Vánoční hvězdička z korálků

Rubrika: Tvoření s dětmi

Vánoce jsou za dveřmi. V některých rodinách je krásným zvykem, že děti vyrábí na stromeček své vlastní ozdůbky, nejčastěji zřejmě papírové řetězy. Protože je mi tento zvyk nesmírně sympatický, ráda bych přispěla svou troškou do mlýna a nabídla vám jedno předvánoční tvoření. Vyrobíme si hvězdičku z korálků. Její výroba je snadná, zvládne ji i malé dítě (s pomocí rodičů). Tedy, pokud u její výroby vydrží. 🙂

Potřebujeme:

– drátek o průměru 0,3 mm (0,4 mm byste už dírkou na 2x neprotáhli; koupíte ve výtvarných potřebách či ve včelařském obchodě)
– barevné korálky – krátké kulaté i rovné „dlouhé“ (viz obrázek)
– štípačky na drátek (postačí i ostřejší nůžky)
– kleštičky pro snadnější manipulaci (postačí i nehty a tužka)
– pravítko či krejčovský metr
– trpělivost 🙂

Postup:

První fáze:

Ustřihneme drátek délky cca 50-70 cm. Záleží na tom, jak dlouhé jsou vaše „dlouhé“ korálky. První drátek si změřte na začátku při ustřižení a pak u hotové hvězdičky přebývající zbytek. Zjistíte tak, kolik drátku budete právě vy potřebovat. Na pěticípou hvězdičku počítejte s drátkem cca o 10-15 cm kratším než na hvězdičku šesticípou.

Na jednom konci drátku udělejte opatrně očko. Drátek neuzlujte, budete ho ještě potřebovat pěkně rovný! Případně konec drátku obalte plastelínou či jinak zamezte, aby vám navléknuté korálky nesklouzly druhou stranou ven.

Vyberte si barvy, které má vaše hvězdička mít. Navlékejte na střídačku malý kulatý a rovný dlouhý korálek. Pro pěticípou hvězdu navlékněte 10 malých a 10 dlouhých korálků, pro šesticípou o dva a dva korálky víc.

Uvolněte druhý konec drátku a korálky umístěte přibližně doprostřed. Pokud se vám to nepodaří, nezoufejte, během dalšího navlékání bude příležitost na „spravení“. Vezměte ten konec, na kterém je jako první navléknut dlouhý korálek, a drátek provlékněte malým kulatým korálkem. Utáhněte a vytvarujte hvězdičku.

Druhá fáze:
Navlékejte vždy 2 dlouhé, 1 krátký a 2 dlouhé korálky. Poté drátek prostrčte malým kulatým korálkem na špičce cípu vytvarované hvězdičky. Krátký korálek v druhé a ve třetí fázi navlékání vždy tvoří špičku cípu. Postupujte v navlékání, dokud vám nebude zbývat poslední cíp.

Na jeden konec drátku navlékněte 2 dlouhé korálky a jeden krátký, na druhý konec drátku 2 dlouhé korálky. Druhý konec drátku opět prostrčte krátkým (právě navléknutým) korálkem a vytvořte poslední cíp.

Třetí fáze:


Navlékejte teď 3 dlouhé korálky a 1 krátký, jinak je postup úplně stejný jako u druhé fáze.

Pokud se vám nebude dostávat drátku na jedné straně, začněte navlékat z druhé strany.

Až budete mít i poslední cíp hotový, smotejte oba konce drátku k sobě, a pokud je jeden konec delší, zastřihněte jej. Omotáním na tužku vytvořte smyčku – háček. Hvězdička je hotova. 🙂

Pokud hvězdičku vyrábí menší dítě, může s výrobou skončit již po dokončení druhé fáze. I tato menší hvězdička vypadá moc pěkně a na stromečku se jistě bude vyjímat na nějakém čestném místě. 🙂

Samozřejmě můžete vyrábět třeba i čtyřcípé hvězdičky, nebo dlouhé korálky nahradit malými kulatými. Záleží jen na vás, co vše vás během výroby napadne. Fantazii se meze nekladou. 🙂

Přibližné ceny:
drátek – dle délky v rozmezí 50-80Kč (100-150m)
korálky – dle obchodů v rozmezí 14-35Kč za malý sáček

Děkuji paní Gabriele, výtvarné pracovnici při Dětské nemocnici Brno, za počáteční nápad a inspiraci.

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • zurafa

  Tak takové jsem nikdy nedělala, ani neviděla, skvělý nápad, určitě si nějakou takovou udělám. Před vánocema jsem se naučila klasickou (fotku snad dodám později).
  Moc dík za nápad. nevypadá vůbec složitě.

 • danasi

  Také se musím přiznat, že jsme je ve škole vyráběli. Ale u nás na ozdobu budou. Mám je pořád a každý rok pyšně věším na oči.

 • Taky jsme je dělávali,v drůžině ve škole.
  Pár let a člověk zapomene co vše se dá dělat.
  Díky,jen to chtělo o pár týdnů dřív-letos už to nestačíme:)

 • Lien

  Markéto, pěkné, dokonce si vzpomínám, že jsem takové hvězdičky z korálků dělala. :o)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist