Scoubidou – co vám naskočí?

Rubrika: Tvoření s dětmi

Také vám „neangličtinářům“ po přečtení slova SCOUBIDOU naskočil v hlavě obrázek legračního, ustrašeného a věčně hladového psa z kreslených pohádek? Pokud ano, nelze se ničemu divit. Jistě málo kdo ví, že za tímto slovem se také skrývá ještě něco jiného. Věřím, že přitom většina lidí „scoubidou“ někdy viděla nebo sama i tvořila. Zajímá vás, co se pod tajemným názvem skrývá? Stačí číst jen dál…

V nakladatelství Metafora v kategorii Šikovné ruce můžete najít celou řadu krásných publikací, kde najdete inspiraci na tvůrčí nápady pro volný čas.

Na tomto webu už o některých knížkách z tohoto nakladatelství vyšly články, například o veselých babulkách, nebo o loutkách z ponožek, které si můžete díky své zručnosti vytvořit.

Nakladatelství Metafora vydalo i krásnou knížku o korálkách a jak se pustit do výroby šperků a dalších krásných věcí …

A já bych vás ráda seznámila s další knihou, která u zmíněného nakladatelství vyšla. Je to tenká knížka SCOUBIDOU –  Základy pletní z bužírky. Autorkou je Patricia Loy-Rappeneau a do českého jazyka přeložila Ivana Sůsová. V knížce najdete na křídovém papíře padesát původních návrhů scoubidou – jsou zde veselá zvířátka, figurky, šperky a ozdoby.

Hned v úvodu knížky naleznete rady týkající se nástrojů a materiálu, který k pletení budete potřebovat. Vedle bužírky, která je k dostání v různých tloušťkách a barvách, se neobejdete bez – korálků, nůžek, kovových drátků, plastových očí s pohyblivými panenkami, zapínání a zavírání na šperky atd.

Další stránky jsou věnované začínání splétání bužírek a trikům, které upotřebíte při samotném pletení. Jsou zde popsané techniky pletení od jednoduchého po složitější. Začíná se tu s dvěma bužírkami a končí s deseti. Najdeme zde scubidou:
–       obdelníkové
–       oblé
–       čtvercové
–       oblé do spirály…

Vše je velmi důkladně popsáno v jednotlivých krocích a doplněno nákresy. Nechybí ani fotografie finálního výrobku dané techniky. Líbí se mi, že nákresy jsou barevného schématu a lépe se díky tomu orientuje v tom, kam kterou bužírku zaplést.

Po seznámení s technikami následují popisy k jednotlivým výrobkům. Každý má své jméno – Sokrates chytrý motýl, Olinka růžová vážka, Kleo rybka pro štěstí… U každého výrobku je napsáno:
–       jaký bude potřeba materiál
–       jaký je pracovní postup, který je rozepsán do více fází
–       jakou provést konečnou úpravu

Vše je doplněno názornými nákresy, které slouží pro lepší představu, jak postupovat při pletení. A nechybí ani fotografie výtvoru.

Po nahlédnutí do knihy vám vše možná bude připadat složité, ale nebojte se toho. Moji kluci, kterým je 11 a 15 let, do ní s chutí nakoukli a starší hned pronesl „to umím“. Musím přiznat, že bych to u kluka nečekala. Hned se vydali pro bužírky, ale bohužel v krámku neuspěli, a tak, aby mě přesvědčil, začal plést ze tkaniček (přikládám fotečku pro inspiraci). Teď jsou na prázdninách a já mám za úkol sehnat bužírky, aby mohli plést a zkoušet i jiné věci než je přívěšek na klíče. Budu muset co nejdříve dojít koupit, abych si měla pak čím ještě zavázat boty :-).

Tato knížka je určená pro všechny, kteří rádi pletou, nebo chtějí začít pronikat do barevného světa scoubidou. Viděla bych ji jako vhodný dárek pro dítko, ale nesmíme zapomenout rovnou přikoupit barevné bužírky. No a také po jejím otevření zjistíte, jak pletení z bužírky přišlo k tak originálnímu názvu.


Scoubidou, základy pletení z bužírky

Vydalo nakladatelství Metafora

Autorka: Patricia Loy-Rappeneau
Formát 164 x 240 mm
Vazba: brožovaná, barevně fotograficky ilustrovaná
Počet stran: 32 strany
ISBN 978-80-7359-267-7

Knihu Scoubidou, základy pletení z bužírky si můžete objednat například zde


Nakladatelství Metafora vzniklo v roce 2001. Orientuje se spíše na překladovou literaturu. Vydává knížky z různých oblastí, především beletrii, detektivky, knížky pro radost a pohlazení na duši, esoteriku, knížky o koních, nápady a rady na ruční práce,…
Občas ale sáhne i po českém autorovi.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • JanaK

  Ježečku, pokusím se, jen ho musím nějak vymyslet, písni mi adresu kam ho poslat 😉 jo a jesli máš nějaké přání ohledně barvy

 • Ježeček

  Jani, beru tě za slovo… Upleť mi ježečka do mé sbírky…prosím…. 🙂 *

 • JanaK

  Holky, pletla jsem, pletu a pokud budu mít komu, budu plíst, největší úspěchy jsme slavili s opletenou náplní do propisek. Jo a bužírky se dají sehnat i u vietnamců, za pár šlupek

 • bamiska

  lien dnes se nechaj bužírky koupit, já je klukům koupila v papírnictví za 35 kč a je jich tam hodně a jsou dlouhé 😀

  přiznám se bez mučení nezkoušela, kluci pletou a byli celé odpoledne hodní tak jsem tam nezasahovala 😀 😀

  Vašík plete i ty náramky z bavlnky 😀 no kluk 😀 😀

  já jsem ráda drhala a také si pamatuju že jsme něco dělali ze špulky dřevěné na ní hřebíčky a vylézal provázek, ale to už bych asi dokupy nedala….to drhání ale jo..

 • Lien

  U nás se to pletlo hodně, tedy já jsem pletla hodně, ale to maminka dělala tam, kde bylo hafo drátků krásných různobarevných a daly se „nosit“ domů, pamatuju se, jak to pálelo v rukách, jeden konec drátku jsem zavřela do svěráku a potom rychlým třením a zároveŇ popotahováním jsem sundavala bužírku, samozřejmě čím delší, tím lepší, jenže ty ruce fakt pálily :-).
  No a teď už prostě drátky nejsou, takže už léta jsem nic neupletla. Ale uměla jsem jen ze čtyř, z jiných počtů neznám.

 • Anonymní

  Tohle se mi vždycky líbilo a obdivovala jsem to 🙂 A pak ještě ty proplétané náramky přátelství – nevím, jestli se tomu tak říká všude 😉
  Bami a ty jsi to nezkusila??? To mi neříkej, že tak šikovné ruce by něco nezkusily…. 😉
  Hezký článeček! *

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist