Už bylo napsáno mnoho článků o tom, jak důležité je, aby rodiče svým dětem četli. Nejen pohádku před spaním, ale i během dne. Pro malé děti se samozřejmě hodí jen krátké pohádky, natolik krátké, aby dítka zvládla udržet zatím ještě malou pozornost. U starších dětí (cca od tří let) už mohou přijít na řadu knížky tlustší, s delšími příběhy.
Jenže delší příběh, ten se většinou nedá přečíst naráz. Nebo taková sbírka pohádek, jak jen si zapamatovat, kde přesně jsme posledně skončili? V takovéto situaci samozřejmě pomůže záložka!
Dnes vám proto nabídnu dva nápady na výrobu poměrně jednoduchých, ale přesto pěkných záložek do knížky.
Časová náročnost: přibližně 0,5h (+ cca 15min schnutí)
Náročnost tvoření: nízká (se stříháním mohou malým dětem pomoci rodiče)
Cenová náročnost: nízká, v jednom případě může být střední, nemáte-li doma akrylové barvy (počáteční investice do akrylových barev je vyšší, ale zase barvy spotřebujete jen minimum, takže ji můžete opět využít při dalších tvořeních)
– tvrdý barevný papír: cca 2-5 Kč za jeden arch A4
– akrylové barvy: lahvička o objemu 40-50 ml stojí cca 30-50 Kč; můžete ale koupit tzv. modelářskou sadu, která vyjde levněji (9 barev v sadě stojí cca 100Kč)
– měkké (samolepící) barevné papíry: sada 20 ks (o 10 barvách) stojí cca 15-20 Kč, samolepící barevné papíry jsou o něco dražší a bývá jich ve složce méně (např. 8 listů za 20 Kč)
Potřebujeme:
– barevný měkký papír (může být i samolepící či vytržená jednobarevná plocha z časopisu)
– nůžky
– akrylové barvy
– štětce
– děrovačku
– zbytky vlny či bavlnek
– tuhé lepidlo v tubě
– pracovní oblečení a staré noviny / igelit pro ochranu pracovní plochy (akrylové barvy nejdou vyprat ani smýt z povrchu, leda oškrábat)
Postup:
Položte si před sebe tvrdý papír na výšku a rozhodněte se, jak velké záložky chcete. Pokud máte v knihovně velké pohádkové knihy, můžete papír rozstříhat vodorovně na proužky o šířce cca 2-3,5 cm. Máte-li i menší knížky, rozstříhejte papír svisle na pruhy o přibližně stejné šířce a každý pruh poté ještě rozstřihněte napůl. Teď máte základ záložky.
Na jednom konci budoucí záložky udělejte uprostřed dírku děrovačkou.
Zvolte si dvě až tři barvy vlny, které se k vaší záložce nejlépe hodí nebo které si dítě vybere. Ustřihněte je tak, aby jejich délka přibližně odpovídala délce záložky, ale klidně mohou být i delší. Délka jednotlivých „provázků“ nemusí být stejná. Provlékněte vlnu dírkou tak, jak vidíte na obrázku. (Přeložit provázky napůl, v místě ohybu prostrčit dírkou, do očka vsunout volné konce provázků a za volné konce utáhnout smyčku.)
Pokud chcete tvořit s velmi malými dětmi, celý tento proces udělejte sami, bez dětí, a dětem předložte „hotové“ k ozdobení.
Takto připravenou záložku už stačí jen ozdobit buď jedním, nebo druhým způsobem.
Zdobení, které zvládnou i menší děti – pomocí barevného papíru
Nechejte dítě roztrhat zvolené barevné papíry na malé kousky. Ty pak přilepujte na záložku.
Starší děti, které již mají rozvinutu představivost, mohou z barevných papírů vytvářet nejrůznější obrázky a ozdobit si záložku papírovou mozaikou.
Dávejte pozor, abyste při lepení příliš nepřesahovali lepidlem. Záložka by pak byla ulepená a mohla by knihu mírně poničit. Raději nanášejte lepidlo na každý malý papírek mimo záložku.
Zdobení pro „starší“ děti (cca od dvou až tří let)
Záložku pomalujte pomocí akrylových barev. Zvolte si motiv, který máte rádi. Záložku můžete pokrýt abstraktními vzory, kytičkami, sluníčky, namalovat zvířátka (například hada, žirafu či stonožku – prostě „dlouhé“ zvíře, které se na podlouhlou záložku bez problémů vejde), …
Až domalujete, nechejte barvy dobře uschnout.
Teď už stačí jen vložit do knížky. Doufám, že se vaše děti budou ke knížkám založenými vlastnoručně vyrobenou záložkou vracet o poznání raději.
Tipy na závěr
Pokud chcete vyrábět vícero záložek (například i jako dárek pro přátele – „knihomoly“ či pro tvoření s větší skupinkou dětí, které ještě neumí stříhat), využijte řezačku papíru. Nemáte-li ji doma, poptejte se třeba v práci (vaší / manželově / kamarádčině / …), řezačka bývá součástí mnoha kanceláří. Záložky budete mít nařezány rychleji a přesněji. I při velmi pečlivém stříhání nůžkami se může stát, že záložka nebude dokonale rovná.
Při malování nepoužívejte jiné než akrylové barvy. Obzvláště vodové barvy jsou zcela nevhodné. Po zaschnutí se totiž stírají a mohly by v knize zanechat barevné otisky.
Pokud se vám jednoduchý tvar záložky okouká, můžete zkusit vyrobit složitější záložku. Použijte například nůžky se zoubkovaným ostřím, vystřihněte záložku tak, aby připomínala dlouhý, vlnící se papír, sestřihněte kratší kraje do špičky, …
Co se zdobení barevnými papíry týče, nemáte-li doma barevné, můžete si opět vypomoci starými reklamními letáky, časopisy, … Nebo také můžete do záložky trošku investovat a ozdobit ji pestrým, lesklým papírem.
Také můžete místo zdobení kousky papírů záložku ozdobit pomocí samolepek či obrázků vystříhaných z časopisů a novin.
Záleží jen na tom, co se vám a vašemu dítěti bude líbit. 😉
Zbyl vám tvrdý barevný papír a nevíte, co s ním? Můžete z něj vyrobit například motýlky jako zápichy do květináčů či využít papír při výrobě přáníčka (ale o tom zase někdy příště).
Napsal/a: redakce (Markéta)
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)
Dobré nápady pro děti!
Hele pěkné velmi pěkné záložky. Já ráda čtu a někdy mi moje jediná záložka vypadává, a když jsem tak jednou brouzdala na netu tak sem objevila tyhle stránky. jsou skvělí. A teď mám doma záložek plnou kupu. Děkuji moc za skvělí nápad a chtěla bych poděkovat lidem ,kteří vytvořily tyhle skvělí, úžasný stránky…)
Tadity stránky sou úžasný.
Markétko, díky za nápad. Moc pěkné. 🙂
Padmé, moc díky za milý komentář. 🙂 A můžu se jen podepsat pod Tvou poslední větu – také jsou u nás záložky nedostatkovým zbožím. 😉
Markéta
Markétko, děkuji za článek a krásné fotky.:-)
Asi se budu opakovat, ale „musím“ to napsat, tvoření s malými dětmi je krásné a kouzelné, moc se mi to líbí.:-)
U nás jsou záložky, ty, co doma máme, v neustálé permanenci a v téměř hrubém nedostatku! 😉
Mobile Sliding Menu