Objevte krásu fleurogami!

Rubrika: Tvoření s dětmi

Snad každý ví, že origami je pojmenování pro starou japonskou techniku skládání papíru do nejrůznějších tvarů. Věděli jste ale, že origami má i svého mladšího „sourozence“ – fleurogami?


Fleurogami je technika odvozená od origami. Z papírových čtverců se skládají okvětní lístky, z nichž se díky trošce lepidla stane krásný květ. Nebo úchvatná květinová koule.

Možností, jak papír poskládat, je několik. Já vám ukážu ten nejjednodušší. Pokud vás fleurogami nadchne, mohu doporučit titul s názvem Fleurogami – Kouzelné květy z papíru, který v edici TOPP vydalo nakladatelství Anagram.

Časová náročnost: cca 2-3 min na jeden okvětní lístek (potřebujete jich alespoň 5, mladším dětem může výroba jednoho lístku trvat o něco déle)
Náročnost tvoření: střední (je potřeba trpělivost a přesnost)
Cenová náročnost: nízká ( barevný papír: cca 1-2 Kč za list o formátu A4)

Potřebujete:

– měkký barevný papír
– nůžky
– pravítko a tužku (nemusí být, pokud zvládnete vyrobit čtverce bez rýsování)
– lepidlo

Postup:

Připravte si 5 malých čtverců papíru, cca 5 x 5 cm (čím menší, tím hůř se papír skládá). Pokud nechcete rýsovat, lze si zjednodušit práci a rozdělit papír o formátu A4 na 3 dlouhé, stejně široké pruhy. Získáte pruhy široké cca 7 cm, u nichž stačí jen ke kraji úhlopříčně překládat papír a odstřihovat (viz foto). Z každého pruhu získáte 4 čtverce a zbude vám jen minimum nevyužitého papíru.

Postup skládání je velmi dobře vysvětlen ve výše zmíněné knize, návod jsem vám proto ofotila. Jakmile poskládáte jeden dva okvětní lístky, můžete vynechat kroky 5, 6 a 7. Jsou pomocné, ale vaše šikovné ruce jistě zvládnou vyrobit lístek i bez nich.

Jakmile budete mít okvětní lístky poskládány, stačí je jen slepit dohromady. Získáte základní kytičku, kterou můžete buď rovnou využít k dekoraci, nebo ji ještě dozdobit (viz. Tipy na závěr).

 


Tipy na závěr:

 • Kytičky, které mají alespoň šest okvětních lístků, se lépe slepují než kytičky s pěti okvětními lístky.
 • Doprostřed kytičky můžete vlepit barevný kamínek či korálek.
 • Z dvanácti kytiček můžete vyrobit velkou závěsnou květinovou kouli, stačí jen jednotlivé kytičky slepit k sobě. A nezapomeňte v polovině slepování vložit nit k zavěšení!
 • Krásné kytičky získáte i díky použití barevného papíru s ornamenty, případně papíru, který má z každé své strany jinou barvu.
 • Můžete také k již hotové kytičce přidat okvětní lístky z papíru jiného odstínu (např. světle a tmavě žlutá) a vyrobit velký květ (viz foto).

 

Pokud vás tvoření fleurogami zaujalo, přijměte 29.2.2012 pozvání od nakladatelství Anagram do Rožnova pod Radhoštěm do tvůrčí dílny.
Společně nám to jistě půjde lépe ;-). Pozvánka zde.

 


Inspirace a postup pochází z knihy Fleurogami – Kouzelné květy z papíru,  kterou v edici TOPP vydalo nakladatelství Anagram.

Autor: A. Täubner

Formát: 145 x 210 mm

Počet stran: 32

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Anonymní

  já děkuju protože jsem nevěděla jak to slepit jinak jo tak děkuju 😉

 • Anonymní

  K výrobě fleurogami používám obyčejné tyčinkové lepidlo – to většinou drží, pokud nejde o tvrdý papír. A myslím že obavy z toho, že to nezvládnete nejsou na místě – je to úplně jednoduché :)).

 • Anonymní

  ahoj, chtela bych poradit, jake lepidlo pouzivate na fleurogami? nebo jake je nejlepsi?? mockrat dekuji za odpoved. S pozdravem Monika

 • Anonymní

  jo ti kitičy se mi líbí.Ale je to těžké…?? alle to zvládnu no

 • Anonymní

  hezký

 • To vypadá senzačně 🙂 Už vím co budeme zítra dělat 🙂

 • MarieB

  Také se mi líbí a u oken zejí prázdnotou háčky ze stropu, že bych šla rovnou do koule ?! 😉 MarieB

 • Jarmuschka

  Tak tyhle kvítky teď byly i v Dekoru.
  Sedmiletá Lu se toho návodu hned chytla a začala sama vyrábět. Ani mě k tomu nepotřebovala.
  🙂

 • bamiska

  už jsem podobné kytičky jako stromečky viděla, hezké nezkoušela…v plánu mám jako dekoraci na stolečky do školky…tak snad se zadaří….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist