Inchies aneb čtverečkománie

Rubrika: Tvoření s dětmi

Inches_tut_6Možná jste o nich ještě neslyšeli, ale určitě jste je už někdy viděli…

Ve světě teď ohromně frčí a v různých kreativních oborech se lidé zbláznili do malých pravidelných čtverečků…

Inches jsou čtverečky velké přesně jeden palec (inch), což je 2,54 cm. Základem takových čtverečků může být papír, korek, lepenka, moosgumi… atd. Jejich zdobení záleží čistě jen na naší fantazii, nejsou pro to žádná pravidla ani omezení… mohou to být třeba jen razítka, můžeme na ně malovat, polepit je papíry, zdobit korálky, knoflíky, stužkami, plstí, šít, stříhat, omotávat… vše je dovoleno.

Inches_tut_3Inches_tut_4

Ti, kteří jim už propadli, inches nejen vyrábějí, ale také porůznu vyměňují, pořádají se všelijaké soutěže, challenge, tematické, barevné i jiné… utvářejí se různé skupiny, které spolu komunikují na diskusních fórech a v rámci sociálních sítí i na mezinárodní úrovni.

Možná se ptáte, na co že takové čtverečky jsou… používají se např. na výrobu přání, ke zdobení scrapbooků, můžeme si jimi polepit a ozdobit krabičky, deníky… někdo si čtverečky ukládá do alb jako známky a vytváří tak různé kolekce…

Samostatným a momentálně asi nejoblíbenějším „odvětvím“ je výroba obrázků, kterou si blíže představíme.

Inches_tut_5Inches obrázky si vyrobíme z několika inch čtverečků, které v pravidelné formaci nalepíme na nějaký podklad a zarámujeme. Můžeme použít 4, 6, ale i 12 nebo více čtverečků. Čtverečky by mělo spojovat nějaké téma, barva nebo způsob provedení… rovněž rámeček přizpůsobíme celkovému stylu, i ten můžeme vhodně dozdobit, aby spolu s inches tvořil harmonický celek.

Původně inchies měly rozměry 1 x 1 inch, na výrobu obrázků se používají většinou čtverečky o něco větší, např. 3 x 3 cm nebo tzv. twinches, tj. 2 x 2 inches (cca 5 x 5 cm).  Je jedno, jakou velikost použijeme, do jednoho obrázku ale použijme všechny čtverečky stejně velké.

Inches_tut_2Nejprve si nařežeme základ, např. z lepenky. Čtverečky polepíme vzorovanými papíry, nemusí být stejné, ale dbejme na to, aby vybrané barvy vzájemně ladily… a pak se pustíme do zdobení… každý čtvereček jiný, ať to máme hezky pestré.  Velmi efektní je používání 3D pěnových čtverečků, ozdůbky jsou pěkně plastické.

Inches_tut_8Když máme všechny čtverečky ozdobené, pečlivě si je narovnáme na podklad a nalepíme. V této fázi je nejdůležitější udržet pravidelné rozestupy mezi jednotlivými dílky. Opět můžeme všechny čtverečky podlepit pěnovou páskou pro plastický efekt. Zasadíme do předem připraveného rámečku a naše originální dílko je na světě.

Tip pro práci s menšími dětmi: vyrobte si obrázek se čtyřmi většími čtverci – jaro, léto, podzim a zima…

Materiál pro výrobu inchies obrázků, papíry, rámečky a další,  najdete na www.svetvzpominek.cz

Napsal/a: Věra Baumgartnerová

Toto taky stojí za přečtení!

Ako láskou a prijatím rozpustiť detský hnev či zlú náladu

Bol piatok trinásteho. Po náročnom týždni s nadšením odchádzam z práce a stretávam sa s Elou a jej otcom (mojím

Čtu dál →

Píšete omluvenky z plavání?

Představte si, že vaše dítě je sportovní anti talent, nebo „koordinační psanec“ neumí ani jezdit na kole, nemá moc vlohy

Čtu dál →

[Soutěž] Bombarďák – Čtvrtek

Bombarďák vydal nové album. A co je nejlepší? Že ho teď 2 z vás můžou vyhrát v naší soutěži

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist