Začínáme tvořit s batolátky

Rubrika: Tvoření s dětmi


Tvořivá soutěž už sice skončila, ale věřím, že vy i přesto nepřestanete s dětmi doma tvořit. Ostatně co jiného dělat teď, v zimě, kdy děti bývají nemocné a nemůžou ven…

Z vlastní zkušenosti vím, jak těžké může být najít vhodný kurz tvoření s batolátky. I ve velkých městech to je zatím celkem bída. Tvořivé kurzy jsou nejčastěji až od tří let, přitom i dvouletí prckové jsou neuvěřitelně šikovní a dokáží vykouzlit rozkošné výrobky. A pokud jsou kurzy od dvou let, ne vždy je snadné najít v takovém kurzu „správnou“ lektorku – takovou, která děti motivuje, nabízí jim nápady vhodné pro jejich věk a zručnost či je nenutí stvořit výrobek na chlup stejný jako vzor.

Začala jsem proto s dětmi ze svého okolí tvořit sama. Během nejrůznějšího tvoření jsem přišla na to, že je dobré dodržovat několik jednoduchých pravidel, abychom si tvoření maximálně užili a také nás to nestálo spoustu peněz při kupování v podstatě nepotřebných hloupostí. Pravidla jsem sestavila do čtyř bodů:

1. Nesnažte se o nějaký výsledek, užijte si samotný proces tvorby! U takto malých dětí nemůžete očekávat, že výsledkem tvoření bude nějaký konkrétní výrobek. Děti nemají vaše myšlení, nechápou, proč by to měly dělat tak či onak, když se jim to líbí právě takhle. Nevidí cíl jako vy. Také (hlavně ze začátku) neudrží dlouho pozornost a soustředění, snadno odběhnou od „rozdělaného“ díla. Nenuťte je dílko dokončit! Můžete se k němu vrátit za pár dní, anebo taky vůbec. Na tom přeci nezáleží.

2. Dopřejte dítěti dostatek času na seznámení se s materiálem. I zkoumáním věcí se dítě hodně naučí, a přitom to pro něj je hra. Mějte raději připravenou větší zásobu materiálu. Dítko může třeba papír v rámci zkoumání roztrhnout. A byl-li by jediný, mohlo by tvoření skončit vaší mrzutostí, ne-li výčitkami či křikem.

3. Vybírejte tvořivé metody podle temperamentu dítěte. Je vaše dítě „ničitel“? Pak pro něj asi nejlepší zábavou bude trhání papírů a cupování vaty. Dítě „budovatel“ by zase mohlo ocenit stavění krabiček.

4. Využijte odpadky! Tvoření vůbec nemusí být drahé. Používejte reklamní letáky, papírové krabičky od čajů, sušenek, léků, …, ruličky od toaletního papíru, vatu, skořápky, … Zkuste se zamyslet, zdali by se ta věc, kterou se právě chystáte vyhodit, nedala nějak tvořivě využít. S trochou fantazie doma objevíte spoustu klenotů.

Chcete-li začít tvořit, i s využitím „odpadků“ byste doma měli mít alespoň nutný základ: barvy (vodovky, tempery), pastelky / voskovky, štětce, lepidlo (nejlépe v tubě), nůžky, izolepu. Samozřejmostí je pracovní úbor, pracovní plocha a igelit nebo staré noviny na ochranu nábytku či země.

A co se vlastně dá s batolátky tvořit? V dalším článku vám nabídnu pár tipů. Snad vám poslouží jako inspirace pro vaše vlastní tvořivé nápady. 🙂

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Pěkné, malého bych zařadila do sekce ničitel, všechno rve a mallou do sekce budovatel, rádá tvoří, zrovna nedávno z barevných papírů slepila jakože podlahu a na ní lepila pásky a lepila je jak kdyby do obloučků a povídala, že to jsou klouzačky:)))

  • Lien

    Markéto paráda, už ty čtyři body mi způsobují dobrou náladu tak honem, honem další články!!!!

  • Už se těším na pokračování. U nás doma tvoříme dost často :-)))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist