Tvořivá soutěž už sice skončila, ale věřím, že vy i přesto nepřestanete s dětmi doma tvořit. Ostatně co jiného dělat teď, v zimě, kdy děti bývají nemocné a nemůžou ven…
Začala jsem proto s dětmi ze svého okolí tvořit sama. Během nejrůznějšího tvoření jsem přišla na to, že je dobré dodržovat několik jednoduchých pravidel, abychom si tvoření maximálně užili a také nás to nestálo spoustu peněz při kupování v podstatě nepotřebných hloupostí. Pravidla jsem sestavila do čtyř bodů:
1. Nesnažte se o nějaký výsledek, užijte si samotný proces tvorby! U takto malých dětí nemůžete očekávat, že výsledkem tvoření bude nějaký konkrétní výrobek. Děti nemají vaše myšlení, nechápou, proč by to měly dělat tak či onak, když se jim to líbí právě takhle. Nevidí cíl jako vy. Také (hlavně ze začátku) neudrží dlouho pozornost a soustředění, snadno odběhnou od „rozdělaného“ díla. Nenuťte je dílko dokončit! Můžete se k němu vrátit za pár dní, anebo taky vůbec. Na tom přeci nezáleží.
2. Dopřejte dítěti dostatek času na seznámení se s materiálem. I zkoumáním věcí se dítě hodně naučí, a přitom to pro něj je hra. Mějte raději připravenou větší zásobu materiálu. Dítko může třeba papír v rámci zkoumání roztrhnout. A byl-li by jediný, mohlo by tvoření skončit vaší mrzutostí, ne-li výčitkami či křikem.
3. Vybírejte tvořivé metody podle temperamentu dítěte. Je vaše dítě „ničitel“? Pak pro něj asi nejlepší zábavou bude trhání papírů a cupování vaty. Dítě „budovatel“ by zase mohlo ocenit stavění krabiček.
4. Využijte odpadky! Tvoření vůbec nemusí být drahé. Používejte reklamní letáky, papírové krabičky od čajů, sušenek, léků, …, ruličky od toaletního papíru, vatu, skořápky, … Zkuste se zamyslet, zdali by se ta věc, kterou se právě chystáte vyhodit, nedala nějak tvořivě využít. S trochou fantazie doma objevíte spoustu klenotů.
Chcete-li začít tvořit, i s využitím „odpadků“ byste doma měli mít alespoň nutný základ: barvy (vodovky, tempery), pastelky / voskovky, štětce, lepidlo (nejlépe v tubě), nůžky, izolepu. Samozřejmostí je pracovní úbor, pracovní plocha a igelit nebo staré noviny na ochranu nábytku či země.
A co se vlastně dá s batolátky tvořit? V dalším článku vám nabídnu pár tipů. Snad vám poslouží jako inspirace pro vaše vlastní tvořivé nápady. 🙂
Napsal/a: redakce (Markéta)
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)
Pěkné, malého bych zařadila do sekce ničitel, všechno rve a mallou do sekce budovatel, rádá tvoří, zrovna nedávno z barevných papírů slepila jakože podlahu a na ní lepila pásky a lepila je jak kdyby do obloučků a povídala, že to jsou klouzačky:)))
Markéto paráda, už ty čtyři body mi způsobují dobrou náladu tak honem, honem další články!!!!
Už se těším na pokračování. U nás doma tvoříme dost často :-)))