Přáníčko – hvězdička z čajových sáčků II.

Rubrika: Tvoření s dětmi

Jak jsem slíbila v prvním „dílu“ (viz zde), přináším vám dnes další z možností skládání čajových sáčků. Tentokrát si ale poskládáte trošku složitější, ale menší hvězdičku. Oproti té první se vám vejde i na přání velikosti A6. Tak, pojďme na to.

Časová náročnost: 10 – 15 min

Náročnost tvoření: střední

Cenová náročnost: nízká (téměř nulová, využíváte zbytky)

Potřebujete:

– 8 papírových čajových sáčků, buď stejných, nebo aby alespoň každé 2 sáčky byly stejné

– nůžky

– pravítko (s ryskou)

– tužku

– kousek tvrdého papíru (stačí zbytek krabice, např. od léků, kakaa, …)

– lepidlo

– tvrdý papír na přáníčko (bílý či barevný)

Postup:

Začátek je naprosto stejný jako u první hvězdičky, ale abyste nemuseli překlikávat mezi dvěma články, zopakuji to.

Je dobré nejprve si vyrobit šablonu z kousku tvrdého papíru. Příprava čajových sáčků na výrobu hvězdičky pak půjde rychleji. Pomocí pravítka a tužky si vyrobíte čtverec o rozměrech 4,5 x 4,5 cm. Záleží samozřejmě na velikosti vašich čajových sáčků, ale u většiny sáčků využijete šablonu právě této velikosti.

Sáčky rozložte, pokud to jde. Některé jsou na okrajích jen lehce slepeny a sáček jde rozdělat velmi snadno, u jiných sáčků bude nutné okraje odstřihnout. Na čelní stranu sáčku přiložte šablonu a vystřihněte čtverec. Zopakujte u ostatních sáčků. Máte základ pro výrobu hvězdičky.

22hvezdicka0122hvezdicka02

Čtverec papíru přehněte podél jedné úhlopříčky, ideálně tak, že bílou část složíte dovnitř, rozložte a znovu přehněte podél druhé úhlopříčky a rozložte (viz foto č. 1). Nyní čtverec přehněte napůl na dva obdélníky, ideálně bílým ven a obrázkem dovnitř (viz foto č. 2). To proto, že se vám pak hvězdička bude lépe skládat. Znovu rozložte.

22hvezdicka0322hvezdicka04

Nyní je potřeba „vmáčknout“ část papíru dovnitř – k tomu poslouží třetí pomocný ohyb, který jste právě vyrobili. Postup vidíte na fotkách č. 3 a 4. Ohyby dobře uhlaďte. Máte rovnoramenný trojúhelník, ze kterého poskládáte jeden výsledný cíp hvězdičky.

22hvezdicka0522hvezdicka06

Dejte si trojúhelník špičkou k sobě. Nejprve poskládáte jednu stranu, poté papír obrátíte a stejným způsobem poskládáte druhou stranu. Vezměte jeden ze dvou horních cípů (např. pravý) a přehněte ho ke středu směrem k sobě, tak, aby papír nikde nepřečníval (viz foto č. 5). Dobře uhlaďte. Vezměte druhý horní cíp (např. levý) a přehněte ho také ke středu, ale směrem od sebe, tak, aby přesahovat základní trojúhelník (viz foto č. 6).

22hvezdicka0722hvezdicka08

Zopakujte postup na druhé straně, ze zbylými dvěma cípy trojúhelníku. Jen postup tu bude obrácený, tj. u pravého cípu přehnete papír tak, aby přečníval, u levého cípu tak, aby nepřečníval. Výsledek skládání vidíte na fotu č. 7.

Teď již stačí poskládaný papír rozevřít. Jak máte papír položený před sebou dle fota č. 7, vezměte oba vrchní cípy a přiložte je k sobě. Zvedněte papír do vzduchu a přiložte k sobě i spodní cípy, jen na opačné straně. Opět máte „placku“. Přehyby uhlaďte. Výsledkem je jeden výsledný cíp hvězdičky.
Celý postup zopakujte 7x. Výsledek vidíte na fotu č. 8.
Hotové cípy lepte k sobě, a to tak, jak vidíte na fotu č. 9.

22hvezdicka09

Výsledkem je hvězdička, která vypadá z obou stran zajímavě. Přední strana je na fotu č. 10, zadní strana na fotu č. 11. Ale záleží jen na vás, která ze dvou stran se vám líbí více, a která tudíž bude ta vaše „přední“ a „zadní“ strana.

22hvezdicka1022hvezdicka11

Tipy na závěr:

Při skládání si dávejte pozor, abyste pokaždé dodrželi naprosto stejný postup. Stačí například u kroků zachycených na fotkách č. 5 a 6 zaměnit pořadí ohýbání (např. místo toho, abyste začali vpravo nepřečnívajícím cípem, složíte tento cíp vlevo), a již bude výsledný vzhled jiný, ukáží se vám jiná písmenka, jiné části obrázku. Na druhou stranu to může být výhoda a záměr, pokud takto postup změníte např. u poloviny čtverců papíru. Získáte tak i z jednoho druhu čajových sáčků dva typy cípů a výsledná hvězdička může být mnohem zajímavější.

Je dobré si nejprve vyzkoušet, jaké motivy se vám při skládání objevují, zjistit si, jaký postup skládání vám zajistí, že bude vidět méně písmenek a více obrázku. Ovšem, máte-li dostatek čajových sáčků pro takovéto experimentování.

Protože tato hvězdička vypadá pěkně z obou stran, nemusíte ji „jen“ nalepit na tvrdý papír jako přáníčko. Můžete také do jednoho cípu udělat malou dírku, protáhnout tudy nitku a hvězdičku pověsit (do okna, na stromeček, …).

Jedná se o článek z VD adventního kalendáře.
Předchozí článek: Peněženka aneb Když děti dávají dárky.
Následující článek: Ozdoba z korálků na sváteční stůl.

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist