Mikulášské tvoření

Rubrika: Tvoření s dětmi

Letos jsme měli prožít prvního „opravdického“ Mikuláše. Letos už je naše beruška (skoro 2 a ¾ roku) dost stará na to, aby to vše pochopila. Netušíc ještě, že Mikuláše strávíme v nemocnici, jsem se s malou pustila do mikulášského tvoření – abychom si to čekání zkrátily a slečna i trošku věděla, co čekat…

Vím, že už je trošku pozdě, ale třeba zase za rok si můžete nějakou postavičku dle našeho návodu vyrobit…

Zvolila jsem výrobu dvou typů postaviček. První z krabiček od vajíček, druhý z ruliček od toaletního papíru.

Postavičky z krabiček od vajíček
V knihovně jsem objevila zajímavou knížku se spoustou nápadů, jak využít prázdné krabičky od vajíček. Protože jsme marodily a nemohly ven, upravila jsem si jejich návod a potřebné materiály pro naše domácí, nedostačující podmínky. Vyrobily jsme si Mikuláše a andílka.

Potřebujeme:
– krabičku od vajíček
– štětce a barvy (na Mikuláše stačí vodovky, ale na anděla budete potřebovat bílou temperu, nebo aspoň bílý papír)
– nůžky
– lepidlo (možno-li nějaké kvalitní, např. Herkules)
– kuličku jako hlavičku (viz níže)
– žlutou bavlnku na andělíčkovy vlasy
– malý kousek papíru na andělíčkova křídla
– kousek vaty na vousy Mikuláše

Mikuláš

Z krabičky od vajíček vystřihněte „špičku“ – tu část, která odděluje vajíčka a drží je, aby se nerozbila. Roztřepené okraje zastřihněte do roviny. Tohle bude tělo Mikuláše. Tělo nabarvěte na červeno.

Jako hlavu můžete použít buď dřevěnou či vatovou kuličku, nebo (nemáte-li ji jako my doma), vyrobte si ji z kousku látky a vaty. Z vaty udělejte co nejtvrdší kuličku, obalte ji látkou a pevně svažte. Teď už stačí jen namalovat oči, pusu a nos.

Vystřihněte druhou špičku, tentokrát kratší – to bude čepička. Měla by být tak akorát, aby se Mikuláši vešla na hlavu, ale zároveň mu nepadala příliš do očí. Zastřihávejte proto špičku až podle velikosti vaší hlavičky. Čepičku také nabarvěte na červeno. A máte-li bílou temperu, můžete jí dole namalovat bílé okraje.

Teď už stačí jen poskládat Mikuláše dohromady. Látku přečuhující z hlavičky odstřihněte tak, aby jí nebylo moc, ale neodstřihujte vše. Prostrčte látku dovnitř do špičky (nemá-li vaše špička dírku, opatrně ji tam udělejte), případně zakápněte troškou lepidla. Na hlavu přilepte či nasaďte čepičku a přilepte vousy z vaty. Mikuláš je hotov. 🙂

Máte-li větší (= šikovnější) dítě a dostatek materiálu, můžete z tlustšího provázku a malých dřevěných korálků vyrobit ruce – korálky navlékněte na konce provázku a udělejte uzlík, aby nespadly. Provázek přichyťte mezi tělo a hlavičku – stačí jednou obtočit, ale můžete i přilepit.

Anděl
Na andělíčkovo tělo jsou zapotřebí dvě špičky – jedna kratší (vrchní) a jedna delší (spodní). Obě špičky nabarvěte na bílo a zasuňte (slepte) do sebe. Hlavičku bude mít andílek stejnou jako Mikuláš. Připevněte tělo a hlavu stejným způsobem jako u Mikuláše, případně přidělejte i ruce, chcete-li.

Andělíčkovi teď zbývá udělat vlasy. My jsme je vyrobily tak, že jsem dceři kolem prstíků omotala spoustu žluté bavlnky (ve dvou odstínech). Poté jsem na jednom místě bavlnku převázala a na druhém konci ji dcera rozstřihla. Na andělíčkovu hlavu dala slečna lepidlo, vlásky přilepila a pak jsme andělíčka jen opatrně „načesaly“.

Andělíčkovi už chybí jen jedno jediné – křídla. Z kousku bílého papíru jsem vystřihla křídla a cácorka je přilepila na záda.

Postavičky z ruličky od toaletního papíru
Jejich výroba je mnohem jednodušší než výše zmíněné. Potřebujete k tomu jen minimum materiálu, který jistě máte doma. My jsme stihly vyrobit jen Mikuláše, poté se dceřin zdravotní stav natolik zhoršil, že jsme s tvořením skončily a museli do nemocnice. 🙁 Věřím ale, že jste šikovní a i podle návodu na Mikuláše pochopíte, jak si vyrobit andílka a čerta.


Potřebujeme:
– ruličku od toaletního papíru
– kousek bílého papíru
– barvy (vodovky, tempery, …) a štětce
– lepidlo
– nůžky
– kousek vaty na vousy Mikuláše

Mikuláš
Ruličku toaletního papíru obarvěte na červeno. Máte-li bílou ruličku, nechejte si nahoře nepomalovaný ovál na obličej. Máte-li barevnou či recyklovanou ruličku, vystřihněte ovál z bílého papíru, nakreslete obličej a přilepte ho. Poté přilepte vousy z vaty.

Vyrobte čepičku. Na tu naši se raději nedívejte. 🙂 Maminka byla tak popletená z výše zmíněné knížky a všech těch Santa Klausů, že si vůbec nemohla vzpomenout, jakou čepičku Mikuláš nosí. Teď už to vím a příští rok uděláme tu správnou. 🙂

Doufám, že se příští rok přidáte a před Mikulášem si byt vyzdobíte postavičkami podle tohoto návodu. 🙂

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište, jak tvoříte s dětmi a vyhrajte knihy plné nápadů, do které můžete až do 15. prosince 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Portál.

Napsal/a: kekunka

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Padmé

    Milá Kekunko, díky za pěkný článek, dobrý nápad – tvořit z toho, co je doma po ruce – a v neposlední řadě díky za hezké fotečky.:-) Jste obě dvě šikulky šikovný.
    A jinak – doufám, že už je malá v pořádku, posílám přání brzkého uzdravení a pevného zdraví.

  • Lien

    Pěkný nápad i pro ty nejmenší. :o)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist