Tvoření s batolátky I.

Jak jsem slíbila ve svém článku nazvaném Začínáme tvořit s batolátky, ráda bych vám nabídla pár tipů, co se dá s mrňátky tvořit. Nejčastěji jsme při tvoření využívali „odpadky“ a obměňovali nápady, které se osvědčily…Nejlepší je, když si potřebné věci připravíte dopředu, abyste nepokoušeli dětskou trpělivost, která není zrovna velká. 🙂 Dítěti pak sami předveďte, co se bude dělat – snáze tak na vašem příkladu pochopí proces tvorby.

Obrázky z vaty

Pomůcky:

– velké balení vaty (v drogerii se dá koupit za pár korun)

– vodovky

– papíry (ideálně skicák)

– lepidlo (nejlépe v tubě, malým dětem se s ním dobře pracuje; Herkules)

– mistička s vodou

Nejprve si promyslete, jaký obrázek budete vytvářet. Bude to nějaká krajinka nebo přímo konkrétní tvar? V druhém případě je totiž potřeba si jednotlivé tvary předem vystříhat. Nechte dítko rozcupovat vatu na malé kousky, které potom smotá do kuliček. Jednotlivé kuličky namáčejte do vody, důkladně vyždímejte (aby byly jen mírně vlhké) a poté namočte do barvy. Obarvenou kuličku přilepte na papír.

Výsledkem může být nejen zmiňovaná krajinka, ale i stromeček s jablíčky, beránek s měkounkým kožíškem, zasněžený vánoční stromeček, chlupatý medvídek, … Prostě cokoli. Fantazii se meze nekladou. 😉

 

Dvojnásobné krabičkové hrátky

Pomůcky:

– nepotřebné papírové krabičky různých tvarů a velikostí

– ruličky od toaletního papíru

– případně staré letáky, noviny, lepidlo, izolepa, samolepky, …

Shromážděte co nejvíc starých ruliček od toaletního papíru a papírových krabiček od čajů, zubních past, kukuřičných lupínků, léků, … Důležité je, aby krabičky byly různých tvarů a velikostí. Dejte je dítěti a nechte je, ať je samo prozkoumá. Malé dítko můžete lehce navést – ukažte mu, že se některé krabičky dají dát do sebe, že velká krabička nejde dát do malé, že má každá krabička jiné zavírání, … Potom si s nimi můžete hrát jako s kostkami – skládat je do výšky, stavět domy, věže, ohrádky, … – cokoli, co vás a hlavně vaše dítko napadne. Malé děti s oblibou boří věže, které jim rodič postaví, větší dítka spíš baví samotné stavění. Záleží jen na vašem dítěti, co si vybere, co ho zaujme.


Až si dítko dostatečně vyhraje, ukažte mu novou hru. Krabičky můžete slepit a postavený výtvor tak zachovat. Některé krabičky mají příliš lesklý papír a lepení může být problém. Nám se osvědčilo přilepit na krabičky kousek obyčejného novinového papíru a teprve pak je skrze papír slepit dohromady. Nebo můžete použít izolepu. Neznám dítě, které by izolepa nefascinovala. 🙂

Když budete hotoví, můžete si svůj výtvor „vyzdobit“. Vytrhejte z letáků či časopisů pěkné obrázky a přilepte je. Nebo použijte ke zdobení samolepky. Nám bohatě stačily staré „jedličky“ z Intersparu.

Na fotce je pro ukázku náš výtvor. Jen se mě neptejte, co to je, sama to nevím. Hlavně, že to drží a je na tom spousta izolepy a „jedliček“. 🙂

Barevné papírky

Pomůcky:

– barevné papíry (případně staré tiskoviny)

– papír

– lepidlo


Máte-li barevné papíry, nastříhejte či natrhejte je na menší proužky. Nemáte-li je, projděte staré noviny a časopisy. Jistě v nich najdete několik větších jednobarevných ploch, které se dají využít stejně dobře jako barevné papíry. Natrhané proužky dejte dítěti, ať je roztrhá na malé kousky. Jednotlivé papírky poté nalepujte na papír. Může to být klasický „obdélník“, ale také nějaký tvar – např. velikonoční vajíčko. Můžete jim předmalovat obrázek (auto, stromeček, sluníčko, …) a pobídnout je, aby obrysy vyplnily – žluté papírky na sluníčko, zelené papírky na korunu stromu, …

U malých dětí je jedno, jestli „něco“ vytvoříte. Věřím, že trhání a lepení je nadchne, nehledě na to, jaký by měl být (vámi namyšlený) výsledek.

Doufám, že jste našli inspiraci a třeba už během vánočních svátků se pustíte ho výtvarných hrátek. 🙂

Přeji příjemné tvoření!