Hrajeme si na detektivy

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Nevím, jak vaše děti, ale mého syna baví si čas od času zahrát na detektiva. A i když většinou pátrá po věcech zcela banálních, nebo řeší podobně laděnou záhadu, je to pro něj zábavné. A také proč ne. Když ho pozoruji, vidím, jak zapojuje svou fantazii a improvizuje…

Vzhledem k tomu, že mu bude teprve sedm let, není zase tak snadné sehnat pro něj nějakou pěkně napsanou knížku žánru detektivního, jež by ho skutečně bavila. Uvítala jsem tedy další titul z pera Lenky Rožnovské, která je právě této tématice věnovala a jejíž příběhy má syn obecně velmi rád. Autorku už jistě znáte z jejích jiných knih. Třeba naprosto vydařená byla ta, s názvem Dědo, ty jsi indián, nebo Skřítci školkovníčci. Tentokrát ji nazvala naprosto příznačně: Případy detektiva Kláska a opičáka Jojíka. A jak je vidět už z názvu, nepůjde jen o vážné záhady, ale ke slovu se, ostatně jako vždy, dostane i zábava a legrace.

Detektiv Klásek totiž nebyl vždycky detektivem, ale naprosto spořádaným panem učitelem ve škole. Jenže pak se stalo, že mu na stůl vyskočil z obrazu šimpanz Jojík. To se samozřejmě nelíbilo panu řediteli, protože škola není ZOO a milého pana učitele ze školy vykázal. A aby se pan Klásek nenudil, řeší čas od času nějakou tu záhadu. A těch je kolem něj pořád dost. A ty nejvíce zajímavé, je jich mimochodem přesně dvanáct, si děti mohou v téhle knížce přečíst.

jojik1jojik3

Je zařazena do edice První čtení, což obnáší větší písmenka, jednodušší, srozumitelný text a krátké kapitoly. Dlouhé přesně tak, aby začínající čtenář udržel pozornost. Knížku tak můžou děti využít třeba k domácímu procvičování čtení.
Ale bavit bude určitě i předškoláky, kterým mohou předčítat rodiče. Navíc s maminkou či tatínkem si pak mohou zkusit o příbězích i povídat. Opět v nich totiž najdeme skrytý podtext, kdy autorka zapracovala do příběhu i věci či události, se kterými se děti nejspíš někdy setkají. A ne vždy se jedná o pozitiva. Například takové počmárané dveře, což je jedna ze záhad detektiva Kláska. Na dveře, a ještě je všemu ředitelské, se přece nemaluje! Na malování máme papíry. A co třeba jedna z ošklivých lidských vlastností, jakou je závist? Pan Klásek by mohl vyprávět – a vlastně i bude v tzv. salátovém případu. A tak bych mohla pokračovat. Zkrátka  – příběhy Lenky Rožnovské nejsou určené jen na zábavu. Jejich dalším cílem je, aby se děti také něco dozvěděly, poučily se a k tomu se výborně hodí i následné povídání s rodiči. Ti mají naprosto jasné možnosti přímo před sebou a na nich mohou svému díku prezentovat chování, špatné a dobré věci atd…

Kromě toho mě ale na této knize nadchla další věc (tedy ne jen mě, ale především syna). jojik2Autorka knihu napsala tak, aby se děti musely aktivně zapojit. Každá kapitola, každý příběh končí nastíněním nějaké události, kterou má pan Klásek vyřešit. A než se děti dozví, kdo je pachatelem, můžou zkusit „hádat“ společně s ním.

Pravda je, že slovo „hádat“ není to pravé, protože detektivové nehádají. A děti také nemusí. Jako nápovědu mají jednak text, tak i obrázky Hany Mlčochové, které slouží jako krátké shrnutí děje. To považuji zvláště u menších dětí za významné pozitivum, protože děti mají celý příběh pěkně před sebou v podobě ilustrací a je to pro ně zajímavé shrnutí. Musí zapojit jak svou fantazii, tak především logiku, protože všechny případy, resp. jejich vyřešení, je vlastně odrazem toho, jak dobře poslouchaly, nebo jak dobře dokáží pozorovat to, co je právě na ilustracích.

„Počkej, nic nerozhrabuj,“ zarazil zahradníka detektiv, „ten krtinec se mi nějak nezdá. Raději ho pořádně prozkoumám.
Pan Klásek vytáhl lupu a pohlížel si vše podezřelé, krtinec i šlápoty, kterých bylo na zahradě víc než dost.
Když vše ohledal, schoval lupu, pokýval hlavou. Všímavý pan detektiv poznal, kdo má na svědomí krádež zeleniny.
Vypátráš to také?
Ukradl salát krtek? Nebo si zeleninu vzala Honzíkova žena Růžena a připraví ho k obědu? Či je viníkem někdo úplně jiný, například nepřejícný pan soused Brázda?

Knížka Lenky Rožnovské mě, především pro své netradiční a jistě originální zpracování, skutečně nadchla. I proto bych i velmi ráda doporučila všem rodičům, kteří pro své děti hledají zajímavý a neotřelý titul. S případy detektiva Kláska špatný krok rozhodně neudělají.


jojik_titulkaPřípady detektiva Kláska a opičáka Jojíka

Vydalo nakladatelství Grada

Autorka: Lenka Rožnovská
Počet stran: 80
Formát: 17×22 cm
Vyšlo: 17.2.2014

Více o kníce najdete tady.
Nezapomeňte se podívat na ukázku!


gradaKnihy s logem GRADAvycházejí v České republice již od roku 1991.
V její produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist