Velikonoční kraslice zdobené včelím voskem

Rubrika: Tvoření s dětmi

Od dětství maluji velikonoční kraslice tradiční jihočeskou technikou – včelím voskem. Vše mě naučil „strejda“ Klimešů, ke kterému jsem od první třídy chodila malovat vajíčka. Naučil mě malovat vajíčka stírací voskovou technikou.

Celá tato technika prováděná klasickým způsobem je docela pracná a časově náročná:

 1. Na bílá vajíčka se nanese vosk na místa, která na konci budete chtít mít bílá. Vosk bílou skořápku na místech čar a teček zakryje a ponechá původní barvu.
 2. Pak se dává vajíčko do světlé barvy, nejčastěji žluté.
 3. Po chvíli se vyndá, nechá osušit a pokračuje malba dalších tahů voskem, které budou na závěr žluté.
 4. Vkládá se opět do další barvy, např. červené, vzniká oranžová až červená, podle délky a sytosti barvy, a může se podobným způsobem malovat dál, dokud není tvůrce spokojen s konečným výsledkem a barvou.
 5. Po uschnutí následuje další fáze, a to stírání vosku hadříkem nad plamenem svíčky. Opatrně, aby se vajíčko nezačoudilo, se opatrnými tahy stíhá rozehřátý vosk a odhalují skryté barvy pod ním.
 6. Vzniká nádherná kraslice, zářící mnoha barvami.

Léta praxe mi dala jistotu tahů voskem, díky inspirace z různých zdrojů: výstavy, pohlednice, obrázky… jsem získala zajímavý vzorník možných motivů, některé se staly velmi oblíbenými, a časem jsem zjistila, že se mi moc líbí grafický reliéf na kraslici, který samotný včelí vosk zanechává. Přepalováním vosku jsem také docílila různých odstínů hnědé, a získala tak zajímavý tvořivý materiál pro mou další činnost.

Usnadnila jsem si práci a začala vosk na kraslici nechávat a nestírala ho nad plamenem svíčky. Vznikají tak mé originální velikonoční kraslice, s jejichž vznikem bych se s vámi v krátkém videu podělila.

Malovat se dá i s rozehřátými voskovkami, které se mohou rozehřívat na plotýnce i ve víčku od piva (ale bez plastové podložky). Manžel mi udělal i praktické stojánky na rozehřátí voskovky nad čajovou svíčkou.

Já sama ale preferuji opravdový včelí vosk, protože tahy stvořené díky tomuto materiálu jsou nejkrásnější… Posuďte sami.

Vajíčka můžete i barvit v barvách, jen tyto barvy nesmějí být horké, aby vosk nerozpustily.

Pokud budete zkoušet, přeji mnoho štěstí, trpělivosti.

Dávejte pozor na spáleniny, horký vosk dokáže dělat velké neplechy. Děti nechte tvořit pouze pod vaším pečlivým dohledem.

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Dobrý den, Kateřino,
  maluji už vyfouklá vyjíčka.
  Pokud je poté chci ještě nabarvit, vkládám je do barvy pouze mírně teplé barvy (aby se nerozpustil vosk) pomocí špejle, kterou zasunuji do výfuku a přidržuji s ní vajíčko v barvě, dokud se do něj nedostane dostatek barvy, aby se udrželo pod hladinou a mohlo se rovnoměrně nabarvit.
  Pokud má vajíčko stále tendence „vykukovat“ tlakem vody ven, je možno špejli ve výfuku nechat a přichytit ji kolíčkem na prádlo ke kraji sklenice s barvou, aby špejle držela vajíčko pod vodou.
  Snad jsem to srozumitelně popsala… 😉

 • Kateřina

  Dobrý den,jak obarvujete vyfouklá vajíčka? Prvně nazdobíte, pak vyfouknete? Obráceně to asi nejde, že? Děkuji.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist