Vzpomínky z prázdnin

Rubrika: Tvoření s dětmi

vzpominkypCo nevidět dětem skončí jejich prázdninová dobrodružství a ony se vrátí zase zpět domů, do škol a školek. Ještě mnoho týdnů jistě budou vzpomínat na to, co všechno zažily, co viděly, kde všude byly, co se jim líbilo…

Vzpomínky ale časem mohou vyblednout. Jenže to by přece byla škoda! Vždyť takový lov mamuta, výprava na severní pól či jiné táborové hry stojí za zapamatování. Nebo první dovolená u moře! Nejedno dítě si z táborů přiveze několik diplomů či ocenění, z příměstských výtvarných táborů mají zase poměrně slušnou hromádku nejrůznějších výrobků. A co teprve těch mušliček a kamínků, které vylovily z moře!

Kam ale všechny tyto poklady schovat, aby se nepoztrácely? Pěkně je zavřít do krabice, uložit je tam i se všemi vzpomínkami!

Dnes si metodou koláže ozdobíme krabici pro vzpomínky z prázdnin.

Časová náročnost: přibližně 1-1,5h

Náročnost tvoření: nízká až střední („nejsložitější“ na celém tvoření je asi promyslet si celou koláž a případně stříhat)

Cenová náročnost: velmi nízká (nebo nulová při použití materiálu ve stylu „co dům dal“)

vzpominky1Potřebujeme:

– krabice od bot (nejlépe čistě bílá)

Další věci, které budete potřebovat ke tvoření, závisí na tom, jakou koláž si zvolíte. Následující seznam berte proto prosím orientačně a vyberte si z něj jen to, co sami budete potřebovat.

– bílý papír

– barevné papíry / krepové papíry / barevné plošky vystříhané ze starých novin či časopisů

– zbytky látekvzpominky3

– zbytky vlny / bavlnek / nití

– jemný písek / sypké polévkové koření

– mušle a drobné kamínky

– pastelky / voskovky

– vodové / temperové barvy

– štětce

– lepidlo (nejlépe typu Herkules)

– lepidlo v tuběvzpominky2

– špejle / dřívka od nanuků / sirky bez hlaviček

– izolepu

– obrázky vystříhané ze starých novin / časopisů

– nůžky

– vatu

– dřevěné kolíčky

– lak

Postup:

Nemá-li vaše krabice od bot potřebnou barvu (nejlépe bílý podklad, ale záleží na vás), olepte ji bílým nebo barevným papírem.

Vymyslete si obrázek, který budete na víku od krabice vytvářet. Pro krabici se vzpomínkami od moře se hodí nějaký mořský motiv, pro vzpomínky z letního tábora zase například motiv stanů s podsadami, les, …

Proberte věci, které doma máte, a rozmyslete si, co použijete na tu či onu část koláže. Obrázek si můžete pro jistotu předkreslit a nanečisto sestavit, než začnete lepit.

Návrhy koláží:

  • Moře

vzpominky7Víko krabice si položte na šířku. Dolní hranu potřete tekutým lepidlem, zasypte pískem či polévkovým kořením a opatrně vmáčkněte do lepidla. Nastříhejte si tenké a krátké proužky modrého krepového papíru – to budou mořské vlny. (Využít můžete také modrou vlnu.) Rozmístěte je halabala po celé ploše víka a přilepte. Nemusíte je přilepovat celou plochou, spíše je přichyťte jen na dvou třech místech, ať víc připomínají vlny, ať je obrázek plastičtější. Máte-li dostatečně velké víko, můžete z delšího kousku krepového papíru / vlny vytvořit mořskou hladinu a nad ni umístit žluté sluníčko (také z vlny či krepového papíru). Na dno přilepte mušličky a malé kamínky. (Mušličky a kamínky můžete přilepit nejen lepidlem, ale také s využitím izolepy.) Přimalujte do moře rybičky, hvězdice či mořské koníky nebo použijte obrázky vystříhané z novin a časopisů.

Chcete-li, dozdobte i boky krabice.

  • Tábor

Na víku vytvořte obrázek stanu s podsadou. Podle velikosti víka využijte buď špejle či dřívka od nanuků. Nalámejte je na stejnou délku – to bude podsada stanu. (Děti dbající na detail mohou vytvořit podsadu i s vrátky do stanu.) Máte-li vhodnou látku, vystřihněte z ní dva stejné, pravoúhlé trojúhelníky – plátno na střechu stanu. Oba trojúhelníky můžete přilepit buď úplně, nebo jen po vnějším okraji, aby se od středu daly otevírat jako u opravdového stanu.

Dotvořte pozadí – přidejte další (menší) stany, dokreslete les, namalujte hrající si děti, …

Tipy na závěr:

Použijete-li při výrobě mořského písku polévkové koření, můžete je přesít přes jemné sítko, abyste se zbavili větších kousků (například kousků majoránky, mrkve, …). Pokud se koření bude odlepovat, přestříkejte je lakem ve spreji.

vzpominky4vzpominky5

Zbyly-li vám při některém minulém tvoření menší kousky modrého krepového papíru, můžete je právě při tomto tvoření zužitkovat. Při tvoření často vzniká nejrůznější „odpad“, který se ovšem při některém dalším tvoření dá ještě využít. Pro takové zbytky je dobré mít k dispozici jednu velkou krabici a menší krabičky (např. od čajů) či sáčky, do nichž zbytky budete dle druhu ukládat.

Starší děti mohou do krabic vložit i papír, na který si stručně zapíší nejzajímavější letní dobrodružství. Za pár let bude takováto „krabice plná vzpomínek“ skutečným pokladem!

vzpominky6Pokud je vám líto schovávat diplomy do krabice, je tu ještě druhá možnost – použijte dřevěné kolíčky. Na tvrdý papír nakreslete potřebný motiv – například žirafu či lamu pro vystavení diplomů z příměstského tábora v zoo, strom, hříbek, stan, … pro výstavku z letního tábora v přírodě. Nakreslený obrázek vystřihněte a přilepte na kolíček. Chcete-li, můžete ještě předtím kolíček obarvit tak, aby byl barevně sladěn s obrázkem. Tímto způsobem vyrobte potřebný počet kolíčků. Teď už stačí jen najít kousek provázku, přivázat ho (např. jako prádelní šňůru) na nějaké vhodné místo a pomocí kolíčků na něj rozvěsit jednotlivé diplomy.
Ozdobit si krabici mohou i děti, které nemají žádné „vzpomínky“, které by do krabice schovaly (například malé děti). Každé dítě má jistě spoustu jiných pokladů, nejen úlovky z prázdnin, které by mohlo do krabice schovávat. Zajímavě ozdobené krabice mohou posloužit i pro uschování malých hraček z „Kinder vajíček“, menší krabičky mohou skrývat dívčí „zkrášlovadla“ (sponečky, čelenky, gumičky a jiné), … Jistě i nejeden rodič uvítá, když jeho potomek do krabic schová nejrůznější drobné (a ostré) předměty, které se tak často skrytě povalují neuklizené na zemi a objevují se až pod bosými chodidly.

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Padmé

    Markétko, moc pěkný článek a hezké fotečky, díky.:-) Je to pěkné a moc se mi to líbí.
    To bychom potřebovali (u nás doma) – krabice na „poklady“ a krabice „na prázdninové vzpomínky“ – jen nevím, kdo je vyrobí. Nechceš přijet? 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist