Barvičky v pohádkách

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Rozhlédněte se kolem sebe, vše má nějakou barvu a pokud kolem nás jsou veselé barvičky hned je svět veselejší. Hrají v našem životě velkou roli aniž by jsme si to uvědomovali. Vždyť i malé dítě jak se naučí mluvit tak se ho snažíme barvy naučit. Přirovnáváme barvy k věcem, které nás obklopují – sluníčko je žluté, modrá je obloha, zelená je tráva a mohla bych pokračovat dál, ale napadlo vás někdy, že i pohádky můžou být barevné?

Mami přečti pohádku,

O nezbedném prasátku,

růžovou má barvičku,

tvrdohlavou hlavičku.

Nakladatelství Portál vydalo krásnou knihu Barevné pohádky a hříčky, jejíž autorkou je Zdeňka Braumová. Mezi její další díla patří Maruška/Mary – což je česko-anglická ilustrovaná čítanka pro předškoláky.

Kniha je doplněná hezkými ilustracemi od Patricie Koubské, která ilustruje nejen dětské knihy, časopisy, ale i pracovní listy zaměřené na rozvoj grafomotorické dovednosti.

Je určena pro děti předškolního věku, ale určitě i pro rodiče, kteří rádi věnují čas rozvoji svých dětí.

Naleznete tu pohádky a jak už i sám název napovídá, budou to pohádky barevné – růžová pohádka, černá pohádka, šedá pohádka atd. Obsah každé pohádky vždy odpovídá barvičce, o které je. Takže si v růžové pohádce nepřečtete o růžovém trpaslíkovi, ale o nezbedném prasátku, v černé pak o tom, jak do Prahy nedorazila tma a v šedé o myšce Fouskové.

Pohádky jsou psané velmi čtivě, srozumitelně a nejsou nijak dlouhé, tak akorát na udržení pozornosti dítě. Velmi se mi líbí, že v nich můžeme najít i určitá poučení a nenásilnou formou dětem vysvětlit „daný problém“ a plynule přejít k povídání na dané téma. Příkladem uvádím velmi stručně pohádku o nezbedném prasátku:

„Filípek byl samá lumpárna a i přes zákaz maminky nechodit mimo dvůr, jednou utekl dírou v plotě a dostal se až do lesa. Najednou k němu přiběhla divoká prasata a Filípka obklíčila, přivázala ho ke stromu a chtěla po něm, aby jim sloužil a sháněl dobroty. Vůbec neposlouchali to, že je hodný a chce se kamarádit. Bylo mu ouvej, ale nakonec mu pomohlo malé hnědé prasátko a on se vrátil domů k mamince.“

Ukázka z knihy strana 77

Padla noc a společenství prasat se odebralo za keře, kde se uložilo k odpočinku. Náhle se k Filípkovi připlížilo malé hnědé prasátko.

„Dostanu tě odtud,“ prozradilo polohlasem.

A ostrým kamenem přeřezalo provazy, které Filípka držely u smrkového stromu.

„Děkuji ti,“ hlesl Filípek.

„Jak se ti jen odvděčím?“ zeptal se.

„Utíkej pryč. Nechci, aby má rodina ubližovala někomu jen proto, že má jinou barvu kůže. Nic jsi nám neudělal,“ připomnělo malé prasečí miminko.

„A nepřijdou na to, kdo mě odvázal?“ zeptal se šeptem Filípek.

Za každou pohádku ilustrátorka připojila „omalovánkový obrázek“ s vybídnutím k jeho vymalování. To hodnotím jako velmi dobrýnápad.

Čekají na vás také:

1)    Otázky, díky kterým zjistíte, jak dítě porozumělo textu, jak poslouchalo a co si pamatuje. Pod otázkou jsou namalované tři obrázky jako možnost odpovědí, z nich má dítě vybrat tu správnou.

2)    Informace, úkoly, říkanky atd. – ze světa kolem nás – hádanky a otázky na ně dítě hledá odpovědi v obrázkách pod nimi (vychází z dané barvy, nebo tématu pohádky, ale už se nevztahují k danému textu, ale mají dítě obohatit o nové poznatky).

3)    Tvůrčí nebo pohybový nápad (spojení s říkankou) – nápad na nějaké vyrábění, tvoření, hry a různorodé činnosti, doplněné srozumitelným popisem jak „na to“ (sbírání přírodnin a následnou hru s nimi, výrobu korálků z papírových kuliček, pokusy s cukrem…).

4)    Básnička – k danému tématu.

Knížka se mi velmi líbí a určitě ji použiji jak při práci s dětmi ve školce, tak při čtení doma. Seznámí děti s barvami a světem kolem nich. Velmi se mi líbí, že kniha podporuje „mluvení a mluvení a mluvení dětí“ a tím pomáhá k rozvoji řečového projevu, který v dnešní době u dětí není velmi dobrý. Zařadila bych ji mezi „akční“ – takové, které nutí dítě přemýšlet, soustředit se a něco ze sebe vydat a tím se podílí na jejich rozvoji.

Barevné pohádky a hříčky bych všem vřele doporučila!!!!


Barevné pohádky a hříčky
Vydalo nakladatelství Portál
Autor: Zdeňka Braumová
Ilustrace: Patricie Koubská
Počet stran: 128
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-262-0098-7
Vyšlo: 2012

 

Knihu Barevné pohádky a hříčky si můžete objednat například zde.

Ukázku z knihy najdete zde.


Portál byl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist