Zlaté prasátko

Rubrika: Tvoření s dětmi

„A jestli dnes celý den nebudeš jíst maso, tak večer uvidíš zlaté prasátko“, říkávala mi maminka o Štědrém dnu. A já, poctivka malá, ani kousek šunky, ani masa nevzala celý den do pusy a večer koukala z okna na oblohu, až uvidím zlaté prasátko. Ale nikdy jsem ho neviděla. Taková nespravedlnost!

Léta běží, já mám už sama dvě děti, tradice zůstala, maso o Štědrém dni celá rodina nejíme, ale abych udělala radost sobě i svým dětem, tak si to zlaté prasátko společně s dětmi upečeme. A hned prasátek několik!
prasátka

A tady je recept:

PRASÁTKA Z KYNUTÉHO TĚSTA

500 g polohrubé mouky
30 g droždí
60 g cukru
0,5 l vlažného mléka
60 g másla
1 vejce
špetka soli

prasátkaPostup zpracování kynutého těsta určitě dobře znáte. Těsto necháme půl hodiny kynout a na pomoučeném vále ho vyválíme do výšky 4 mm. Z těsta vykrajujeme prasátka.
Na 1 prasátko vykrojíme 2 kolečka o průměru 8 cm a 1 kolečko o průměru 4 cm, do kterého uděláme 2 dírky, jako čumáček. Pokud nemáte taková vykrajovátka, použijte klidně hrnek podobného průměru. Dále dvě ouška, která vyřežeme z těsta nožem nebo ručně vytvarujeme.

Na sádlem vymazaný plech klademe 6 ks prasátek takto: nejdřív jedno kolečko, náplň (marmeláda),okraj pomažeme žloutkem, potom přiklopíme druhé kolečko a spojíme stlačením okrajů. Rypáček a ouška potřeme žloutkem a přilepíme na spojená kolečka. Celá prasátka také potřeme žloutkem. Necháme ještě čtvrt hodiny kynout a pečeme v předem vyhřáté troubě asi 15-20 minut na 180°C. Očka prasátkům nakreslíme až po upečení a vychladnutí, a to polevou z bílku a mletého cukru. Hnědý puntík uprostřed je poleva obarvená kakaem.
Z této dávky uděláte asi 10-15 prasátek, záleží na velikosti.

prasátka
prasátka

Ovšem největší radost z tohoto tvoření měly děti – válely, vykrajovaly, lepily prasátkům ouška a čumáčky, každá maminka si dovede určitě představit, jak to po pečení v kuchyni vypadalo. A ten menší chtěl dokonce prasátka papat ještě neupečená, potom byl nedočkavý a než po upečení zchládla v chodbě, musel se na ně chodit pořád dívat. A největší radost měl, až se prasátka začala dívat svýma očkama.

Nepořádek sice byl velký, ale opravdu není nad to vidět nefalšovanou dětskou radost!
A pokud se i vy rozhodnete péct o vánocích s dětmi zlatá prasátka, tak vám přeji , ať se povedou a vykouzlí vašim dětem úsměv na tváři.

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište, jak tvoříte s dětmi a vyhrajte knihy plné nápadů, do které můžete až do 15. prosince 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Portál.

Napsal/a: wrorejs

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Holky, moc vám děkuji za milé komentáře!

 • Pááááni, wrorejs, to je super nápad! Já nejím maso celoročně a už několik let a zlaté prasátko jsem taky neviděla nikdy!
  Článeček moc pěkný, moc se mi líbí!

 • Padmé

  Wrorejs, moc hezký a milý příspěvek a krásné fotky. Děkuji.

 • To je jedním slovem nádhera. Bezva nápad. Škoda, že takových článků nejdou zvětšit fotky…

 • bioviruska
  bioviruska

  Wrorejsko,
  už jsem tě jednou a nejednou obdivovala. jsi prostě kouzelnice cukrářka. :-))
  S.

 • no to je nádhera,letos zkusím.
  Ten můj pořád,že ho vykrmuji na jateční tak sem zvědavá jak se bude tvářit:))))
  Já taky v dětství prasátka neviděla,ale po pár letech se mi poštěstilo…
  To když děti o vánocích se pustili do čokolády-zamazali se snad od hlavy k patě-nejkrásnější obrázek jsem,už od tý doby neviděla-úplný čokoládový prasátka:)

 • Lien

  Jé, to je krásný nápad i prasátka. My taky nejíme maso a zlaté prasátko pro mě byly prskavky.

 • lnori

  Moc krásnej nápad!
  Jak vidím zlaté prasátko já? Jednou jsme slavili štědrý den u babičky, to tenkrát ještě měla v kuchyni starý kamna na polínka. Pod dvířkama a ve dvířkách to mělo dírku, co se dala otevřít nebo zavřít, kvůli vzduchu. U večeře jsme si zapálili svíčky, zhasli jsme a plápolající oheň z kamen nám na zdi ukázal hromadu zlatých prasátek .)))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist