Jmenovky pro Ježíška

Chudák Ježíšek, musí nadepsat tolik dárečků v tolika rodinách. Já bych už po takových 20 balíčcích měla v ruce křeč. Co kdybychom letos i my udělali něco pro Ježíška? Co kdybychom mu s popisováním dárečků pomohli?

A co kdybychom zároveň pomohli i našim nejmenším? Dětem, které ještě neumí přečíst, komu je dáreček určen? Vyrobíme proto jmenovky na dárky. Každý člen rodiny bude mít jmenovku jedné barvy, například maminka červenou, tatínek modrou, … A aby byly jmenovky zajímavější, každou sadu ozdobíme originálním razítkem. Malé děti přece obrázky a barvičky poznají, takže letos se konečně mohou chopit samostatného rozdávání dárečků.

Časová náročnost: výroba kartiček 1 – 2 hod (dle počtu dárků a členů rodiny), zdobení kartiček 0,5 – 1 hod

Náročnost tvoření: nízká až střední (vyrábění kartiček je spíš pro starší děti a dospělé, zdobení mohou zvládnout i batolátka)

Cenová náročnost: střední až vysoká (opět dle počtu dárků a členů rodiny a podle zvoleného typu barev)

– tvrdý barevný papír o velikosti A4 stojí 2 – 5 Kč

– akrylové barvy: lahvička jedné barvy stojí kolem 30 – 40 Kč, ale lze koupit i tzv. modelářskou sadu devíti barev v ceně cca 100 Kč (je to výhodnější než kupovat jednotlivé lahvičky)

Potřebujete:

– tvrdé barevné papíry

– pravítko (s ryskou)

– pentelku či tužku na rýsování

– nůžky či řezačku (řezačka je pro toto tvoření vhodnější, protože urychluje práci a výsledek bývá přesnější než při použití nůžek)

– děrovačku (nemusí být)

– akrylové barvy (lze použít i temperové, ale akrylové barvy mají výrazně lepší kryvost)

– štětec

– 2 – 3 větší brambory

– nůž (a prkýnko)

– malá vykrajovátka na cukroví (nemusí být, ale práci výrazně zjednoduší)

Postup:

První část tvoření spočívá ve výrobě kartiček = jmenovek. Promyslete si, jak velké by vaše kartičky měly být – jaké jsou rozměry barevných papírů, které máte (aby byl odpad co nejmenší), či jaké jsou rozměry vykrajovátek na cukroví. Já jsem zvolila kartičky o velikosti 4 x 4 cm.

Na každý barevný papír narýsujte mříž značící vaše budoucí kartičky. Pomocí nůžek či řezačky papír podle čar rozstříhejte/rozřežte.

Do rohu každé kartičky procvakněte děrovačkou dírku. Abyste si kartičky zbytečně neznehodnocovali chybným procvaknutím, vyzkoušejte si děrování nejprve na nějaké pokusné kartičce. Na děrovačku si pak nakreslete dvě pomocné čáry, které budou určovat, jak kartičku do děrovačky zasunout, aby dírka byla opravdu v rohu a ne napůl mimo kartičku.

První část tvoření je hotova, teď nastává jednodušší fáze, do které se mohou zapojit i malé děti.

Z brambor vyrobte tiskátka. Nejsnáze je vytvoříte tak, že do rozkrojené brambory vmáčknete vykrajovátko na cukroví a bramboru kolem tiskátka opatrně okrájíte.

Štětcem naneste na tiskátko trošku barvy a tiskněte.

Až barva na kartičkách zaschne, zbývá ta nejkrásnější část – poslat kartičky Ježíškovi. 😉

Tipy na závěr:

Při stříhání/řezání kartiček je dobré dávat si pozor na to, která strana papíru byla pokryta pomocnými čarami a která ne. Ani na řezačce se nemusí vždy podařit rozřezat papír přesně podél čáry a na některých kartičkách tak mohou být vidět černé okraje.

Sejdou-li se u stromečku víc než tři, čtyři lidé, dopište na kartičky jméno, komu patří, pak už se určitě nepopletou. Můžete také od každé sady jmenovek odebrat 1 kartičku, kterou si necháte. Před rozdáváním dárečků dostane každý člen rodiny svou kartičku, kterou si viditelně položí před sebe. Malé dítě, které si ještě nepamatuje, komu která barvička patří, se může snadno zorientovat pohledem na vystavené kartičky a dárek předat tomu správnému majiteli.

Pokud dárky nezdobíte stuhami a jednotlivé jmenovky by tak byl problém připevnit, můžete při výrobě kartiček děrování vynechat. Kartičky pak přilepíte buď kouskem izolepy (ovšem hrozí jejich znehodnocení a znemožnění opakovaného použití), nebo můžete využít speciální lepivou „plastelínu“, která se dá z jmenovky po použití sloupnout, aniž by jmenovku poškodila.

Jmenovky nemusíte zdobit jen pomocí tiskátek, využít můžete i stejné samolepky (jen je to již vyšší cenová investice). U dětí se samozřejmě nabízí využít sadu s oblíbenou postavičkou (krteček, Ferda, …), dítě si tak své dárečky 100% nesplete. 🙂

Zdatní malíři mohou každou sérii jmenovek ozdobit vlastními obrázky, ale pozor na bolavou ruku! 🙂

Pokud se u stromečku sejdou maximálně 4 lidé, nemusíte jmenovky zdobit žádnými obrázky, stačí jen použít na jmenovky papíry v oblíbené barvě jednotlivých členů rodiny.

Jedná se o článek z VD adventního kalendáře.
Předchozí článek: Spirálky z pomerančové kůry.
Následující článek: Plovoucí svíčka.