ani tady nebudou chybět, a to včetně notových zápisů. Kromě toho se naši potomci seznámí se zvířaty žijícími v lese či u vody, poznají stromy a rostliny různých ročních období a dozví se i celou řadu dalších zajímavostí z přírody – třeba, jak lze rozpoznat z chování ptáků, zvířat na louce apod., že bude pršet. Naučí se také něco o bylinkách rostoucích kdekoliv v přírodě a můžou si zkusit i uvařit výtečnou vitamínovou polévku…

Zálesácká bylinková polévka

Pár oloupaných brambor rozkrájej na kostičky a vař ve slané vodě.
Na másle lehce osmahni nakrájenou cibuli a přidej ji k vývaru.
Nadrobno rozsekej listy kopřiv, pampelišky, sedmikrásky, popence, fialky, jitrocele, prostě bylinek, co ti zrovna rostou po ruce.
Můžeš přidat i polévkovou kostku.(Já bych teda osobně, když už, tak dala v BIO kvalitě)
Nakonec v mléce rozkvedlej trochu mouky a polévku zahusti.
S osmaženou houskou nebo topinkou je to zálesácká lahůdka.

Knížkou provází skřítek Lesánek, který děti seznamuje s okolním světem v přírodě. Ukazuje jim, jak se v ní chovat a učí je jakémusi soužití v souladu s ní tak, aby se děti nejen něco nového naučily, ale aby byly i schopné si sami poradit v určitých situacích, improvizovat, kdy s sebou nemají mobil, aby jim na dálku poradila maminka nebo tatínek.

Knížka mě velice nadchla a považuji ji za velice přínosnou pro menší i větší děti. Jde o velice kreativní, možná by se dalo říci pracovní sešit, se kterým děti zažijí mnoho hodin zábavy i poučení. A dobré jméno autorky snad i dává záruku kvality.
Dá se využít nejen v době nadcházejících letních prázdnin, ale třeba i na podzim, kdy prší a venku není kam jít. Zkrátka, pokaždé se v ní dá najít něco na zkrácení volného času.


knizka_plna_her_titulkaKnížka plná her

Vydalo nakladatelství Knižní klub

Autorka: Ljuba Štíplová
Ilustrace: Zdenka Krejčová
Počet stran: 128
Formát: 172 × 223 mm
Vazba: Paperback

Více o knížce najdete tady.
Nezapomeňte si také prolistovat ukázky!


logo_KnizniKlubNakladatelství Knižní klub nabízí především českou a světovou literaturu, detektivní romány a thrillery, historické a válečné romány a dětskou literaturu.
Je součástí společnosti Euromedia Group, dceřinné společnosti Bertelsmann AG, která patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist