Fenomén Králíček

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Zapomeňte na počítání oveček nebo relaxační čaje, nejnovější zbraň v pradávné bitvě mezi rodiči a dětmi při uspávání je konečně na světě! Kniha O králíčkovi, který chtěl usnout, kterou vydalo nakladatelství Kniha Zlín, vám totiž s využitím účinných psychologických triků pomůže zdolat nekonečné potíže s usínáním dětí a ukládání do postýlek proměnit v láskyplný a zklidňující rituál.

Jak podtitul naznačuje, tato kniha švédského psychoterapeuta Karla-Johana Forsséna Ehrlina představuje nový způsob uspávání dětí. Tento způsob je založený na kombinaci relaxačních technik a pečlivě zvolených slov a sestavených vět. Ještě před čtením příběhu je v úvodu rodiči vysvětleno, jakým způsobem má číst jednotlivé části textu, kdy má ztišit hlas, zvolnit tempo, kdy vyprávění proložit zívnutím. Nejen samotný příběh, ale i způsob čtení pak funguje jako zaklínadlo, jak se shodují mnozí psychoterapeuti i rodiče v internetových diskuzích.

Carl-Johan For

Na začátku je však potřeba opustit představu, že dítěti čtete klasickou pohádku. Kniha sice obsahuje jednoduchý příběh o králíčkovi Kájovi, který putuje ke kouzelníkovi Zíválkovi, aby mu pomohl usnout, ale zápletka je úmyslně tak jednoduchá, aby dítě příliš nerušila od usnutí. Při čtení je třeba pominout i to, že si chvíli budete připadat, jako byste svou ratolest hypnotizovali. Tato jemná forma hypnózy však velmi účinná, jak poukazuje Umakanth Khatwa, ředitel spánkové laboratoře při bostonské dětské klinice, protože má všechny klíčové prvky, které usínání usnadňují. V prvé řadě je to jednoduchý příběh, který si batolata a děti předškolního věku, pro které je kniha určena, dokážou velmi dobře představit a pochopit ho. Dále se děti mohou snadno ztotožnit s hrdinou příběhu a pomalu s ním společně usínat (dítě je totiž od začátku do příběhu zapojeno a oslovováno jménem). Nejdůležitější ingrediencí je však podle Khatwy účelné použití všech jazykových prostředků takovým způsobem, aby se dítě dokázalo oprostit od všech vjemů a klidně usnout.

162-kralicek-obalkaJe jasné, že čtení před spaním probíhá v každé rodině jinak a rodiče čtecímu rituálu přikládají různý význam a mají různá očekávání. Tato kniha však, jak se Khatwa i ostatní psychoterapeuti shodují, může být neocenitelným pomocníkem v obdobích, kdy je dítě vystaveno větší zátěži, nemocné nebo zpracovává příliš vjemů. Kniha děti totiž dokáže zklidnit a pomoct jim uvolnit se, aby se jim lépe usínalo. Spousta maminek dodává, že kniha je neocenitelným pomocníkem v obdobích, kdy dětem rostou zoubky, vyrovnávají s přechodem do jeslí či školky, strachem nebo zkrátka jen s velkou spoustou prožitků.

Díky této téměř kouzelné moci se tato kniha stala spásou pro mnoho unavených a zoufalých rodičů na celém světě. Kniha se krátce po svém vydání ocitla na vrcholu žebříčků v USA i Velké Británii, v Dánsku se rozprodal stotisícový náklad a fenoménem se kniha stává i v zemích, kde postupně vychází. Je jasné, že Carl-Johan Forssén Ehrlin objevil revoluční metodu, která zachrání duševní zdraví nejednomu zoufalému rodiči.

Tento titul můžete zakoupit zde: http://www.knihazlin.cz/knihy-pro-deti/o-kralickovi-ktery-by-rad-usnul

Napsal/a: knihazlin.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist