Cirkusová abeceda

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

U každého dítěte jednou přijde den, kdy se začne zajímat o to, co jsou to vlastně ty znaky, co maminka v té knížce předčítá? A v tu chvíli začíná pronikat do tajů písmenek. Na trhu najdeme mnoho publikací, které se jen hemží písmenky, omalovánkami a básničkami k jednotlivým písmenkům.

Co nového tedy ještě můžeme očekávat?

Dvojice autorů František Petrák a Radek Malý vytvořili unikátní publikaci, která hravou formou učí děti rozeznávat písmenka. Knížka totiž není jen samá čára a oblouček, ale cirkus plný šašků a postaviček. Každé písmenko je něco – akrobat, hadí žena, šašek nebo třeba slečna Sisi. V sobě má ukrytý příběh, který je v básničce pod obrázkem.

Každému písmenu je věnovaná dvoustrana. Knížka je totiž interaktivní a na druhé straně čeká na děti úkol. Takže do ruky pastelky a hurá na to. Úkoly souvisí s obrázkem a básničkou, takže u B budete kreslit bubliny, u D zas dopisní obálky. Že říkáte dětem, že do knížek se nekreslí? Tak do této ano. Hned v úvodu naleznete stránku, na kterou si začínající čtenář může nalepit svou fotku nebo se nakreslit, napsat své jméno, věk a bydliště. Tím dá jasně najevo, komu knížka patří a jak na obálce knihy doporučují – v knížce si uchováte některé kresby svých dětí.

Téma cirkusu je originální, většinou mají děti některá písmenka spojené s obrazem – B jako babička, A jako stan, S jako had… Pan výtvarník ale vytvořil novou sadu neotřelých obrázků, kde B je břichatý šašek, A je stříška z tužek, S je slečna Sisi (která se jako had kroutí). Takže částečně vychází z původních stereotypních vyobrazení, ale jsou všechny upraveny do kulis cirkusu.

Jediná věc, která mě chvílemi zarazila, byly básničky. U malých dětí jsem zvyklá na přesné frázování, aby se dětem básnička dobře zapamatovala, opakovala, aby i rýmování bylo co nejjednodušší. Mně se některé básničky pro předškoláky zdají být dost těžké, i co se pochopení týče. Autor většinou používá rým střídavý, který je pro nejmenší hůř pochopitelný než rým sdružený, který víc lahodí dětskému uchu. Teda aspoň u mé dcery, která si básničky přečetla.

Slečna Sisi se tu kroutí
jako hádek, jako S.
Uskoč, nebo ukousnou ti
slimáci cop ještě dnes.
B je tak trochu nabubřelá
bublina, co má brnění.
Nám ale samou radost dělá,
když na šaška se promění.

Knížka mě zaujala na první pohled netradiční kroužkovou vazbou a kvalitním papírem. Myslím, že vazba je pro děti dobrá v tom, že se jim při práci nebude zavírat, případně při několikátém otevření se nerozpadne (jako brožovaná).

Knížku bych doporučila zvídavým předškolákům, kteří už se nemůžou dočkat, až se naučí číst. Líbí se mi i styl zpracování, přehlednost a v neposlední řadě i to, že je vytištěná na tvrdém papíře, což je pro děti opravdu ideální prostředí pro tvoření.


Kamarádi z abecedy

Vydalo nakladatelství Host

Autor: Radek Malý, František Petrák

Počet stran: 72
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7294-702-7
Vyšlo: 2012

Knihu Kamarádi z abecedy
si můžete objednat například zde.

Přečtěte si ukázku z knihy – zde.


Nakladatelství Host zaujímá v současnosti nepřehlédnutelné místo na českém knižním trhu. Vydává tradičně především kvalitní českou prózu a poezii, literární teorii i literaturu naučnou — publikace věnované zejména historii, sociologii, filmové vědě i dalším oborům. V posledních letech se výrazně rozšířila řada překladové beletrie, ale nově zde našla přístřeší například i prestižní edice Česká knižnice s výbory z děl českých klasiků.

Nakladatelství Host se svými zavedenými a respektovanými edičními řadami, autory, jejichž jména patří v české literatuře k těm nejprestižnějším, a se stejnojmenným časopisem, který se pravidelně věnuje reflexi a kultivaci české literární scény, představuje svým způsobem výjimečnou literární velmoc.

Napsal/a: Pavlína

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Návod na výrobu vánočního zvonečku

Vánoce se pomalu ale jistě blíží a proto je vhodné ve volných chvílích začít s přípravou vánočních ozdob. Největší radost

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • aladin10

  Knihu máme 14 dnů doma a je už přečtená a všechny úkoly jsou splněny.
  Doporučuji všem maminkám co mají 5-leté a 6-leté děti.

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Super knížka

 • Aladin, budu ráda, když pak napíšeš, jak se dcerka popasovala s básničkama 🙂 Ale u vás to asi bude jiné, protože jí je budeš předčítat. Naše už si je četla sama.

 • Petra Vymětalová

  Po neděli budu výhry posílat 😉

 • aladin10

  Tuto knihu jsem zde vyhrála,dcera se už nemůže dočkat,moc se těší.
  Má 5 let,tak se nám moc hodí,pak napíši jak se mi líbí.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist