Další případ školního detektiva z pera Zuzany Pospíšilové

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Zuzana Pospíšilová je známá autorka dětských knížek, která se dokonce vrhla i do vod cizích jazyků, které chce předložit dětem. Ale nezapomněla ani příznivce malého strašidýlka Radílka, jehož tentokrát nechala zatočit se zloději!

Pokud se o knihy Zuzany Pospíšilové zajímáte, pak jistě víte, že v nakladatelství Portál vyšly dříve již dva tituly, které o školním detektivovi Radílkovi vyprávějí – Školní strašidlo a Školní detektiv. Nejnovější titul má všeříkající název: Velký případ školního detektiva.

Pro ty z vás, kteří ještě s Radílkem neměli tu čest (což je ale, věřte mi, velikánská škoda), tu mám seznámení. Radílek byl zpočátku jen obyčejné škodolibé strašidlo, které se nastěhovalo do jedné základní školy. Dětem kazil, co mohl. Jenže ty se nedaly a Radílka naučily slušnému chování, čtení i psaní. Když pak nastaly prázdniny, Radílek se sám ve škole nudil a tak si četl knížky s detektivní tématikou. A dokonce se mu podařilo zabránit velké školní loupeži! Stal se z něho skutečný školní detektiv, což byl jeho sen.

Skutečně velký případ ale na Radílka teprve čeká. Jednoho dne totiž ze školy za neobjasněných okolností zmizí učitelka! Radílek objeví i chodbu, kterou si pod školou vykopali dva vězni a chtějí díky ní vyloupit banku. Jenže čas utíká a Radílek nesmí zaváhat. Podaří se mu zabránit loupeži a pomůže dopadnout dva trestance? A najde i hledanou paní učitelku?

Knížka Velký případ školního detektiva je určena jak pro předškoláky, tak pro ty, kteří s písmenky začínají a mají chuť si zkusit něco sami přečíst. Jde o nenáročný, jednoduchý příběh bez složitých částí, který ale pro své lehké napětí zaujme každého malého čtenáře. Titul je opět doprovázený celou řadou ilustrací, tentokrát z barviček Hany Pavlatové. Její obrázky jsou moc hezké. Ale myslím si, že když předchozí dva příběhy ilustrovala Markéta Vydrová, bylo by jistě přínosnější, aby si děti mohly prohlížet obrázky stejné autorky. Zvláště pak ty, kteří mají „školního detektiva“ s Markétou Vydrovou spojené.

skolni_detektiv1skolni_detektiv2

Prvňáčkové jistě ocení větší písmenka, krátké věty i kratší kapitoly, které jsou skutečně ideální právě pro malé čtenáře.
Knížka opět nabízí dětem propojení světa fantazie (strašidlo Radílek) a svět reality (škola, zloději…). Zuzana Pospíšilová opět využívá i výchovnou složku. Děti se seznamují s faktem, že ne všichni lidí jsou čestní a navzájem si pomáhají. Seznamuje je s životem ve vězení a ukazuje na to, že na takové lidi je třeba si dát pozor. Přihlíží samozřejmě k věkové hranici čtenářů, takže se nemusíte strachovat, že by napětí bylo nějak více vystupňované.

Děti se zajímavou formou seznamují s reálným životem, s tím, co je součástí života každého z nás. Myslím si, že je výborné využít knížku k následnému povídání s dětmi. I když autorka vysvětluje určité pojmy dost srozumitelně, i tak se domnívám, že dětem bude třeba chybět nějaká informace. Vůbec je dobré téma negativních a pozitivních vlastností, chování člověka, i nejrůznějších činů, u dětí rozebírat a povídat si s nimi.

Knížku bych ráda doporučila všem malým čtenářům a to nejen těm, kteří se o tituly Zuzany Pospíšilové zajímají. Jde o zajímavý příběh s reálnějším pohledem na současný život, který dětem přináší jak kvalitní čtení, tak jim pomůže k utváření pohledu na různé typy lidí, se kterými se mohou setkat.


skolni_detektiv_titulkaVelký případ školního detektiva

Vydalo nakladatelství Portál

Autorka: Zuzana Pospíšilová

Počet stran: 64
Vazba: pevná
Vyšlo: 2014

Více o knížce najdete tady.
Přečtěte si i ukázku!

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • supice

    To je vážně super, kolik je teď krásných knih.. a korát se pak rozhodnout, kterou vybrat. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist