Pohádkové knížečky

Rubrika: Tvoření s dětmi

Některé z vás o mně ví, že jsem knihomol. Není proto divu, že k lásce ke knihám vedu i naši dceru (skoro 2 a ¾ roku). Často chodíme do knihovny si jen tak číst, půjčujeme si knížky domů či rovnou kupujeme nové…

Jenže i tak se ukázalo, že najít nějakou vhodnou není snadné. Tištěné knížky neznají mé dítě, neví, jakou slovní zásobu právě má. Některé knížky obsahují slovíčka, které bych zatím klidně vynechala (jak vysvětlit takhle malému dítěti, co je to optimista?).

Protože hrozně ráda vymýšlím pohádky, nějaký čas jsem dceři své pohádky jen vyprávěla. Ale není to ono. Dcera je ještě příliš malá, potřebuje k pohádce i nějaké obrázky. A také, jak probouzet lásku ke knihám bez knih?

Při jedné z mnohých výprav do knihovny jsem narazila na knížku Vyrábíme knihy. Prolistovala jsem ji a rozhodla se, že doma si s malou zkusíme vyrobit naprosto jednoduchou knížečku s mnou vymyšlenými pohádkami. Jak již je mým dobrým zvykem, návod jsem očima jen přelítla a udělala si to po svém. 🙂

Potřebujeme:
– tvrdý papír (skicák)
– noviny, časopisy, reklamní letáky, …, prostě cokoli na rozstříhání s obrázky
– barvičky (voskovky, pastelky, vodovky a štětce, …)
– nůžky
– lepidlo (pro malé děti nejlépe v tubě)
– jehlu a nit / bavlnku

Fáze výroby knihy:
Bez (malého) dítěte:
– příprava knihy – skládání listů, šití
– příprava obsahu knihy – napsání příběhu, vystřižení obrázků
S dítětem:
– výroba příběhu

Rozmyslete si, jak velká má vaše knížečka být. Chcete formát A5 či A6? Pro A5 přeložte list papíru ze skicáku 1x, pro A6 přeložený papír rozstřihněte / rozřízněte a obě půlky (teď 2xA5) přeložte. Přeložené stránky vložte do sebe – jako je to u sešitů. Nejlépe se dělají tenké knížečky, tak ze dvou tří přeložených listů. Větší počet listů znamená, že vám vnitřní listy budou přečuhovat a že se knížka bude rozevírat.

Knížku sešijte, aby se vám listy neztrácely a nemíchaly. Vyberte nějakou pevnou nit či bavlnku a tlustou velkou jehlu. Uprostřed hřbetu knihy udělejte pomocí jehly dírku. Další 2 a 2 dírky udělejte vpravo a vlevo od středu po hřbetu. Můžete od oka, můžete si to poměřit pomocí pravítka. Knihu sešijte. Začněte u středu a nechejte aspoň 5cm, ale raději 10cm nitě volně. Je v podstatě jedno, jak knihu sešijete. Já zkoušela první šití podle návodu v knize Vyrábíme knihy, ale přišlo mi to příliš komplikované. Podruhé jsem prošívala stylem „psaní osmiček“ a vyšlo to mnohem lépe. Nit veďte všemi dírkami a skončete ve středu. Oba konce nitě svažte k sobě.

Popřemýšlejte nad obsahem knížky. Má to být pohádka? Kniha říkadel? Kolik listů potřebuje a co na jednotlivých stránkách bude?

Až budete mít rozmyšleno, pusťte se do malování, tvoření a psaní. Starší děti mohou samy nakreslit obrázky k příběhu. Menší děti, které ještě malovat (příliš) neumí, můžou příběh „vyrobit“ pomocí vystřižených obrázků.


Zde si dovolím jednu důležitou poznámku: Počítáte-li již od začátku s tím, že dítě bude obrázky vlepovat, nachystejte si vše potřebné v klidu, bez přítomnosti dítěte. Najít obrázky v letácích či časopisech může chvíli trvat a malé děti, jak známo, trpělivé příliš nebývají. Vystřižením obrázků dopředu bez asistence dítěte si ušetříte možné neshody s malým netrpělivečkem. 🙂

U malých dětí je ještě vhodné, když příběh předem napíšete (opět nejlépe v době, kdy dítě spí nebo je z domu pryč). Potomek pak snáze pochopí, že obrázky má lepit jen na určitou část stránky, a ne všude. U první knížky jsem příběh nenapsala s předstihem. Dcera měla tendenci lepit obrázky nahoru i dolů a zabírat místo vyhrazené pro text. A když jsem text začala psát, zdálo se jí to dlouhé, nudila se a byla protivná.

Máte-li vše hotovo, zbývá poslední, nejkrásnější fáze. 🙂 Vyprávějte dítěti pohádku či říkanku a pobízejte ho, aby to, co slyší, realizovalo na stránky knížky. Vyprávíte mu o ptáčkovi a kočičce? Ať mezi vystřiženými obrázky najde ptáčka a kočičku a obojí nalepí. Objeví se v příběhu holčička? Šup s ní na do knížky! Chybí-li vám nějaký obrázek, nevadí – nakreslete ho.

Až příběh dovyprávíte, knížka bude hotová.

Co se dcery týče, výroba vlastní knížečky v ní zanechává hluboký dojem. Ač jsme první vyrobenou knížku nečetly již nějaký ten týden, pořád si pamatuje jméno hlavního hrdiny. 🙂

Tak ať se vám a hlavně vašim dětem vlastnoručně vyrobené knížečky líbí stejně jako nám!

Krásné počtení! 🙂

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište, jak tvoříte s dětmi a vyhrajte knihy plné nápadů, do které můžete až do 15. prosince 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Portál.

Napsal/a: kekunka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Pingback: Vychováme knihomola? | VašeDěti.cz ()

  • Padmé

    Milá Kekunko, moc hezký příspěvek, také ráda čtu, takže je pro mě Tvá vášeň lehce stravitelná.:-)))
    Napsala jsi to moc hezky, je báječné, že si s dcerkou takhle krásně hraješ a vedeš ji odmalička ke čtení, to je moc dobře.:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist