Podzimní tvoření – veverky z papíru

Rubrika: Tvoření s dětmi

Sbírají i vaše děti venku nejrůznější „poklady“? Teď, na podzim, to bývají nejčastěji oříšky, kaštany a pestrobarevné listy. Z toho, co si děti přinesou, lze doma vykouzlit krásnou podzimní výzdobu…

Kromě obvyklých zvířátek z kaštanů lze k dekoraci využít i oříšky a šišky. Poslouží jako „jídlo“ pro veverky z papíru. Ráda bych vám představila dva způsoby, jak lze tato roztomilá zvířátka vyrobit.

Časová náročnost: cca 30 min

Náročnost tvoření: střední (s vystřihování detailů mohou mít menší děti problém, pokud se stříhání chopí rodič, mohou první veverku vytvořit i batolata)

Cenová náročnost: nízká (téměř nulová)

– barevný papír stojí cca 1 Kč za list (i méně – při koupi sady barevných papírů)

Veverka z harmoniky

Potřebujete:

– 1 oranžový měkký papír, formát A4
– tužku
– pravítko (ideálně 30 cm dlouhé)
– nůžky
– černou fixu (nebo jiná černá barva – pastelka, temperová barva, …)
– bílou barvu (akrylová, temperová, … – není nutná)
– lepidlo

Postup:

Barevný papír si vezměte na šířku. Narýsujte si 4 pruhy o šířce cca 2 cm a nastříhejte je podle čar (případně můžete použít místo nůžek řezačku). Nyní dva a dva pruhy na okrajích slepte k sobě, abyste získali dva dlouhé pruhy papíru.

Konce papírů k sobě přilepte tak, aby vytvořily pravý úhel (viz obrázek). Získáte tak základ pro harmoniku. Vždy berte spodní pruh papíru a přehýbejte ho směrem nahoru přes vrchní pruh. Pokračujte tak dlouho, dokud oba pruhy „nespotřebujete“.


Na zbytek oranžového papíru nakreslete hlavu, 2 přední tlapky, 2 zadní tlapky a 2 ocasy, tak, jak to vidíte na obrázku. K zadním nohám a ocasu je potřeba přidat papír navíc, který poslouží pro vlepení do harmonikového těla. Na obrázku vlepovanou část odděluje černá čára, podle ní papír přehněte.

Na hlavu domalujte černou fixou očička a nosní dírky. Pomocí bílé barvy můžete domalovat světýlka v očích. Všechny prvky vystřihněte. Ocasy přilepte k sobě, jen části za černou čárou ohněte směrem ven. Jednotlivé díly vlepte do harmoniky (tlapky a ocas zasuňte do těla, hlavu přilepte na horní konec harmoniky – na krk). První veverka je hotová.

Veverky v řadě

Potřebujete:

– 1 oranžový měkký papír, ideálně cca 50 cm dlouhý, ale může být i formátu A4
– tužku
– nůžky

Postup:

Rozmyslete si, jak velké budou vaše veverky. Veverku si předkreslete na papír (ideálně ji nakreslete z boku) a vystřihněte – máte šablonu. Mějte na paměti, že na okrajích musí být dostatečná styčná plocha. Oranžový papír poskládejte jako velkou harmoniku, o stejné šířce, jako je šířka šablony, a veverku obkreslete. Nyní zbývá jen vystřihnout, domalovat očička a nosní dírky a hotové veverky umístit na nějaké čestné místo.

Tipy na závěr:

Na tlapky, ocas a hlavu první veverky můžete využít i polotvrdý papír (např. s gramáží 135g/m2). Veverka je potom pevnější, tlapky se tak snadno neohnou a obličej neprosvítá. I na veverky v řadě lze využít tento papír, ovšem více než tři veverky naráz nedoporučuji, měli byste problémy při stříhání.

U veverek v řadě je dobré nejprve změřit délku papíru a dle toho teprve kreslit šablonu. Je-li například váš papír dlouhý 20 cm, můžete z něj získat 4 veverky o šířce 5 cm.

Při vystřihování veverek v řadě je možno využít izolepu ke slepení poskládaného papíru. Tím zabráníte posunu při stříhání. Izolepu lepte jen na místa, která jsou určena k odstřižení a vyhození, abyste si neponičili výrobek.

———————————————————————————————————————————

Inspirace a část postupu pochází z knihy Podzimní skládanky, kterou vydalo nakladatelství Anagram.

V knize naleznete mnoho dalších krásných nápadů, jak si doma navodit podzimní atmosféru.

Například i návod, jak vyrobit elegantní srnky, ježky, strašidýlka, sýčky a sovy… včetně šablon, které tvoření usnadní.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • redakce

  Děkuji všem za milé reakce.

  anonymní – úplně na konci článku zmiňuji, že v knize lze najít návody k mnoha dalším krásným dekoracím, např. elegantní srnky, ježci, … Ty srnky jsou tam tudíž jako ukázka, jen na hromadné fotce tolik nevyniknou a jinam se nevešly. 🙂

  Markéta

 • Lien

  Pěkné 🙂

 • Petra Vymětalová

  Parádní! Obzvlášť ten zvěřinec na okně je jako živý 🙂

 • Anonymní

  Pěkné, jen jsem nepochopila, proč jsou na obrázku ty srnky? ne že by se mi nelíbily.

 • Peťka

  Moc pěkné! 🙂

 • bamiska

  moc hezké líbí hned kradu do školky nápad….. 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist