Vánoční přání od srdíčka

Rubrika: Tvoření s dětmi

I v době, kdy jsme zvyklí na pohlednice s přáním k nejkrásnějším svátkům v roce, které za nás vyrobí v tiskárně, nebo si dáme práci a s láskou vytvoříme elektronickou pohlednici, stále je podle mě tím nejlepším přáníčkem to, které vznikne rukama našich dětí. Vytvořené podle jejich fantazie, takové, kdy i otrlé babičky uroní nejednu slzičku nad šikovností malých ratolestí…

Moderní doba vyžaduje moderní věci, ale někdy se až moc necháme unášet veškerou technologií, která za nás udělá vše potřebné a především ušetří čas. V některých oblastech je to jistě žádoucí.

Je ale doba předvánoční, a děti se těší na dárečky, které jim pod stromeček přinese Ježíšek. Zároveň s tím i třeba pomáhají maminkám při pečení vánočního cukroví a při výzdobě domova, aby nechyběla ta pravá sváteční atmosféra.

Vzhledem k tomu, že děti jsou bytosti zvídavé od přírody, s chutí na všechno možné, myslím, že bychom jim neměli brát tu pravou iluzi vánoc ve chvíli, kdy v obchodě prostě a jednoduše za pár korun koupíme určitý počet přání a ve stanovený den v kalendáři je pak ještě jednodušeji hodíme do poštovní schránky. I když i takové přání udělá radost, pořád je ještě lepší způsob jak tenhle pocit štěstí znásobit tím, že dítko toto přání vytvoří samo, nebo s naší pomocí, vše se odvíjí podle jeho věku.

přáníU nás doma jsme zastánci klasických papírových pohlednic, které vybírám většinou já. Ale tento rok, kdy syn povyrostl a je schopen i nějaké té menší tvorby z dostupných materiálů a především pro něj jednoduchých témat, začali jsme spolu vyrábět vánoční přáníčka, která na sobě žádnou tiskárenskou barvu mít nebudou. Naopak na sobě ponesou radost nad vykonanou činností malého dítěte, a to jak po dokončení práce, tak ve chvíli, kdy jej samo ponese do schránky, aby včas doputovalo k babičce a dědovi.

A navíc, vytvořit takové přáníčko je velice jednoduché. Základním materiálem je papír, se kterým děti velmi rádi „pracují“ a jeho vyhotovení trvá přibližně půl hodinky. Záleží samozřejmě na věku dítěte, s těmi nejmenšími to bude možná o něco déle, pak je lepší pracovat na etapy, aby se dítě soustředilo na danou věc – stejně jako u nás.

Nabízím vám pohled na dvě přáníčka, která jsme vyrobili se synem. Pokud se rozhodnete vytvořit také taková přání, berte tyto pouze jako ukázku, protože vše záleží na vaší a dětské fantazii, motivů na vánoce je velké množství.

přání
Potřebujeme:

Bílou čtvrtku

Barevné papíry

Lepidlo

Nůžky

Odličovací tamponky kulaté nebo bílou vatu

Pastelky

Postup:

Podle toho, jak velké má být přáníčko, zvolte i velikost čtvrtky. Vůbec nevadí, že použijete čtvrtku velikosti A4, malé děti tak mají více prostoru k tvorbě. Čtvrtku přehněte na půlku.

Motiv sněhuláka:

přáníNejprve si zvolte barvu pozadí a vystřihněte z vybraného barevného papíru obdélníček, nejlépe se zakřivenými okraji, podle vaší fantazie. Nemusíte vůbec třeba používat nůžky a nechat dítě, aby toto pozadí vytrhalo z papíru samo. Pak nalepte na přední stranu přáníčka.

Z odličovacích tamponů vystřihněte tři kolečka, od největšího po nejmenší – jako sněhulákovo tělíčko. Pak nalepte na barevné pozadí doprostřed.

Potom s dítětem ručně natrhejte knoflíky z barevných papírů na sněhulákův kabátek, oči a pusinku. Stejně tak i ručičky a hrnec na hlavu. Barvu výběru nechte na dítěti. Pokud se vám nechce trhat, použijte nůžky. Vše následně nalepte na konkrétní místa.

přáníMotiv vánoční stromeček:

Stejně jako u sněhuláka si zvolíme barvu pozadí, vystřihneme nebo vytrháme a nalepíme.

Poté z barevných papírů trhejte proužky, obdélníčky či čtverce v jedné barvě – tvoříte samotný strom. Nalepte do několika řad nad sebe s tím, že v každé další řadě o jeden proužek z každé strany ubude.

Pak natrhejte ozdoby – v různých barvách i rozměrech a nalepte na stromeček. Nahoru vystřihněte hvězdu a opět nalepte.

Pokud se vám technika trhání nelíbí, zvolte nůžky, vše záleží na vás a dítěti.

Přáníčka jsou skoro hotová. Teď stačí, aby dítě po jeho otevření nakreslilo na jednu či obě strany obrázek, a s vaší případnou pomocí napsalo i samotné přání. Myslím, že vůbec nevadí, když nebude obrázek jako z malované knížky, já sama nechala synovi „volnou ruku“. Určitě to naše babičky a dědečky potěší stejně. Pomohla jsem mu pouze s malováním samotného stromku, neboť se začal „vztekat“, že mu to nejde. Takže jsem mu ruku jemně podržela a myslím, že se obrázek vyvedl.

Samozřejmě jsem mu pomohla i podepsat.

přání
přání

Pak už jen stačí vložit toto přáníčko do obálky, poslat a těšit se na reakci příbuzných. A pokud budete mít chuť, pak můžete vyzdobit i obálku. Stačí na její levou stranu třeba něco hezkého namalovat, nebo nalepit – tohle přáníčko se pak už nikde neztratí.

 

 

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište, jak tvoříte s dětmi a vyhrajte knihy plné nápadů, do které můžete až do 15. prosince 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Portál.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Tip na výlet: Jestřebí hory a frankfurtská polévka

Jedno letní pondělí jsme chtěli využít krásného počasí a vyrazit někam do přírody. Našli jsme dvě dosud nezdolané rozhledny

Čtu dál →

Recenze: Nepovedené kouzlo – Emilka a ztracená škola

Ráda by vám představila knižní novinku autorky Petry Martiškové s názvem Nepovedené kouzlo – Emilka a ztracená škola, která

Čtu dál →

Recenze: Jak to bylo s panem vlkem?

„To je o Karkulce? To přece znám. Všechny pohádky mám přečtený už dávno, vždyť je mi DESET, mami!“ sdělil mi

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Ivčo, moc hezké…vážně máš šikovného chlapečka Vyzkoušíme motiv vánočního stromečku, malý rád trhá, takže to bude originální přáníčko. Děkuju za tip. 🙂

 • Anonymní

  chci se taky stát

 • Moc pěkná přáníčka:)))

 • Tak se mě to líbí,pěkně krok za krokem jak na to:)
  Pamatuju,že jsme tohle hodně dělávali v školní drůžině.

 • Peťka

  Moc pěkné! Koukám, že se činíte! 🙂

 • Lien

  Perfektní nápad.

 • frančice

  Ivčo, máš šikovného klučíka. Vaše přáníčka se neztratí a určitě hodně potěší.

 • Petra

  Parádní! Určitě budou mít všichni, kteří přáníčka dostanou, velkou radost.

 • Super, moc pěkné přáníčka :-))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist