Ozdoba z korálků na sváteční stůl

Rubrika: Tvoření s dětmi

Již zítra usedneme ke svátečně vyzdobenému stolu, ke štědrovečerní hostině. V některých rodinách je zvykem, že uprostřed stolu hoří zapálená svíčka a dotváří tak krásnou atmosféru. Nemusíte ale mít rovnou ozdobný pětiramenný svícen, abyste měli „důstojné“ místo pro svíčku (či svíčky). Bohatě vám postačí hrst korálků a kousek drátku.

V předposledním článku kalendáře bych vám ráda ukázala výrobu jednoduchého „svícnu“ pro čajovou svíčku. Jeho výroba je velmi snadná (tj. i pro menší děti) a rychlá (tj. ideální v předvánočním shonu).

Časová náročnost: 10 – 15 min

Náročnost tvoření: nízká až střední (dle velikosti korálků, menším dětem mohou pomoci rodiče)

Cenová náročnost: střední

– drátek: dle prodejny a průměru drátku, např. 80 Kč za 140 m drátku o průměru 0,4 mm (ale většinou bývá za stejnou cenu výrazně kratší drátek)

– korálky: od 14 Kč výš za 1 sáček či jednu tubičku, opět dle prodejny (v některých prodávají 1 sáček i za 35 Kč)

(Počáteční investice je sice vyšší, ale z balíčků korálků i z celkové délky drátku využijete jen nepatrnou část, tudíž cena materiálu jedné vločky je velmi nízká, cca 1 Kč.)

Potřebujete:

– alespoň 2 balení různě barevných větších korálků

– 1 balení podlouhlých korálků – „trubiček“ (nemusí být)

– 1 balení malých korálků (nemusí být)

– drátek o průměru 0,4 mm (potřebujete silnější drátek, který oproti drátku o průměru 0,2 mm dobře drží tvar)

– štípačky či kombinačky

– pravítko / krejčovský metr / … (není nutné)

– 1 čajová svíčka (ideálně vonná, ale není nutné)

Postup:

Uštípněte drátek o délce cca 60 cm.

Rozmyslete si, jak budete jednotlivé korálky kombinovat, jak budete střídat barvy, případně různé velikosti korálků. Motiv by se měl pravidelně opakovat. (Jako např. u nás, kdy jsme navlékaly tři větší korálky, tři menší korálky, zase tři větší korálky, …) Korálky navlékejte tak dlouho, dokud neobtočí čajovou svíčku kolem dokola.

Provlékněte oba konce drátku jedním korálkem křížem, tak, jak to znáte z minulých tvoření (viz zde a zde). Tím jste si korálky částečně zafixovali, z drátku již nesklouznou. Máte základní kolečko.

23ozdobaNa řadu přichází výroba cípů. Máte-li „trubičky“, využijte je, pomohou lépe držet tvar. Nemáte-li je, nevadí, silnější drátek (alespoň průměr 0,4 mm) drží tvar poměrně dobře. Navlékejte na jeden konec drátku na střídačku „trubičky“ a kulaté korálky, případně větší a menší kulaté korálky. Jeden kulatý korálek bude patřit vždy do špičky cípu a poté se vracíte zpět k základnímu kolečku. Jakmile cíp dokončíte, provlékněte drátek v základním kolečku stejným druhem korálků, v jakém jste drátky křížili. (Například my jsme si zvolily větší průsvitný korálek, jak můžete vidět na obrázku – kliknutím zvětšíte.)

Dokončení u posledního cípu závisí na tom, kolik drátku vám na které straně zbývá. Máte-li dva krátké konce, navlékněte na každý konec drátku polovinu korálek určených pro cíp. Drátky překřižte v kulatém korálku ve špičce, pevně se stočte k sobě (nejlépe pomocí kombinaček) a přečnívající drátek co nejtěsněji ucvakněte.

Zbývá-li vám dost drátku na obou stranách, záleží jen na vás, jak ozdobu zakončíte. Dbejte jen na to, abyste vše dobře utáhli a „zabezpečili proti rozpadu“. Krátké konce drátků můžete například zastrčit do nejbližšího cípu či do základního kolečka.

Stačí již jen ozdůbku položit na sváteční stůl, vložit do ní čajovou svíčku a kochat se. 🙂

Tipy na závěr:

U tohoto tvoření můžete využít i poměrně velké korálky. Malým dětem se s nimi bude manipulovat lépe než s malými. (Jen pozor na to, aby korálek neskončil v některém tělním otvoru.)

Ozdoba vypadá ještě lépe, pokud ji barevně sladíte s čajovou svíčkou. Vonné svíčky ale mívají různé odstíny, což by znamenalo vyrábět pro každý odstín ozdobu zvlášť. Máte-li doma zásobu korálků, není proč váhat. Po spotřebování zakoupeného balení vonných svíček můžete do korálkové ozdoby umístit klasickou bílou svíčku a ozdobu tak i nadále využívat.

A opět se může jednat o pěkný dárek, pokud zvolíte oblíbenou vůni a oblíbenou barvu toho, pro koho ozdůbku vytváříte.

Jedná se o článek z VD adventního kalendáře.
Předchozí článek: Přáníčko – hvězdička z čajových sáčků II..
Následující článek: Popletená vánoční omalovánka.

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist