Mám!

Rubrika: Dětské hry, Tvoření s dětmi

Dnešní tvoření bude zcela netradiční. Své místo v kalendáři nedostalo proto, že se jedná o výrobu nějakého dárečku (i když i to může být), vánočního přáníčka či vánoční dekorace. Své místo tu má z toho důvodu, že výsledkem tvoření bude hra, která vám může pomoci příjemně ukrátit čekání na Ježíška.

S touto hrou mne seznámila ještě v dětských letech má kamarádka. Prezentovala mi to tak, že je to hra, kterou si sami doma vymysleli. Nevím, zda to nebylo jen dětské vychloubání. Každopádně pravdou je, že ať jsem přijela kamkoli, nikdo tuto hru neznal. A po počáteční nedůvěře následovalo veliké nadšení. Hra se jmenuje naprosto jednoduše „Mám!“ a je určena pro děti od cca 2. stupně ZŠ (to proto, že se při ní procvičuje schopnost kombinovat v několika úrovních).

  • Výroba kartiček

Časová náročnost: 0,5-1 hod

Náročnost tvoření: střední

Cenová náročnost: nízká

Potřebujete:

– cca 5 tvrdých bílých papírů velikosti A4 (záleží na zvolené velikosti kartiček)

– pravítko (s ryskou)

– tužku (na rýsování)

– nůžky či řezačku

– 3 barvičky (ideálně fixy)

Postup:

Na tvrdý papír si narýsujte mřížku – čtvercové kartičky. Dohromady jich potřebujete 81. Kartičky podle linek rozstříhejte či rozřežte na řezačce.

Nyní na jednotlivé kartičky nakreslíte herní symboly. Budete vyrábět dohromady 3 sady kartiček, přičemž každá sada bude mít jednu ze tří zvolených barev (např. červená, modrá a zelená).

Aby to nebylo tak jednoduché 🙂 , budete kreslit 3 různé tvary – ovály, obdélníky a „mašličky“. Každý z těchto tvarů bude mít 3 různé výplně – buď bude prázdný, nebo plný, nebo šrafovaný. A nakonec budou 3 různé počty tvarů – jeden, dva a tři.

20mam1Takže budete kreslit například takto:

– 1 červený ovál 3x (prázdný, plný, šrafovaný)

– 2 červené ovály 3x (prázdné, plné, šrafované)

– 3 červené ovály 3x (prázdné, plné, šrafované)

(Dohromady 9 kartiček.)

To stejné pro červené obdélníky a pro červené mašličky. (Dohromady 9+9 kartiček, celkem tedy 27.)

Vše zopakujete pro modrou a zelenou barvu.

(Příklad jednoho z možných postupných kreslení kartiček vidíte na obrázku č. 1.)

  • Pravidla hry

Hra Mám! se hraje tak, že kartičky zamícháte a otočíte je obrázky dolů (kartičky můžete rozdělit do několika nižších hromádek, aby se nesesouvaly). Vezmete náhodně 9 kartiček a otočíte je obrázkem nahoru. Nyní hledáte trojici splňující základní pravidlo hry (viz níže). Kdo takovouto trojici kartiček najde, zvolá Mám! a trojici ukáže. Ostatní hráči posoudí, zda opravdu ona trojice splňuje základní pravidlo, a pokud ano, hráč, který trojici našel, si ji smí vzít. Chybějící kartičky jsou doplněny a hledá se dál. Pokud hráči nemohou žádnou trojici najít, přidávají z balíčku postupně další a další kartičky, a to tak dlouho, dokud se neobjeví nová trojice kartiček splňující základní pravidlo. Cílem hry je samozřejmě získat co nejvíce trojic.

Trojici kartiček hledáte podle základního (a jediného) pravidla:

Všechno stejné, a / nebo všechno jiné.

Znamená to, že obrázky na kartičkách musí mít daný motiv buď stejný, nebo jiný. Uvedu pár příkladů.

20mam2

Na obrázku č. 2 vidíte trojici kartiček splňující základný pravidlo. „Všechno stejné“ se tu týká jen počtu tvarů – na každém obrázku je jen 1 tvar (jen jeden ovál, jen jeden obdélník, jen jedna mašlička). Druhá část pravidla – „všechno jiné“ se tu týká hned tří věcí – barvy, tvaru a výplně. Na každém obrázku je zastoupena jedna ze tří barev (červená, modrá a zelená), jeden ze tří tvarů (mašlička, obdélník a ovál) a jedna ze tří výplní (prázdná, plná a šrafovaná).

Stačilo by, aby například místo zelené mašličky byla mašlička modrá, a již by se nejednalo o trojici splňující pravidlo. To proto, že by byly zastoupeny jen 2 ze tří barev, nebyly by tam 3 různé barvy nebo 3 stejné barvy. Stejně tak kdyby místo oválu byl obdélník – opět by tu byly 2 tvary ze tří. Buď musí být vše stejné (tj. na každé kartičce bude obdélník), nebo vše jiné (tak, jak vidíte na obrázku).

20mam3

Další příklad správné trojice je na třetím obrázku. Zde je využita jen část „všechno jiné“. Jsou tu 3 různé barvy, 3 různé tvary, 3 různé výplně a 3 různé počty tvarů.

20mam4

Na čtvrtém obrázku vidíte další ze správných kombinací. Pravidlo „všechno stejné“ se tu týká stejného počtu tvarů (konkrétně 2 ks od každého tvaru) a stejné výplně (plná). „Všechno jiné“ je tu zastoupeno barvou (červená, modrá a zelená) a tvarem (ovál, mašlička a obdélník).

20mam5

Na posledním – pátém – obrázku vidíte trojici, v níž se více uplatněna první část pravidla. „Všechno stejné“ se týká počtu tvarů (1 ks), barvy (všude je červená) a tvaru (všude jsou ovály). „Všechno jiné“ tu zastupuje jen výplň (prázdná, plná a šrafovaná).

Možná to takto na první pohled zní složitě, ale věřte mi – není to tak. 🙂 Jak hru začnete hrát, zjistíte, že najít správnou trojici je poměrně snadné. Chce to jen špetku cviku. A krásné na této hře je i to, že si jen tak mimochodem procvičíte své kombinační schopnosti.

Doufám, že vás hra zaujala a stejně jako já s ní strávíte spoustu radostných chvil.

Jedná se o článek z VD adventního kalendáře.
Předchozí článek: Inkoustové hrátky.
Následující článek: Peněženka aneb Když děti dávají dárky.

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist