Dobrodružství začíná právě teď

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Mami, co to přišlo? To je pro mě? Mami, řekni co to je! Takhle se děti ptají sotva vidí balíček od paní pošťačky, který jsem ještě neměla čas rozbalit. A tak tento úkol přenechávám dětem a vzápětí slyším. Ty jo, to je dobré .-)

Nakladatelství Mladá Fronta vydala velice zajímavou knížku určenou pro kluky, s názvem Příručka pro kluky dobrodruhy. Autoři jsou Michele Lecreux, Célia Gallais a Clémence Roux de Luze. Do češtiny ji přeložila Hana Rusá a ilustrace jsou od Easo a Jocelyn Milletových.

Již v obsahu, který najdete na začátku knížky, se seznámíte se vším, na co se můžete těšit. A je toho opravdu hodně. Vůbec nevím, čím začít, nebo co vybrat jako první. Tak to asi vezmu od začátku. Za všeho nejdříve na vás čekají „Potvůrky v trávě“. Protože žádný dobrodruh nemůže zažít pořádné dobrodružství a přitom neznat hmyz, který najde všude venku. Jak si připravit kolo a ak správně jezdit, prozradí kapilola „ Bezpečně na kole“.

Víte o tom, že tajné zprávy psal už dokonce Julius Ceasar? Vůbec na tom není nic těžkého, stačí jenom znát ten správný tajný kod.  A právě teď máte možnost se jich naučit hned několik.

Víte co znamená třeba tento?

NZNV ANIAORMF

(Odpověď najdete na konci článku)  🙂

Kromě tajných kodů si můžete třeba vytvořit Šifrovací kolečko, naučit se Morseovou abecedu nebo si udělejte telefon do terénu. A rozhodně k tomu nebude zapotřebí mobil.

Víte jak měřit v přídodě a to bez klasických měřidel? No přece pomocí svého těla. V dnešní době měříme nejčastěji v cm nebo metrech. Dříve lidé používaly míry tělesné. Stačí se je naučit a „Geometrie v přírodě“ už nebude žádná věda.

Je opravdu těžké vybrat jenom to nejzajímavější, protože to by pak bylo dlouhé čtení. Tak jenom krátce o tom, co dalšího vás v knížce čeká.

–        Africká hra na cesty
–        Stopařské značky
–        Jak se v přírodě neztratit
–        Zásady první pomoci
–        Přístřešek dobrodruha
–        Čtení v místopisné mapě
–        Karate sudoku
–        Udělej si zahradní jezírko
–        S hlavou ve hvězdách
–        Námořnické uzly
–        Marťan

 

A to stále není všechno. V knížce toho je daleko více. Zábava, hry, tvoření.

Prirucka_pro_kluky_dobrodruhy1Prirucka_pro_kluky_dobrodruhy2

S touto publikací  zažijí děti opravdové dobrodružství. Naučí se spoustu zajímavých věcí o přírodě. Můžou si vyzkoušet noční lov, rybařit nebo si  postavit přístřešek. A jako bonus navíc jsou v knížce 2 strany samolepek, ty se můžou třeba lepit v části „ Moje poznámky, Moje náčrty“, které najdete na konci knížky.

Co se mi na knížce líbí?

Celá knížka byla zabalena do průhledného obalu, který se nejprve musel roztrhnout. Moc pěkný nápad, pokud to máte pro někoho jako dárek. Obal knihy doslova láká k nahlédnutí. Po přejetí přebalu prsty zjistíte, že nadpis a některé obrázky jakoby vystupují. Stejné je to také na hřbetu knihy. Díky gumičce umístěné na zadní straně se dá zajistit proti otevření a to po celé déce. Podobně to mívají také některé deníčky nebo diáře.

Prirucka_pro_kluky_dobrodruhy3Prirucka_pro_kluky_dobrodruhy4

Vazba je kroužková , což je super, protože se stránky samy od sebe nepřevracejí a nemusíte je  přidržovat. Listy jsou z křídového papíru. Taky dobrý nápad. Díky tomu jsou stránky pevnější a odolnější. Pár kapek vody jim určitě neublíží a tak si ji kluci můžou brát všude sebou.

Knížka má 132 stran a ještě k tomu 2 listy samolepek. Obrázky na nich jsou stejné jako ilustrace uvnitř publikace.

Na co se můžete těšit?

Spousta stran zábavy, her, hvoření a různých pokusů. Obsah je rozdělen do 42 kapitol. Celá knížka je Prirucka_pro_kluky_dobrodruhy5veselá , barevná a najdete v ní hezké ilustrace od Esao a Jocely Milletových.

Na konci knížky je také prostor pro vlastní poznámky a náčrtky, které se mohou doplnit třeba již zmińovanými samolepkami.

V příručce pro kluky dobrodruhy opravdu najdete spousty návodů, informací a inspirací nejenom do přírody.

Pro koho je knížka určena?

Už na přebalu knížky si můžete přečíst Holkám vstup zakázán, takže je určena pro kluky ve věku od 6 let.  Věřím ale, že i holkám by se líbila. Alespoň u nás měla úspěch jak u kluka, tak u u holky 🙂 . Dovedu si představit, že se dá dobře využít také v mysliveckém nebo jiném přírodovědeckém kroužku.

Co mi na knížce vadí?

Je škoda, že pro vlastní poznámky a náčrtky je vymezený opravdu malý prostor. Určitě bych uvítala více stránek.

Co na knížku říkal syn?

Tý jo mami, ta je dobrá. A už plánuje, co vyzkouší jako první. Doufám, že vynechá zahradní jezírko 🙂 .

Tuhle knihu by měl mít v knihovničce každý kluk, velký i malý. Věk v tomto případě nerozhoduje.
Kniha rozhodně splnila mé očekávání. Je opravdu moc pěkná a věřím, že u kluků bude mít velký úspěch.

A nakonec nesmím zapomenou prozradit odpověď na hádanku. A ta zní – Máme zmrzlinu. Uhádl to někdo?


Prirucka_pro_kluky_dobrodruhyPříručka pro kluky dobrodruhy

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Počet stran: 132Vazba: Pevná bez přebalu lesklá
Formát: 165 x 205

Knížku Příručka pro kluky dobrodruhy si můžete objednat třeba zde.


MF_LOGO_CMYKDivize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působí od roku 1945.
Věnuje se zejména překladové beletrii, která tvoří asi polovinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu, a knihám pro děti a mládež.

Vydává však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru. Na trh ročně uvede kolem 200 nových knih.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • mura

  tak kniha už je doma a opravdu pěkná

 • JanaK

  Jo, tak ta vypadá moc dobře, určitě se po ní podíváme. Jen to rozdělování na klučičí a holčičí je pěkný nesmysl, znám kluky, kteří se chovají spíš jako holky a opačně 😀

 • Jarmuschko, určitě se bude líbit i holkám. Ale je určená pro kluky. Dceři se také líbí 🙂

 • Jarmuschka

  Nuninko, a je to fakt jen pro kluky, nebo by se uplatnila i u zvídavých děvčat?
  😯

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Pěkná a zajímavá knížka pro kluky.

 • Mura, je opravdu bezvadná.

 • mura

  Krásné obrázky a zajímavá knížka,určitě se budu po ní ohlížet-zaujala mě..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist