Do města přijel cirkus

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Honzík s Máničkou a Pepíkem se nestačí divit. Ještě v poledne to byl prázdný plácek a odpoledne tam už stojí cirkus. Jenomže starý cirkusák je moc smutný pán a jeho zvířata potřebují zachránit…

Kdo by neznal Václava Čtvrtka, autora známých dětských knížek, (Pohádky z mechu a kapradí, O loupežníku Rumcajsovi, O makové panence a motýlu Emanuelovi, Říkání o víle Amálce, O vodníku Česílkovi, O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi, Pohádky z mechu a kapradí a další) nebo autora a ilustrátora Ondřeje Sekoru ( Ferda Mravenec, Brouk Pytlík, Kubula a Kuba Kubikula, Pučálkovic Amina a mnoho dalších) . Společným dílem je také nová knížka Lev utekl, kterou vydalo nakladatelství Omega.

Sice nejde o úplnou novinku, protože poprvé kniha vyšla už v roce 1948, podruhé v roce 2000 a nového vydání se dočkala také v roce 2013, ale i tak stojí za to tuhle knihu mít.

O čem to je…

Tohle je ten nejsmutnější cirkus, jaký kdo kdy viděl. Všechno je už staré a nikdo do něho nechce jít. Kdo by také chtěl vidět hladové a umírající zvířata?
Tři kamarády, Honzíka, jeho sestřičku Maníčku a Pepíka to moc trápí a rozhodnout se udělat naproto něco neuvěřitelného. Společně chtějí cirkus zachránit. Honzík vezme na procházku lva a snaží se s ním dojít do lesa, kde by si mohl ulovit něco k jídlu. Mánička zase pustí opičky z klece a pošle je do krámu paní Karfantové na oříšky.

Jenomže nic není tak jednoduché, jak se dětem na začátku zdálo. Opičky se rozutečou na všechny strany a lev začíná být velice netrpělivý. Nakonec se do všeho musí vložit slavný detektiv Punčoška, který musí najít obě ztracené děti, lva, všechny opičky a ještě ke všemu pomoct smutnému cirkusákovi.

A věřte nebo ne, bude to opravdu zapeklitý oříšek.

Knížka Lev utekl nabízí velice čtivý příběh o cirkusákovi, který je smutný z toho, že nemůže nakrmit svá zvířata a že jeho cirkus už má ta nejlepší léta za sebou. A teď do něho už nikdo nechce přijít. Je z toho tak nešťastný, že se rozhodne utéct od všeho pryč, a tak musí děti vymyslet, jak zachránit nejenom zvířata, ale celý cirkus. V noci se o tom dětem dokonce zdá.  Honzík se ptá na radu  Petra, svého panáka z hadrů a pilin. Máničce se zase zdá, že jí paní Katantová dává málo oříšků pro opičky. Sourozencům začíná to největší dobrodružství a vy máte možnost zažít ho také. Ono to totiž není jenom tak, sehnat jídlo pro hladového lva a opičky.

Podivný cirkusák

Zázrak nad zázraky! Ještě v poledne, když šel Honzík do školy, stála na drnovém plácku za posledními domy lev_utekl1města jen hruška, a teď! – Honzíkovi se ani uvěřit nechce – sojí tu cirkus! Zrovna jakoby jej někdo ze země vyčaroval. Nejspíš to udělal člověk s placatou čepicí, kteý obchází kolem cirkusového stanu. Tu uhodí palicí na kolík, tam zatáhne za provaz.
Tváří se ten člověk nevesele. Honzíkovi to nejde na rozum. Jak může být smutný, kdo má cirkusový stan se žlutým a modrým praporkem na špičce?
Když zafouká vítr a praporek se rozvine, zacení se z něho tygří hlava. Je zrovna jako živá.

Celou ukázku najdete tady.

Krásně čtivý příběh Václava Čtvrtka je doplněn nádhernými ilustracemi Ondřeje Sekory. I přes smutný začátek  budete z příběhu určitě nadšeni a také se necháte strhnout napínavým dějem. Knížky Václava Čtvrtka mám moc ráda, ale přiznám se, že o téhle jsem vůbec nevěděla.

Určitě si nenechte ujít 93 stran kouzelného příběhu o záchraně jednoho starého cirkusu a odhodlání tří dětí.


lev_utekl_titulkaLev utekl

Vydalo nakladatelství Omega

Autor: Václav Čtvrtek
Ilustrace: Ondřej Sekora
Počet stran: 96
Vazba: vázaná
Formát:166 x 247mm
Vyšlo: 2013

Více o knížce s možnosí objednání najdete tady.
Ukázku najdete tady.


omega_logoNakladatelství Omega se zabývá vydáváním klasické české a světové literatury s novými obálkami. Nakladatelství by také rádo vyšlo vstříc studentům, kteří potřebují klasickou četbu do školy.

Spektrum titulů se bude rozšiřovat o další témata,  věnovat se chce nakladatelství i novým autorům a knihám, které dosud u nás nevyšly. Spolupracuje s renomovanými autory, překladateli, výtvarníky a mnoha externisty různého zaměření. Mezi našimi knihami si vybere každý čtenář podle svého gusta — vydává publikace v pestré škále edičních řad.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist