Vánoční quilling – kometa a sněhulák

Rubrika: Tvoření s dětmi

Podlehněte kouzlu namotávaných proužků papíru a pojďte si s námi vytvořit zajímavá přáníčka či vánoční obrázky! V dalším z quillingových článků vám ukážu, jak vyrobit kometu a sněhuláka.

Quilling, neboli namotávání proužků papíru, jsem vám poprvé představila v článku Seznámení s metodou quilling. Na konci článku naleznete užitečné tipy, jak si snadno „vyrobit“ potřebné proužky během pár vteřin nebo si stylem „co dům dal“ pořídit quillingovou tyčku. Případně si vše můžete zakoupit ve výtvarných potřebách. Nyní už ale přejděme k samotnému tvoření.

Časová náročnost: cca 20 min kometa, cca 30 min sněhulák (nebo méně, dle vaší zručnosti)

Náročnost tvoření: střední

Cenová náročnost: nízká

– barevný papír (měkký i tvrdý) formátu A4 stojí cca 1 Kč

– pohyblivá očička na sněhuláka: většinou se prodávají v sadě, 1 pár vyjde na cca 1 Kč

Potřebujete:

 • na kometu:

– 8 žlutých proužků
– tvrdý papír na přáníčko (ideálně modrý)

 • na sněhuláka:

– 6 a ½ bílých proužků
– 3 hnědé proužky (+ zbytky hnědého papíru/proužku)
– ½ oranžového proužku
– pohyblivá očička (nemusí být)
– tvrdý papír na přáníčko (ideálně modrý)

 • společné:

– quillingovou tyčku
– lepidlo
– plochý, široký štětec
– popisovač (například stříbrné gelové pero, ale není nutné)

 

Postup:

Nejprve si připravte potřebné proužky. Papír formátu A4 rozřežte na délku, přičemž šířka jednotlivých proužků by měla být cca 5 mm. (Nebo taková, jakou umí vaše skartovačka. 🙂

Kometa

Namotejte žlutý proužek na tyčku, opatrně sundejte a nechejte mírně rozmotat. Poté volný konec přilepte. Zopakujte u dalších 5 proužků. Snažte se, aby jednotlivá kolečka měla stejný průměr. Jakmile máte hotovo, zmáčkněte kolečko na obou krajích palcem a ukazováčkem, a poté prsty lehce přitlačte k sobě. Vytvarujete tak kosočtverec. Zopakujte u ostatních pěti koleček. Základ na hvězdu je hotov.

Nyní je na řadě chvost. Ideální by bylo namotat zbývající 3 proužky na tyčku s velkým průměrem, ale pokud se vám nechce vyrábět, můžete na to jít jako já. Každý proužek jsem omotala kolem dvou prstů a s pomocí kapičky lepidla postupně vytvarovala. Tato část výroby je nejnáročnější a menší děti by ji nemusely zvládnout.

Jakmile máte hotovo, stačí už jen slepit jednotlivé části k sobě. Poté velmi opatrně naneste lepidlo na jednu stranu komety a zlehka ji přitlačte na tvrdý papír. Stačí už jen dopsat text a přáníčko je hotovo.

Sněhulák

Nejprve vyrobte 3 „sněhové koule“ – na spodní použijte 2 proužky bílého papíru slepené k sobě, na prostřední kouli 1,5 proužku a na hlavu 1 proužek. Postupujte stejně jako u komety – namotejte, opatrně sundejte, nechejte trošku rozmotat a volný konec přilepte.

Na každou ruku použijte 1 bílý proužek. Mírně rozmotaná kolečka (s již přilepeným koncem) zploštěte na obou koncích jako u komety, jen s tím rozdílem, že zde nebudete prsty tlačit proti sobě. Cílem je vyrobit tvar připomínající slzu.

Mrkvový nos vyrobte z ½ oranžového proužku, nenechávejte rozmotávat! Kolečko na jedné straně zmáčkněte, abyste získali potřebnou špičku.

Hrnec vyrobíte z 1 hnědého proužku papíru. Při rozmotávání ještě neslepeného kolečka přihlédněte k velikosti hlavy, aby sněhulákovi hrnec dobře seděl. 🙂 Opět kolečko stlačte, tentokrát ale tak, abyste získali lichoběžník. (Případně můžete nechat jakýkoli jiný tvar, který se vám bude dobře dělat.) Ucho vyrobíte z malého kousku proužku, jehož konce na hrnec přilepíte.

Koště se skládá z „třásní“ a čtyř koleček, přičemž na každé potřebujete jen ½ hnědého papíru. Namotané kolečko nenechávejte rozmotat, rovnou volný konec přilepte. Třásně vyrobte tak, že kousek hnědého papíru (případně proužku) nastříhejte na malé kousky a sestřihněte do špičky. Slepte k sobě v širším místě.

Nyní už jen vše nalepte na tvrdý papír. Vnitřní kroužky u sněhuláka posuňte k jednomu kraji tak, jako to vidíte na výsledné fotografii. Aby se vám dobře přilepovala, můžete jednotlivá kolečka donutit k poslušnosti pomocí lepidla. Zejména u hlavy je důležité, aby nejmenší vnitřní kolečko bylo dole jako sněhulákova otevřená pusa. Přilepujte jednotlivé části nejen na papír, ale i k sobě v místě dotyku.

Přilepte ruce, koště, hrnec a mrkvový nos. Můžete přilepit i pohyblivá očička. Nemáte-li je, nahraďte je například dvěma malými černými kolečky (lze vyrobit s pomocí děrovačky) a bílou barvou domalovat světýlka v očích.

Dopište text a můžete slavnostně předat. 🙂

Tipy na závěr:

Pokud k namotávání proužků používáte pomačkaný papír, je možné, že se vám kolečka nebudou chtít rozmotat. Dbejte proto na to, aby proužky byly rovné a bez ohybů, ušetříte si tím práci.

Při lepení motivu na přáníčko potírejte vždy jednotlivé tvary, nikdy ne přáníčko! Museli byste natřít příliš velkou plochu papíru a pokud použijete tekuté lepidlo, dojde ke zvlněné přáníčka. Nemluvě o tom, že zaschlé lepidlo je na přáníčku vidět a kazí celkový dojem.

Výrobou komety nemusí vaše tvoření skončit. Hvězda se může stát součástí quillingového betlému. Z koleček snadno vytvoříte postavu Marie, Josefa a malého Ježíška. A přáníčko se může rázem přeměnit na originální vánoční obrázek na stěnu.


Inspirace a část postupu získána z knihy Vánoční quilling, kterou v edici TOPP vydalo nakladatelství Anagram.

Naleznete zde například i návod na výrobu výše zmíněného betlému, sněhových vloček a dalších zimních či vánočních motivů.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • bamiska

  lien já většinou používám kores když si zadáš název na netu uvidíš jak vypadá..je pěkné nevysychá….no mě to ve školce ani nestihne, přeci jen používám častěji….
  díky tyčinkám už děti neumí pracovat s klasickým lepidlem to drží dobře…ale to by asi holky olizovaly ještě víc….
  ted jsem si na doporučení na lepení ruliček na to moje pletení a doporučili tesco lepidlo to jejich…stojí tak málo a funguje na lepení ruliček dobře…je bílé s červeným nápisem!!

 • Lien

  Lussy, bami, já vím, že to herkulesem drží, jenže já ho nechci používat, malá by to olizovala, tak jsme to zkoušeli tím dětským, co nevytéká :-(, no takže to prostě nedrželo, třeba příští rok, až bude mít víc rozumu uděláme herkulesácký.

  A otázka na bamisku, jaké lepidlo vůbec takhle pro dětičky používáš, my měli už x těch tuhých vytahovacích, vždycky vyschnou, teď jsem teda kouila podobné tekuté, s takovou síťkou nahoře, to zase nelepí :-/. Máš nějaké oblíbené?

 • Lussy

  Lien,
  my taky dělaly kávový stromeček a drží parádně. Celý jsme ho potřely Herkulesem a protože malou nebavilo dávat jedno zrníčko vedle druhého, tak jsme stromek prostě celý posypaly, lehce přitiskly a po zaschnutí lepidla zbylé kafe oklepaly a bylo hotovo 🙂

 • bamiska

  lien tak to je dobře že se vyvedl…a stromeček krepák je tak strašně vděčná a pak moc hezká věc….zrníčka by držela ale asi bych musela nechat to lepidlo pořádně zaschnout mě přežil do dalších vánoc….

  vydrž měl by vyjít článek pro tvořeníčko s malými…malej zvládal a bavilo ho to víc nepovím 😀

 • Lien

  Jo a taky jsme zkoušely kávový stromeček, to obě holky, jenže ta zrníčka nedržela, tak nakonec jsme tam namuchlaly krepový papír, to zvládly skoro samy.

 • Lien

  Moc pěknej, místo drátu jsem použila pedig a koupila v květinářství organzu 3,5 m, bylo to tak akorát, je moc hezký a visí na dveřích :-). Jen to nebylo moc pro holčiny, malá vůbec a Maruška ještě zavázal mašličku neumí a stříhání rovných proužků ehm ehm.

 • bamiska

  Lien a jak dopadl ten věnec?? jsem zvědavá..

 • Lien

  Kdepak, to jsme dávno zapoměly :-), ale je fakt pěkná, mám teď v plánu ten stromeček od bamisky, dodělaly jsme věnec z organzy, tak určitě přes svátky na to ještě dojde, díky za připomenutí, líbí se mi pořád.

 • Petra Vymětalová

  Lien, tak co kometa? už jste vyzkoušely???

 • Anonymní

  krásný návod, děkuji…nemáte fotečku jak vypadá ten betlém?

 • Lien

  kometa nádhera, určitě s malou vyzkoušíme, ale příští rok

 • redakce

  Padmé, bamisko, děkuji za vaše milé komentáře. 🙂 bamisko, těším se na fotečku. 😉

  Markéta

 • Padmé

  Ahoj Markétko, děkuji Ti za článek i za fotky :-).
  Ta kometa je krásná, moc se mi líbí :-).

 • bamiska

  musím vyzkoušet vážně se mi líbí i to co jsi dělala dřív..jen jsem ještě nezkusila musím načíst postup a jestli vůbec namotám….ale hezoučké…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist