Tvořeníčko – dýně + strašidelný hrad

V poslední době  se u nás rozmohlo slavit a zdobit si bydlení ve stylu amerického „halloweenu“. Já tento svátek nějak neuznávám, ale proč dýně nevyužít jako krásný podzimní materiál, ze kterého se dá krásně tvořit s dětmi…

Stalo se to v Podivíně,
k dýňovi se pěkná dýně
jednou v máji přikulila
a hned z toho svatba byla.

Měli dvacet dýňátek,
pět jich spalo u vrátek,
patnáct jich leželo líně
na zahrádce v mokré hlíně,
a dvacátý dyn dyn dyn,
vyšlápl si na Petřín.

Pomůcky:

– dýně
– nůž
– fix, tužka, zvýrazňovač
– čajová svíčka
– tvrdý karton (z krabice), kdo nemá, tak postačí čtvrtka jako mně 😀
– temperové barvy
– štětec, kelímek na vodu, hadřík, podložka na malování(staré noviny, igelitový ubrus)
– nůžky
– lepidlo
– barevný papír – oranžový, zelený, černý
– sešívačka na papír (kdo nemá tak jehlu a nit)

Dýně

1)    Na dýni si fixou namalujeme tvary, které budeme vyřezávat.

2)      Nejprve vyřízneme vrchní část – „čepičku“ a pomocí lžíce a šikovných rukou vydlabeme vnitřek.

3)      Vyřežeme zbytek – oči, nos a ústa.

4)      Opatrně vložíme čajovou svíčku, přiložíme čepičku a máme hotovo.

 

Tak a kdo má ještě energii a chce to mít více vyzdobené pro děti a zároveň chce děti zabavit, může si k dýni vyrobit strašidelný hrad..

Strašidelný hrad

1)      Na papír si namalujeme obyčejnou tužkou tvar hradu a žlutým zvýrazňovačem vymalujeme okna a vstupní bránu (je možné i temperovou barvou).

2)      Vymalujeme hrad černou temperou a necháme zaschnout.

3)      Po zaschnutí vystřihneme obrys hradu a fixou domalujeme detaily například, pavouk v okně, prkna na vstupní bráně, netopýra nebo co vás napadne.

4)      Na čtvrtku si namalujeme duchy a vystřihneme a přilepíme na ochozy hradu.

5)      A teď už nám jen zbývá ve dvou místech hrad ohnout, aby nám stál, pokud bude jen ze čtvrtky, je možné, že se budou některé  rohy ohýbat. V tom případě lze hrad podlepit další čtvrtkou, tím se  zpevní, nebo na zadní stranu přilepit ruličky od toaletního papíru a hrad bude lépe stát. Nebo místo ruliček přilepte krabičky od čaje, záleží, co vás napadne a jak velký hrad jste vyrobili (hrad z tvrdého kartonu by měl být bez problémů). S dýní máte krásnou dekoraci.

 

Vymalovánka

Pokud je venku stále ošklivo, můžete si dýni třeba jen vymalovat. Dětem předkreslete na papír obrys dýně, který si vymalují pastelkami (vodovkami, fixy). Šikovnější děti si ji můžou zkusit i samy vystřihnout. Vystřihnutou nalepte na černý papír a máte obrázek pro babičku. U mě vytvářela kamarádky tříletá dcera, když přijely na návštěvu, a my hned měly na povídání více času a klid.

 

Papírová dýně

Tak mi to nedá a připojuji ještě jeden návod. Pro rozvoj jemné motoriky je dobré i stříhání papíru, které se nejlépe naučí na stříhání proužků. Dětem na oranžový papír namalujte pomocí pravítka pruhy tak 2 cm široké a nechte je, ať celý papír rozstříhají. Mohou i vroubkatými nůžkami. Když bude nastříháno, proužky si složíte dokola tak, jak je na fotografii a prostředek sešijete sešívačkou na papír, kdo nemá, může použít jehlu a nit a udělat dva stehy.

Potom skládáme konce k sobě. Já jsem si polovinu prošila opět sešívačkou(kvůli úspoře času) viz. foto, ale je možné je k sobě lepit.

Zbytek proužků jsem dolepila lepidlem na papír a vznikne nám vlastně taková kulička, nahoru jsem přilepila ještě zelený lupínek a papírová dýně je hotová, výhodou je, že neshnije, ale nesmí se zapalovat 😀

Nedá mi to, abych sem nepřidala fotky z dlabání dýní – to jen pro ukázku toho, že i starší děti to baví a vyblbnou se u toho. Kluci nezlobili, co víc si přát…

No a příště na vás čekají obrázky z listí. Při procházkách si sbírejte lupínky různých tvarů a vylisujte je, já také zítra vyběhnu, ať mám z čeho tvořit.