Oblíbenou zimní zábavou mnoha dětí je dovádění ve sněhu – sáňkování, bobování, koulování, stavění sněhuláků, … Někdy se ale stane, že když už konečně napadne sníh, dítko onemocní a sněhové hrátky jsou odloženy na neurčito. Tento zákon schválností v naší rodině platí téměř 100%. Přemýšlela jsem proto, jak alespoň nějakou zimní činnost zprostředkovat nemocnému dítěti.
A nápad přišel – postavíme si sněhuláčka, který neroztaje. Sněhuláčka do bytu!
Časová náročnost: 15-20 min
Náročnost tvoření: nízká
Cenová náročnost: nízká
– vatové (polystyrenové) koule: cca 2-6 Kč za jednu, dle průměru (většinou průměr v cm odpovídá ceně koule, tj. koule o průměru 3 cm mě vyšla na 3 Kč, koule o průměru 5 cm na 5 Kč)
– chlupatý drátek: 2 Kč
(- pohyblivá očička: cena dle velikosti, v tomto případě cca 0,50 Kč za 1 pár, ale prodávají se většinou v sadách)
Potřebujete:
– 2 vatové (případně polystyrenové) koule rozdílných průměrů (já zvolila průměry 3 a 5 cm)
– bílý chlupatý drátek
– černou a růžovou fixu
– malý hrnec z dětského nádobíčka nebo
– zbytky vlny (kus svetru, rukavice, …) a jehlu
– pohyblivá očička, průměr přibližně 0,5 cm (nemusí být)
– špejle
– lepidlo (tekuté)
– nůž
– silné nůžky (případně ještě kombinačky či štípačky)
– tenký ostrý tvrdý předmět (např. dlouhou jehlu, jehlici, …)
Postup:
Obě dvě koule spojte pomocí špejle. Nejprve si odměřte, jak dlouhá má špejle být, a přebytečnou část odlomte. Zasuňte špejli do jedné koule co nejhlouběji a druhou kouli na špejli opatrně napíchněte. (Vatové koule většinou v sobě díry mají, stačí tedy jen špejli zasunout co nejhlouběji a obě koule k sobě přilepit lepidlem, aby se koule neotáčely.)
Nyní jsou na řadě ruce. Z chlupatého drátku si odměřte potřebnou délku a uštípněte ji. (Drátek je možno přeložit napůl a udělat tak ruce trošku silnější.) Ostrým špičatým předmětem udělejte po stranách větší koule dvě dírky (naproti sobě) a do nich drátek pevně zasuňte. Ručičky teď už jen vytvarujte (např. ohněte v lokti) dle potřeby.
Namalujte sněhuláčkovi černé knoflíky, černé oči a růžovou pusu. (Místo malování očí můžete použít pohyblivá očička.) Ořežte oranžovou pastelku do špičky a tuhu ulomte. Opět udělejte dírku, tentokrát v malé kouli, tam, kde má být nos. Do dírky kápněte trošku lepidla a vsuňte špičku pastelky. Máte mrkvový nos.
Sněhuláčkovi už chybí jen něco na hlavu. Nejjednodušší je využít maličký hrnec z dětské sady nádobí. Nemáte-li ale žádný vhodný hrnec, nahraďte jej čepičkou. Ze zbytku pletené vlny ušijte čepičku, kterou můžete ozdobit bambulkou. Sněhuláček také může dostat šálu kolem krku.
Sněhulák je připraven na vystavení. Pokud by padal, přitlačte větší kouli na podložku, zploští se. Nebo můžete kousek koule uříznout, ovšem u vatové koule je to náročný proces. Případně využijte držák na knot, který do sněhuláčka zespodu zapíchnete.
Tipy na závěr:
Hrnec na sněhulákovu hlavu můžete vyrobit, např. z víčka od PET lahve. Z papíru stejné barvy jako je víčko vystřihnete dva tenké proužky a přilepíte je po stranách víčka tak, aby vytvořily ucha od hrnce.
Předchozí článek: Svícny zdobené papírem.
Následující článek: Sněhová vločka z korálků.
Napsal/a: redakce (Markéta)
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)
jéje,to je pěkné, my jsme dělávali sněhuláčka ze starší bílé ponošky. Do ní se nasypala rýže, vytvarovala spodní koule, sešilo bílou nití (nebo se to převázalo mašlí – jako šálou), vytvarovala se hlava, nahoře se ponoška zauzlovala a zbytek ponošky se přehrnul přes uzel, vypadalo to jako čepička na hlavě. Pak už jen domalovat, přilepi, vyšít, apod. – obličej, nos, pusu a knoflíky a sněhulák byl na světě 🙂
No a pro ty šikovnější – můžete přilepit malé bílé bambulky jako ručičky.
Kdo by se chtěl juknout, tak tady je fotečka:
http://nd03.jxs.cz/965/767/66d8dd6d64_63749833_v2.jpg?1270587645