Chcete být osmkrát chytřejší? Čtěte dál…

Je to už nějaký pátek, co se tu rozjela debata o tom, co je to vlastně inteligence. Tenkrát jsem se zmínila o rozečtené knize na toto téma,kterou vám brzy představím. Brzy se mi trochu protáhlo, ale konečně je to tu.

Knížka, kterou jsem tenkrát zmiňovala, nese povzbudivý titul Každý je na něco chytrý. Americký pedagog Thomas Armstrong v ní pracuje s osmi druhy inteligence, jak je formulovala teorie mnohačetné inteligence Howarda Gardnera. Autor si vzal za cíl přiblížit tuto teorii především dětem, proto používá názvy, které jsou pro ně srozumitelnější:

Hned v úvodu se čtenář dozví, že i on oplývá všemi uvedenými chytrostmi:

„A teď jedna dobrá zpráva: Všech osm druhů chytrosti už máte. Vážně! Nejste chytří jenom jedním způsobem. Různou měrou jste chytří ve všech oblastech, o nichž tahle knížka pojednává. Neznamená to, že jste ve všem skvělí (tak dobrý není nikdo), ale v každém směru máte aspoň určitou dávku schopností. Při čtení o různých druzích inteligence pravděpodobně zjistíte, že se tak trochu vidíte v každém z nich. Už nyní jste tedy osmkrát chytřejší než dřív!“

…no uznejte, že když už pro nic jiného, tak pro tento odstaveček stojí za to pustit se do čtení 🙂

Po takto povzbudivém úvodu přichází na řadu osm kapitol věnovaných jednotlivým chytrostem. V úvodu každé z nich nás čeká rychlý test, jak moc je nám daná chytrost vlastní. Následuje podrobný popis, jak ji poznat, v čem je prospěšná, jak se dá používat každý den, rozebírají se její různé podoby. Každá kapitola dál obsahuje:

V závěru každé kapitoly je výčet zajímavých zdrojů, kde se o dané inteligenci můžete dočíst víc. Zde bych ráda ocenila, že se nejedná o pouhý překlad z angličtiny, ale jsou doplněné i zdroje v češtině od českých autorů.

Kromě výše uvedeného jsou jednotlivé kapitoly prokládány různými zajímavostmi, které s druhy inteligence souvisí. Ty jsou vložené v rámečcích Věděli jste, že…? Grafické zpracování knihy je celkově vydařené, publikace je velmi přehledná. I když by děti možná uvítaly, kdyby ikonky, obrázky a různé rámečky byly spíš v barvách než jen v odstínech šedé.

Ke knize bych měla dvě drobné výtky, možná spíš rýpnutí:

Na závěr zbývá nejspíš už jen podotknout, že je text psaný čtivou formou a obsah bude užitečný nejen pro děti, ale i pro dospělé. A možná poznatky z knihy nebudete uplatňovat jen při výchově a práci s dětmi, ale nějaká rada se šikne i vám samotným.


Každý je na něco chytrý
Jak odhalit a rozvíjet různé druhy inteligence

Vydalo nakladatelství Portál

Autor: Thomas Armstrong
Počet stran: 256
Vazba: brožovaná

Knihu Každý je na něco chytrý si můžete koupit třeba zde.

Můžete si prolistovat i ukázku – zde.


Portálbyl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.