Jmenovky pro Ježíška

Rubrika: Tvoření s dětmi

Chudák Ježíšek, musí nadepsat tolik dárečků v tolika rodinách. Já bych už po takových 20 balíčcích měla v ruce křeč. Co kdybychom letos i my udělali něco pro Ježíška? Co kdybychom mu s popisováním dárečků pomohli?

A co kdybychom zároveň pomohli i našim nejmenším? Dětem, které ještě neumí přečíst, komu je dáreček určen? Vyrobíme proto jmenovky na dárky. Každý člen rodiny bude mít jmenovku jedné barvy, například maminka červenou, tatínek modrou, … A aby byly jmenovky zajímavější, každou sadu ozdobíme originálním razítkem. Malé děti přece obrázky a barvičky poznají, takže letos se konečně mohou chopit samostatného rozdávání dárečků.

09jmenovky01Časová náročnost: výroba kartiček 1 – 2 hod (dle počtu dárků a členů rodiny), zdobení kartiček 0,5 – 1 hod

Náročnost tvoření: nízká až střední (vyrábění kartiček je spíš pro starší děti a dospělé, zdobení mohou zvládnout i batolátka)

Cenová náročnost: střední až vysoká (opět dle počtu dárků a členů rodiny a podle zvoleného typu barev)

– tvrdý barevný papír o velikosti A4 stojí 2 – 5 Kč

– akrylové barvy: lahvička jedné barvy stojí kolem 30 – 40 Kč, ale lze koupit i tzv. modelářskou sadu devíti barev v ceně cca 100 Kč (je to výhodnější než kupovat jednotlivé lahvičky)

09jmenovky02Potřebujete:

– tvrdé barevné papíry

– pravítko (s ryskou)

– pentelku či tužku na rýsování

– nůžky či řezačku (řezačka je pro toto tvoření vhodnější, protože urychluje práci a výsledek bývá přesnější než při použití nůžek)

– děrovačku (nemusí být)

– akrylové barvy (lze použít i temperové, ale akrylové barvy mají výrazně lepší kryvost)

09jmenovky03– štětec

– 2 – 3 větší brambory

– nůž (a prkýnko)

– malá vykrajovátka na cukroví (nemusí být, ale práci výrazně zjednoduší)

Postup:

První část tvoření spočívá ve výrobě kartiček = jmenovek. Promyslete si, jak velké by vaše kartičky měly být – jaké jsou rozměry barevných papírů, které máte (aby byl odpad co nejmenší), či jaké jsou rozměry vykrajovátek na cukroví. Já jsem zvolila kartičky o velikosti 4 x 4 cm.

Na každý barevný papír narýsujte mříž značící vaše budoucí kartičky. Pomocí nůžek či řezačky papír podle čar rozstříhejte/rozřežte.

09jmenovky0409jmenovky05

Do rohu každé kartičky procvakněte děrovačkou dírku. Abyste si kartičky zbytečně neznehodnocovali chybným procvaknutím, vyzkoušejte si děrování nejprve na nějaké pokusné kartičce. Na děrovačku si pak nakreslete dvě pomocné čáry, které budou určovat, jak kartičku do děrovačky zasunout, aby dírka byla opravdu v rohu a ne napůl mimo kartičku.

První část tvoření je hotova, teď nastává jednodušší fáze, do které se mohou zapojit i malé děti.

09jmenovky0609jmenovky0709jmenovky08

Z brambor vyrobte tiskátka. Nejsnáze je vytvoříte tak, že do rozkrojené brambory vmáčknete vykrajovátko na cukroví a bramboru kolem tiskátka opatrně okrájíte.

Štětcem naneste na tiskátko trošku barvy a tiskněte.

Až barva na kartičkách zaschne, zbývá ta nejkrásnější část – poslat kartičky Ježíškovi. 😉

Tipy na závěr:

09jmenovky09Při stříhání/řezání kartiček je dobré dávat si pozor na to, která strana papíru byla pokryta pomocnými čarami a která ne. Ani na řezačce se nemusí vždy podařit rozřezat papír přesně podél čáry a na některých kartičkách tak mohou být vidět černé okraje.

Sejdou-li se u stromečku víc než tři, čtyři lidé, dopište na kartičky jméno, komu patří, pak už se určitě nepopletou. Můžete také od každé sady jmenovek odebrat 1 kartičku, kterou si necháte. Před rozdáváním dárečků dostane každý člen rodiny svou kartičku, kterou si viditelně položí před sebe. Malé dítě, které si ještě nepamatuje, komu která barvička patří, se může snadno zorientovat pohledem na vystavené kartičky a dárek předat tomu správnému majiteli.

Pokud dárky nezdobíte stuhami a jednotlivé jmenovky by tak byl problém připevnit, můžete při výrobě kartiček děrování vynechat. Kartičky pak přilepíte buď kouskem izolepy (ovšem hrozí jejich znehodnocení a znemožnění opakovaného použití), nebo můžete využít speciální lepivou „plastelínu“, která se dá z jmenovky po použití sloupnout, aniž by jmenovku poškodila.

09jmenovky10Jmenovky nemusíte zdobit jen pomocí tiskátek, využít můžete i stejné samolepky (jen je to již vyšší cenová investice). U dětí se samozřejmě nabízí využít sadu s oblíbenou postavičkou (krteček, Ferda, …), dítě si tak své dárečky 100% nesplete. 🙂

Zdatní malíři mohou každou sérii jmenovek ozdobit vlastními obrázky, ale pozor na bolavou ruku! 🙂

Pokud se u stromečku sejdou maximálně 4 lidé, nemusíte jmenovky zdobit žádnými obrázky, stačí jen použít na jmenovky papíry v oblíbené barvě jednotlivých členů rodiny.

Jedná se o článek z VD adventního kalendáře.
Předchozí článek: Spirálky z pomerančové kůry.
Následující článek: Plovoucí svíčka.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • JanaK

  Jé, to je švanda, další super nápad, který už dlouho doma realizujeme :-). Taky vyrábíme jmenovky pro Ježíška, ale jen obyčejné se samolepkama. Teď už ale Barča umí číst, tak stačí psané s nějakým obrázkem.

  Babička to má vymakané ještě líp. Nebavilo ji pořád kupovat balicí papíry, tak ušila spoustu látkových pytlů, které všelijak ozdobila, a do nich dárečky schovává. Po rozbalení je všechny pečlivě složíme a opět „pošleme Ježíškovi“, děláme to už asi pět let a dodnes děti nic neprohlédli, na Ježíška stále věří.

  No a taky blízké obdarováváme – abychom Ježíškovi pomohli, my většinou vlastnoručně vyrobenými dárky – loni to byla vlastnoručně malovaná kreamika, před tím batikované hedvábí, prostě vždycky se něco najde 😀

 • Padmé

  Markétko, tak tady jasně vidíš, jak fotky odpoutávají pozornost od textu, dočetla jsem „….tiskněte“ a už koukala na fotku s měsíčkem 😉 Jsem já to „emilijan“! :-)) Promiň mi.

 • redakce

  Milá Padmé, moc děkuji za komentář, těší mě, že se Ti naše tvoření líbí. 🙂

  Jen k tomu Ježíškovi – hned v titulku je „Jmenovky pro Ježíška“, a pak těsně před posledním blokem (Tipy na závěr) je důležitá poznámka: poslat kartičky Ježíškovi. (Asi to zvýrazním, aby to bylo víc vidět…)
  My si necháme jen pár jmenovek, na dárky, které vyrobíme babičkám pro radost, ostatní jmenovky dáme do obálky s dopisem pro Ježíška a pošleme. (Tajně to pak rozdám po rodině, co bude s námi u stromečku.) A to, co si necháme, tak si to necháváme proto, aby dárečky byly jednotné. U nás také dárky nosí Ježíšek. I když dítko ví, že když máme někoho rádi, můžeme mu dát tajně dárek pod stromeček, přidat tak jeden balíček k tomu, co přinese Ježíšek. Aby toho ten človíček měl víc. 🙂

  Bez Ježíška by to nebyly Vánoce. 😉

  Markéta

 • Padmé

  Milá Markétko, díky za pěkný článek a kouzelné fotečky. 🙂
  Je to moooc hezké… to tvořeníčko… chválím. 🙂

  Nicméně – nevím, nevím, jak bych pochodila u nás doma, neb náš klouček věří, že dárky jsou od Ježíška 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist