Inkoustové hrátky

Rubrika: Tvoření s dětmi

Když chcete namalovat obrázek, vezmete si většinou bílý papír a nějaké barvičky (pastelky, voskovky, …). Naprosto jednoduché. Co to ale tentokrát udělat jinak, obráceně? Co takhle namalovat obrázek tak, že necháte barvu zmizet?

Zní to zvláštně, že? A přitom na tom není nic záhadného. Dnes bych vám ráda ukázala tvoření s pomocí inkoustu.

Vyrobíte si netradiční dárkový balící papír a originální přáníčka.

Časová náročnost: 10 – 30 min (dle velikosti papíru a složitosti motivu)

Náročnost tvoření: nízká (vhodné i pro naše nejmenší)

Cenová náročnost: nízká

– inkoust: kolem 15 Kč

19inkoust1– zmizík: cca 5 Kč

Potřebujete:

– bílý balící papír (více viz Tipy na závěr)

– bílý tvrdý papír

– štětec

– inkoust

– zmizík

– ochranu pracovní plochy (staré noviny či igelit)

Postup:

19inkoust2Připravte si papír, který budete zdobit. U přáníček je potřeba tvrdý papír velikosti A4 přeložit, rozříznout a znovu přeložit, abyste získali základ na přáníčko velikosti A5. Balící papír stačí jen rozprostřít na pracovní plochu.

Štětec lehce omočte v inkoustu a poté natírejte zvolený papír. Až bude celá plocha papíru modrá, nechejte inkoust uschnout. Mezitím si můžete připravit další papír či další základ na přáníčko.

Až je inkoust suchý, začněte inkoustem kreslit obrázek. Buďte trpěliví – inkoust mizí pomalu, ale o to je to krásnější pozorovat, jak se obrázek postupně objevuje.

19inkoust3Výsledný balící papír či přáníčko vložte pod nějaký těžký předmět (např. tlustou knihu), aby se papír zase narovnal (po kontaktu s inkoustem se totiž mírně zvlní).

Teď už stačí jen do balícího papíru zabalit dáreček, do přáníčka napsat pár milých slov a je hotovo.

Tipy na závěr:

Bílý balící papír můžete sehnat v různých velikostech v mnoha papírnictvích. Na výběr je široká škála papírů, které můžete použít. Jen je lepší vyhnout se příliš hladkému lesklému papíru.

Pokud chcete vyrobit balící papír jen na malý dárek, můžete využít i papír do tiskárny. Nebo také některé obchodní domy nabízejí možnost zabalit si zakoupené zboží do obyčejného bílého papíru. Nepomačká-li se vám příliš takový papír cestou domů, můžete využít i ten. Ušetříte si tak cestu do papírnictví. (V některých totiž můžete narazit na ten problém, že papíry prodávají jen ve větším balení, z něhož většinu nevyužijete.)

19inkoust419inkoust5

Také je vhodnější používat menší papíry pro balení malých dárků. Připravit dárkový papír na dárek typu počítač či televize je velmi náročné (papír se vlní, je potřeba velkého množství inkoustu, na stůl se papír nemusí vejít, …).

Počítejte s tím, že čím tenčí bude váš papír, tím hůře se bude natírat inkoustem. Do tenkého papíru se totiž inkoust rychle vpíjí, zatímco např. u tvrdého papíru zůstává delší dobu na povrchu. Vy tak můžete natřít větší plochu papíru menším množstvím inkoustu.

Jedná se o článek z VD adventního kalendáře.
Předchozí článek: Předvánoční mytí oken (tak trošku jinak).
Následující článek: Mám!.

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Petra Fej

  JaniK, to je super nápad!!! Já jsem viděla ještě domečky a bylo to taky super! Dokonce i pár obrazů dospělých namalovaných tímto způsobem a je to fakt super.

 • JanaK

  Markét, my jsme si hráli s inkoustem ještě kapátko jinak. Ze čtvrtky jsem vystříhla kapříka, iknoustem předmalovala oko, pusu, šupiny a ploutev, a po uschnutí jsem ho dala dětem na obarvení. Netušili, že už je předmalovaný, tak byly velmi příjemně překvapené.
  Když jsem jim k tomu ještě zahuhlala nějaká ta tajemná slova – bylo zaklínadlo na světě 🙂

 • casprodeti

  Jé, inkoustové hrátky!! Ty jsme dělaly s holčičkou před měsícem a moc nás to bavilo! Inkoust u nás padl během dvou hodin. Moc doporučuji.
  Markét, články z Adventního kalendáře jsou moc inspirující. Moc se mi líbí. Děkuji za ně.

  *PETRA*
  http://www.casprodeti.cz
  Tradice a lidové obyčeje v roce: náměty pro aktivity s dětmi

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist