Ach to čtení, počítání…

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Kdybychom tak někdy my rodičové mohli vlézt do hlavičky našich dětí, abychom věděli a pochopili, co se v nich právě teď odehrává. Kdybychom my učitelé někdy mohli prozkoumat hlavičky našich malých žáčků, ubylo by všem spoustu starostí, práce i slziček…

Co se asi odehrává v hlavičkách dětí, které čeká ten velký vstup do první třídy? Jak prožívají konec prázdnin, přípravy na školu a tuto velkou životní změnu? Každý rodič si samozřejmě moc přeje, aby se jeho dítě na školu těšilo, aby bylo nadšené z prvních hodin, z paní učitelky, z učiva a ze všeho, co se školy týká. Některé děti se opravdu moc těší, jiné se bojí, jiné nevědí a každý to asi prožívá malinko jinak.

Knížka Petry BraunovéKuba nechce číst“, kterou vydal Albatros v roce 2006,  je právě o jednom takovém klučíkovi, který rozhodně nepatřil mezi školní nadšence, naopak ze školy měl panický strach a první většinou neúspěšné dny ve škole ho v jeho strachu a obavách jenom dále utvrzovaly.

Kubík je sportovní kluk, který je rád s rukama venku, hraje fotbal a chce být samozřejmě fotbalistou. Nechce zklamat rodiče a ani paní učitelku a chce se dobře učit, akorát mu to tak nějak úplně dobře nejde. V hodinách ho rozptýlí hluk motorky z okna a on už je v duchu někde u té motorky a nevnímá vůbec, co paní učitelka říká. Odpovídá proto často špatně a děti se mu smějí… Kubík je ze všeho nešťastný. Doma se s ním učí více tatínek, protože maminka má náročné zaměstnání a tatínek není tak pečlivý a po Kubíkovi všechno nekontroluje, což školnímu úspěchu také zrovna nepřeje.

Jak z toho všeho ven? Tím si láme hlavu i mladá paní učitelka, která ví, že Kubík je chytrý kluk, akorát je hrozně nepozorný a potřebuje nějakým speciálním způsobem popostrčit. A tak paní učitelka vymyslela soutěž o kopací míč a o krásnou panenku, dostane jí to dítě, které se bude celý rok nejvíc snažit. Když se nad tím zamyslím z pedagogického hlediska, tak je to taková zvláštní metoda a asi bych ji jako učitelka nepoužila. Jak k tomu totiž přijdou ty ostatní děti, které se taky tak hodně snaží a přesto nevyhrají, pro ty ostatní je to zase dost demotivující počin… Ale v tomto příběhu to úspěšně zabralo a Kubík s vidinou kopacího míče ve škole zabral a známky si začal postupně vylepšovat. Jestli míč vyhrál nebo ne, to vám neprozradím, to si raději přečtěte sami…

Knížka „Kuba nechce číst“ patří do edice tzv. „prvního čtení“ a je určitě vhodná pro malé prvňáčky. Možná by bylo vhodné, aby si ji přečetli nejdříve i rodiče malých prvňáčků, protože jim přece jenom trochu poodhalí, jak některé děti mohou prožívat školu a vnímat učivo. Dospělý člověk ji bude mít přečtenou za chvilku a informace v ní mu určitě v lecčems pomohou, až se bude chtít rozčilovat nad zkaženým úkolem svého dítka.

Knížku doprovází krásné ilustrace Jiřího Bernarda, které vhodně doplňují text a pomáhají začínajícím čtenářům pochopit právě čtený děj. Knížka je přehledně členěná do kapitol, které mají výstižný název, což také dětem pomůže v orientaci v textu a v jeho pochopení. Jak první čtení je tato knížka určitě ideální, i když ve chvíli, kdy ji děti budou číst, budou mít už problémy začínajícího školáka za sebou.


Kuba nechce číst

Vydalo nakladatelství Albatros
Edice: První čtení
Autorka
: Petra Braunová
Ilustrace: Jiří Bernard
Formát: 160×195 mm – vázaná s laminovaným potahem
Počet stran: 76
Vyšlo: 8.8.2012

Knihu Kuba nechce číst si můžete objednat například zde.

Prolistujte si knihu zde.


Nakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí moderní mediální společnosti Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to cca 130 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let.

Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky. V poslední době vydává své nejlepší knihy pro nejmenší také ve slovenštině. U nás si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. Knížky bohatě barevně ilustrované i příběhy pro zdatnější a náročnější čtenáře. Vstupte a přesvědčte se!

Napsal/a: Zuzana Svobodová

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist