Skládání

Dokážeme-li složit loďku, parník, čepici, psaníčko, vlašťovku a harmoniku, pokusíme se také o origami podle návodu. Potřebujeme šikovné ruce, chytrou hlavu, kousek papíru a dostatek času.
POTŘEBUJEME:

bílý papír, barevné papíry, nůžky, lepidlo.

Skládání koleček

POSTUP: Z papíru vystřihneme kolečko. Okraj kolečka skládáme postupně po celém obvodu. Sklady jsou úzké a směřují dovnitř, ke středu kolečka. Při průměru kolečka cca 13 cm můžeme zvolit délku skladů 4,5 cm a šířku 1 cm.

Začneme prvním skladem. Každý další sklad začneme v polovině předchozího. Poslední sklad upravíme, abychom se zbavili vzniklé špičky (špičku založíme nebo odstřihneme). Větší kolečka budou mít skládání celkově větší, u menších koleček provedeme sklady úměrně kratší a užší.

RADA: Kolečko vždy skládáme položené na rovné desce stolu, abychom papír udrželi rovný. Při skládání v rukách dochází ke zprohýbání kolečka. Podle potřeby můžeme kolečkem na stole pootáčet. Každý sklad po pečlivém přehnutí a přimáčknutí ještě zvýrazníme nehtem, aby vznikly úhledné ostré sklady.

Kdo ještě nezná specialitu Ekoateliéru, právě má příležitost se s ní seznámit. Jednoduchá technika je založená na opakování stále stejného úkonu a tím je dostupná všem. Skládaná kolečka mají mnohostranné využití po celý rok.

Vrstvení skládaných koleček

Budeme-li skládaná kolečka vrstvit, tedy slepovat několik koleček na sebe, musí mít různou velikost. Každé další kolečko bude o něco menší než předchozí. Výstřižek menšího kolečka odpovídá průměru předcházejícího, již složeného kolečka. Slepená kolečka můžeme použít jako ozdobu dekorativního výrobku. Obrázky mohou svým barevným laděním a zvolenými motivy vyjadřovat různá roční období.

Jarní kolečka – květina

POTŘEBUJEME:

papír v různých barvách, nůžky, lepidlo.

POSTUP: Pro výrobu květiny si připravíme několik složených koleček v různých odstínech žluté barvy. Kolečka slepíme na sebe a použijeme je jako střed květu. Pokud zvolíme výstřižek okvětních lístků v bílé barvě, vznikne kopretina. Květ doplníme zeleným stonkem a listem.

Letní kolečka – jezero

POTŘEBUJEME:

papír v různých odsnech modré barvy, nůžky, lepidlo.

POSTUP: Z modrého papíru vystříháme a poskládáme kolečka nebo ovály. Postup při skládání oválů je stejný jako při skládání koleček. Kolečka nebo ovály slepíme od největšího do nejmenšího, nalepíme na bílý papír a doplníme modrými rybkami. Stejným způsobem můžeme zpracovat téma „kruhy na hladině vody“.

ÚKOL – ABECEDA VODY

Při výrobě modrého jezera s rybkami probereme všechny podoby vody a vše, co s vodou souvisí – skupenství, počasí, využití, vodní sporty, dopravní prostředky, názvy řek, jezer a moří, život pod vodou… (akvárium, akvabely, bazén, brouzdaliště, bouřka, bystřina, cákání, candát, déšť, delfín, Dunaj, elektrárna, fregata, gondola, gejzír, hladina, hloubka, hadice, chaluhy, Indický oceán, jez, jezero, jinovatka, kapka, kapr, kohoutek, koupání, kroupy, Labe, led, loď, louže, leknín, máchání, moře, mokro, mrholení, mytí, nádrž, namáčení, oceán, odliv, oplachování, pára, potok, pramen, plavání, parník, plachetnice, potápění, rybník, rybář, rosa, řeka, sníh, studánka, šplouchání, tuňák, turbína, tůň, úhoř, umyvadlo, vodotrysk, vodopád, vlny, vlhko, vodovod, vana, voděnka, vodník, vodák, zátoka, záliv, želva, ždímání…).

Nakreslíme nebo namalujeme obrázky, vyjadřující různé podoby vody. Každý si vybere jedno téma z abecedního seznamu.

Jedná se o ukázku z knihy 100 Inspirací z Ekoateliéru.
Vydalo nakladatelství Portál, 2010.