Papírové korálky pro malé parádnice

Rubrika: Tvoření s dětmi

naramek2Léto je v plném proudu. Ze šatníků jsme vytáhli sukně, šaty, kraťasy, tílka na ramínka a jiné úsporné kousky oblečení. Pro nejednu ženu léto znamená parádu – k letním šatům si bere pěkný slamák, na krk korále, na ruku náramky… Existuje tolik doplňků, které pomohou dotvořit pěkný celek.

Ale i malé slečny by jistě potěšilo, kdyby mohly napodobit svou maminku a také mít nějaký náramek či nějaké korálky na krku. Proč jim tedy neudělat radost a korálky si nevyrobit?

koralky3Časová náročnost: přibližně 0,5-1h

Náročnost tvoření: nízká, některé fáze tvoření zvládnou i cca tříleté děti s pomocí dospělého

Cenová náročnost: nízká
– drátek: počáteční investice cca 70-80 Kč za drátek tloušťky 0,3 / 0,4 mm délky 150m (velmi záleží na prodejně, ve stejné ceně se prodávají i drátky o délce 50 či 75m, tedy drátky výrazně kratší)
– duhový papír: cca 4 Kč za list formátu A4

Potřebujeme:
– barevné papíry, duhový papír nebo staré lesklé letáky, noviny či časopisy
– špejli, sirku nebo vatovou tyčinku (bez vatové kuličky na konci)
– nůžky
– lepidlo (nejlépe Herkules)
– drátek, pevnou nit (a jehlu pro snadnější navlékání) nebo kulatou gumičku
– případně kulaté kleště a kombinačky či štípačky

Postup:

koralky1Tvoříte-li s menším dítětem, papíry si nastříhejte ještě před samotným tvořením.

Nastříhejte si dlouhé, rovnoramenné trojúhelníky – šířka základny cca 1-2 cm, výška alespoň 20 cm (tedy šířka papíru formátu A4). Můžete použít buď barevné/duhové papíry, nebo staré letáky a časopisy. Sama bych doporučila právě lesklé tiskoviny, protože díky nim se dá docílit zajímavých vzorů a barevných kombinací. Vybírejte velmi barevná místa bez písmen, klidně i s částmi obrázků.

Připravte si alespoň 10 trojúhelníků pro výrobu náramku a alespoň 25 pro náhrdelník. Záleží samozřejmě na šířce jednotlivých trojúhelníků a obvodu ruky/krku.

koralky2Vezměte si špejli (sirku/tyčinku/…) a začněte kolem ní papírový trojúhelník od základny obtáčet. Po prvním obtočení na papír kápněte trošku lepidla a pokračujte v zamotávání. Ze začátku namotávání příliš neutahujte, aby se vám potom hotový korálek dobře sundával. Pokud budete papírový trojúhelník namotávat velmi těsně, může být sundávání ze špejle problém. V nejhorším případě dokonce můžete korálek rozmáčknout.

Až dojdete ke špičce, opět na smotaný papír kápněte trošku lepidla, špičku trojúhelníku přilepte a opatrně sundejte ze špejle. První korálek je hotový. Nemanipulujte s ním, počkejte pár minut, než lepidlo zaschne a korálek trošku ztvrdne.

Postup opakujte, dokud nemáte dostatečný počet korálků.

koralky4Hotové korálky můžete navléci na obyčejnou nit (nějakou pevnější) či na gumičku.

Nebo použijte drátek. (Tento postup malé děti nezvládnou.) Obtočte neodstřižený drátek dítěti kolem ručičky či krku, abyste zjistili potřebnou délku drátku. Náramek na ruku může být trošičku těsnější, aby z ruky nepadal, ale pro náhrdelník drátku nešetřete. Připočtěte k tomu cca 8 cm jako rezervu na vytvoření zapínacího systému. Teprve poté drátek uštípněte.

Na jednom konci vytvořte očko, dostatečně velké, aby přes něj navléknuté korálky nemohly spadnout. Nejlépe jde očko vytvořit pomocí kulatých kleští. Konec drátku obmotejte kolem drátku tak, aby nikde nepřečníval a malou parádnici neškrábal. Navlékněte korálky a poté vyrobte háček na zapnutí.

poutko1poutko2

Opět udělejte očko, tentokrát ale trošku větší, a pomocí kleští ho zploštěte. Konec drátku opět obmotejte, aby neškrábal. Smyčku přehněte v polovině a po zapnutí na ručičce či krku domáčkněte, aby se náhodou náramek či náhrdelník sám nerozepnul.

Tipy na závěr:

Korálky vyrábějte z lesklého papíru, vypadají pak lépe. Případně je ve finále můžete přestříkat lesklým lakem.

naramek1Čím delší papír na výrobu korálku použijete, tím pevnější a rozmáčknutí odolnější korálek bude. Ke zpevnění korálku můžete také použít trošku více lepidla, ale potom je potřeba nechat korálek dobře proschnout. Navíc korálek, u kterého použijete více lepidla, bude mokřejší a tudíž měkčí. Při sundávání ze špejle hrozí jeho promáčknutí, manipulujte s ním proto opatrně.

Můžete si vyrobit nejen duhové korálky, ale i čistě jednobarevné. Modrý náramek k modrým šatům, žlutý k žluté sukýnce, …

Doufám, že si vaše malé parádnice užijí s korálky dvojí radosti – první při vytváření a druhé při nošení vlastnoručně vyrobené parády.

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Padmé

    Markétko, děkuji Ti za krásný článek i fotky.:-)
    Je to moc hezké, když maminka se svým dítkem „tvoří“. Mám doma schovaných spoustu věcí – dárečků – od svého synka – včetně náramků.:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist