Čteme si s nejmenšími

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Malé děti si moc rády prohlížejí obrázkové knížky. Často se tedy stává, že stránky jsou potrhané díky horlivému otáčení dětských ručiček. Jaká knížka je tedy pro malé děti ideální?

Určitě by měla být barevná a velikostí tak akorát do těch malých dětských ručiček. Hlavně musí vydržet i nešetrné zacházení, takže by měla mít pevné stánky.  Naštěstí na to nakladatelství CPress myslelo a vydalo dvě úžasné knížky – Truhlička pro první slovíčka a Truhlička plná povolání. Autorkou prvního titulu je Amanda Gulliver. Truhlička plná povolání má tyto autory – Marijan Ramljak, Juliet Turner, Pat Hegarty.

Truhlička plná povolání    

Velká vázaná knížka s laminovaným potahem obsahuje celkem 15 leporel s tématem „Povolání“. Každé leporelo má v knížce svoji vlastní přihrádku, do které paří. Jde o běžná povolání, se kterými se dítě setkává často ve svém životě. Zubařka, doktor, policista, veterinář, knihovnice, řidička autobuse, prodavačka, zahradník, farmář, baletka, učitel, kuchař, kadeřnice, pošťák a plavčík. Každá knížečka obsahuje jednoduše napsané texty a veselé barevné obrázky, které dítě dokáží zabavit na dlouhou dobu. Jenom je škoda, že zde nenajdete hasiče nebo strojvůdce, kteří jsou u dětí tolik oblíbení. Obrázky jsou jednoduché a veselé. Věřím, že během prohlížení si dokážete vymyslet spoustu zajímavých příběhů, které si budete vyprávět. Na přední straně každého leporela  najdete obrázek a název konkrétního povolání. Na zadní straně zase jedno slovíčko, které vystihuje to, co dělají.  Knížka má zavírání na dva magnetky, které se zapínají na boční straně. Je třeba občas zkontrolovat, zda jsou tam, kde mají být.

Truhlička na první slovíčka

Stejně tak jako „Truhlička plná povolání“ i tato je vázaná s laminovaným potahem a obsahuje 15 leporel s tématem „První slovíčka“. Také tato leporela nabízejí bohatou nabídku témat. Příroda, zvířátka, barvy, tvary, oblečení, dopravní prostředky, čísla, zoo, statek, počasí, moře, protiklady, hmyz, květiny a ovoce.  Na přední straně každého leporela najdete obrázek a název tématu. Na zadní straně zase kousíček básničky nebo písničky.  Knížka má také zavírání na dva magnetky, které se zapínají na boční straně. Opět je třeba občas zkontrolovat, zda jsou tam, kde mají být.

Nejde o opravdové truhličky, jak by se dalo podle názvu soudit, ale o laminované knížky, která obsahují různá leporela.  Díky laminování jsou knížky pevné a tak vydrží i drastičtější dětské zacházení. Nebude vadit, když něco spadne za zem, protože stránky se nepokrčí.

Jenom si dejte pozor! Se všemi knížečkami je těžší než obyčejná kniha.  Aby se truhlička sama od sebe nebo při přenosu neotevřela, má boční zapínání na dva magnety.  Knížečky uvnitř jsou malé, tak akorát do dětských ručiček. Každé leporelo má v knížce svoji přihrádku a pokud se vám vysypou, vůbec to nevadí. Na „dně“ najdete obrázek každého leporela, díky čemuž si můžete jednoduše a rychle srovnat vše tak, jak má být. Pro děti tak třeba vznikne zábavná forma hry, podobné jako vkládačky, kdy knížku s obrázkem umístíte na správný obrázek zpátky do truhličky.

Každá publikace obsahuje 15 tematických obrázkových leporel. Barevné ilustrace jsou doplněné jednoduchými slovními výrazy. Obrázky jsou jednoduché, veselé a barevné. Taktéž tato leporela jsou laminovaná, tudíž nehrozí, že je děti tak lehce roztrhnou při prohlížení. Díky tvrdosti stránek se dětem také dobře otáčí.

Truhlička na první slovíčka nabízí dětem krásná témata. Každá knížečka je jiná a na každé je napsáno to či ono téma (zoo, statek, ovoce, tvary, moře…). U každého obrázku je napsáno, co to je. Např. leporelo oblečení, obrázek kalhot a u toho nahoře nad obrázkem napsáno kalhoty atd. Na zadní straně knížečky zase najdete kousíčky básničky.  Paci, paci, pacičky, táta koupí botičky… Já do lesa nepojedu, já do lesa nepůjdu…  Jde o známé básníčky a písničky, takže se nemusíte bát, že nebudete vědět, jak pokračovat.  Já tedy neznala jenom jednu – V zoologické zahradě, nehlaďte lva po bradě.

Truhlička plná povolání se mi líbala asi více. Přestože je kromě tématu úplně stejná jako první slovíčka, působí na mě zajímavěji. Děti se hravou formou seznámí s lidmi a s tím, jaké povolání vykonávají. V každé knížečce je srozumitelným textem popsáno, co dělá učitel, doktor, kadeřnice, kuchař… Na zadní straně je vše shrnuto zase jedním slovem – Kuchař – vaří, prodavačka – prodává.

Máte malé děti? Pak tyto truhličky mohu opravdu doporučit. Zábavu si s nimi užije celá rodina. Truhličky jsou určené pro děti od 12 měsíců.


Truhlička na první slovíčka

Vydalo nakladatelství CPress

Autor:Amanda Gulliver

Žánr: leporelo
Počet stran: 90 stran‘
Formát: 175×250 mm
Vazba: vázaná s laminovaným potahem
Vyšlo: 21.11.2012

Knihu Truhlička na první slovíčka si můžete objednat například zde.


Truhlička plná povolání

Vydalo nakladatelství CPress

Autor: Marijan Ramljak, Juliet Turner, Pat Hegarty

Žánr: leporelo
Počet stran: 90 stran
Formát: 175×250 mm
Vazba: vázaná s laminovaným potahem
Vyšlo: 14.11.2012

Knihu Truhlička plná povolání  si můžete objednat například zde.


Nakladatelství CPresspružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda.

Novým knižním oborem, který si už pevně vydobyl své místo v našem nakladatelství, jsou kuchařky, jak pro dospělé tak i pro děti.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist